Mjesto Čelopek kod Zvornika je u više navrata od inspekcija označeno kao meta nelegalnih šljunkara, koji brutalno produbljuju i šire korito rijeke Drine na tom lokalitetu. Odnosno, potvrđivane su sumnje aktivista, koji se u slivu rijeke Drine bore protiv nezakonite i nekontrolisane eksploatacije šljunka, u nezakonite radnje bahatih šljunkara, zbog kojih su podnošene prijave Republičkoj upravi za inspekcijske poslove, sa zahtjevom za vršenje nadzora i izlazak na teren.
Izgleda da šljunkari i dalje ne miruju, što je juče, 17.09.2024., zabilježila i “Građanska patrola” , snimivši njihov rad, na pomenutoj lokaciji, i dostavivši Grupi „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj“ video i foto snimke, koje će Grupa, uz prijavu, proslijediti JU „Vode Srpske“ i Inspektoratu Republike Srpske.
Na prethodnu prijavu su iz “Vode Srpske“ Grupu obavijestili da Javna ustanova nema zaključen ugovor o dislokaciji i vađenju materijala iz korita rijeke Drine na području Čelopeka, te da su predmetnu prijavu proslijedili Vodnoj inspekciji Republičke uprave za inspekcijske poslove na dalje postupanje, u skladu sa zakonskim ovlašćenjima.
„Prema našim podacima, u vodotoku Drine na području Grada Zvornik saglasnosti za izvođenje radova imali su privredna društva SPS“ Zvornik u Šepku do 06.08.2024. godine i „Jokić Invest“ Zvornik na lokalitetu „Debela međa“ do 11.08.2024. godine, a nemamo informacije o produžetku ugovora. Prvobitni ugovor za radove na lokalitet „Šib“ do 21.03.2024. godine imalo je privredno društvo „Keso Gradnja“ Zvornik, te su nama dostupne informacije da je taj ugovor produžen i aktivan. Dakle, nema legalne eksploatacije na drugim zvorničkim lokalitetima, barem prema našim saznanjima, pa tako ni u Mjesnoj zajednici Čelopek“ – kažu iz NGG „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj“.
Aktivisti pojašnjavaju da su posljednji, jučerašnji snimak, dobili sa područja opštine Mali Zvornik, odnosno iz naselja Donja Borina, koji pripadaju Republici Srbiji, čiji mještani su snimili radove na našoj obali, te se obratili za pomoć aktivistima iz BiH.
„Mještani tog naselja se, naime, žale da su direktno ugroženi zbog ovih aktivnosti šljunkara, da se neprirodno širi korito rijeke Drine i stvara opasnost od poplava pri budućim većim padavinama. Takođe, žale se da su im bunari, kojim se snabdijevaju vodom za piće, zbog tih radova šljunkara presušili“ – kažu iz pomenute neformalne grupe građana.