Slobomir P Univerzitetu je 21. januara ove godine istekao krajnji rok za reakreditaciju, ali je prva privatna visokoškolska ustanova izgleda i dalje u “igri” i dobiće novu šansu i novi rok za obezbjeđenje preduslova za nastavak rada.
Akreditacija kod Agencije za visoko obrazovanje RS im je iz 2014. godine i istekla je krajem 2019., do kada su se trebali reakreditovati, ali nisu uspjeli, pa im je Agencija Dopunskim rješenjem produžila rok na još dvije godine.
“Slobomir P Univerzitet, Slobomir-Bijeljina, smatra se akreditovanim do okončanja postupka reakreditacije koji je započeo zahtjevom od 12.12.2019. godine, a najduže do 21.1.2022. godine”, navedeno je u Dopunskom rješenju Agencije RS od 16. januara 2020. godine.
Ova ustanova je do sredine januara bila u statusu “ustanova u postupku provjere preduslava za reakreditaciju”, da bi joj u registru Agencije za visoko obrazovanje RS nedjelju dana prije isteka krajnjeg roka za reakreditaciju status promjenjen u “ustanova u postupku reakreditacije”.
“Na dan isteka tog krajnjeg roka pitali smo nadležno Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo da nam pojasni status Univerziteta nakon ovog datuma i dobili smo kratak odgovor, koji zapravo ništa ne pojašnjava. Šta znači da je u postupku reakreditacije, kada je taj krajnji rok istekao? Ministarstvo nije pojasnilo ni do kada će on trajati, da li se radi o novom roku i o čemu se ovdje zapravo radi”, reakcije su iz neformalne grupe „Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”, koja je prethodne dvije godine upozoravala nadležne na probleme u radu ove ustanove.
Kada je riječ o ostalim visokoškolskim ustanova u ovom entitetu, u Državni registar akreditovanih visokoškolskih ustanova u BiH iz RS sa nespornim akreditacijama ih je ukupno deset. Još dvije su u 2022. godinu ušle sa dopunskim rješenjima, jer na vrijeme nije okončan postupak njihove reakreditacije, ali se i one smatraju akreditovane. Bez valjane akreditacije je čak šest visokoškolskih ustanova, koji se sa određenim statusima vode u registru Agencije za visoko obrazovanje RS.
U državni registar upisani su Univerzitet u Banjoj Luci, Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment Banja Luka, Univerzitet za poslovne studije Banja Luka, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Visoka poslovno tehnička škola Doboj, Visoka medicinska škola Prijedor, Univerzitet “Bijeljina” Bijeljina, Univerzitet Sinergija Bijeljina, Nezavisni univerzitet Banja Luka i Visoka škola Banja Luka College.
U Državnom registru je Dopunskim rješenjem i statusom “ustanova u postupku reakreditacije” i Panevropski univerzitet “Apeiron”, Banja Luka, koji se smatra akreditovanim do 24.2.2023. godine. Takođe i Visoka škola za primjenjene i pravne nauke ”Prometej” Banja Luka do 18.4.2023. godine, a ta je ustanova u statusu “postupak provjere preduslova za reakreditaciju”.
Akreditaciju Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta u BiH nema čak šest visokoškolskih ustanova iz RS, koji su upisane u entitetski registar. U registru Agencije za visoko obrazovanje RS sa statusom “ustanova u postupku akreditacije-pismo očekivanja” je Visoka škola za ekonomiju i informatiku Prijedor, dok su sa statusom “postupak provjere preduslova za akreditaciju” Visoka škola za informacione tehnologije, ekonomiju i preduzetništvo Banja Luka, Visoka škola “Koledž kozmetologije i estetike” Banja Luka i Visoka medicinska škola zdravstva Doboj. Visoka škola za uslužni biznis Istočno Sarajevo-Sokolac je kod ove Agencije u statusu “ustanova u postupku reakreditacije-pismo očekivanja”.
I pomenuti “Slobomir P Univerzitet”, koji od osnivanja 2003. godine nikada nije upisan u registar HEA BiH, dok se kod Agencije za visoko obrazovanje RS sada tretira kao “ustanova u postupku reakreditacije”.