Ni ovaj vikend nije prošao bez dojava “građanskih patrola” sa terena u slivu rijeke Bosne. Izvještajem su se neformalnoj grupi građana “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne” javili modrički ribolovci.
Prema njihovim dojavama, nepoznati šljunkari su u rejonu Garevca bukvalno pregradili rijeku Bosnu kako bi imali bolji, dublji zahvat šljunka, radnim mašinama, odnosno bagerima. Kako su, izgleda, svi zauzeti izbornom kampanjom, bahatost šljunkara ponovo dolazi do izražaja. Pritom, službenika JU “Vode Srpske” ni na vidiku, kao ni vodnih inspektora Inspektorata RS.
Iz Grupe smatraju da su iz “Voda” namjerno označili dionice od Modriče do Šamca samo brojevima od 1 do 7, kako se ne bi mogle identifikovati lokacije i prijavljivati one na kojima se odvija eksploatacija bez saglasnosti i potpisanih ugovora.
“To je samo kap u moru sumnji u korupciju kada je u pitanju dodjela lokacija za čišćenje I produbljivanje vodotoka, jer se one, spornim Pravilnikom iz februara, svakako dodjeljuju bez raspisivanja javnog poziva. Uostalom, zar nije simptomatično da je svih sedam lokacija na ovom potezu Modriča-Šamac dodjeljeno jednom privrednom društvu?”, navode iz Grupe.
Prošlog vikenda ribari su, aktivistima za legalnu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne na području Doboja, Modriče, Vuskosavlja i Šamca, prijavili prekopavanje korita rijeke Bosne na potezu Rudanke kod Doboja.
Prema njihovim informacijama, na ovom lokalitetu nema saglasnosti za vađenje šljunka iz korita rijeke Bosne, ali to nije spriječilo šljunkare da uvedu mašine i prvo pregrade dio korita i onda šljunak zahvataju kašikom bagera ispod nasipa i tovare u velike kamione.
“Primjetili smo oznake firme “Integral”, a kao i prošlog mjeseca svoje radove obavljaju kada nema veće koncetracije ribolovaca i ribočuvara, kako ih ne bi prijavili za nelegalne radnje”, javili su aktivistima neformalne grupe građana ribari iz Rudanke.
Inače, prijavu za ove radnje na pomenutom lokalitetu aktivisti su Inspektoratu RS i JU “Vode Srpske” podnijeli 29. avgusta i još čekaju odgovor. Informisani su da su Vodni inspektori ovih dana na terenu i da će dobiti objedinjeni izvještaj o izvršenom nadzoru, za taj i još jedan lokalitet u slivu rijeke Bosne.
Izvještaj o podnesenoj prijavi 15. avgusta su dostavili za lokalitet Johovca/Kladara, po kojem nije bilo tragova vađenja šljunka iz korita, ali su vodni inspetori uočili kratere na poljoprivrednim parcelama u blizini, te će o tome obavijestiti rudarsku i poljoprivrednu inspekciju radi utvrđivanja nadležnosti i postupanja.