Ministarstvo za visoko obrazovanje, nauku i inovacije i ENIC/NARIC centar Slovenije od danas (19.06.2023.) ponovo razmatraju pojedinačne zahtjeve za priznavanje diploma visokog obrazovanja stečenih na visokoškolskim ustanovama u BiH. Prema potvrđenim informacijama iz Ministarstva civilnih poslova BiH, time bi trebao biti odblokiran zaustavljeni proces vrednovanja i priznavanja visokoškolskih diploma iz naše zemlje.
Kao i nacionalni ENIC/NARIC ured Agencije za znanost i visoko obrazovanje Hrvatske, i slovenački je u oktobru prošle godine obustavio razmatranje pojedinačnih zahtjeva za vrednovanje i priznavanje visokoškolskih diploma stečenih u BiH, zbog, kako su naveli, “nedostajućih, nejasnih i neusklađenih informacija u vezi s akreditacijom visokoškolskih institucija i studijskih programa u BiH”.
Podsjećamo da su na potrebu sređivanja stanja u visokom školstvu, pogotovo u kontekstu akreditacija i s tim u vezi vrijednosti diploma, koje se izdaju od ovdašnjih visokoškolskih ustanova, na unutrašnjem i međunarodnom tržištu rada, godinama unazad upozoravali iz neformalne grupe građana “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”, ukazujući na probleme koje mogu imati ili su već imali studenti koji se obrazuju na visokoškolskim ustanovama u BiH.
Uglavnom, deblokada je uslijedila nakon intenzivne komunikacije Ministarstva civilnih poslova u Savjetu ministara BiH i nadležnih obrazovnih vlasti sa Ministarstvom za visoko obrazovanje, nauku i inovacije Slovenije i ENIC/NARIC centrom te zemlje, od početka ove godine.
No, za razliku od Slovenije, iz Hrvatske nema, barem zvaničnih nagovještaja, da će se ponovo razmatrati zahtjevi za priznavanje diploma iz BiH. Kada je riječ o Hrvatskoj, Zakonom o priznavanju i vrednovanju inozemnih obrazovnih kvalifikacija, koji je stupio na snagu 25.06.2022. godine uređuje se način i postupci vrednovanja inozemnih obrazovnih kvalifikacija u svrhu pristupa tržištu rada u profesijama koje nisu uključene u Popis reguliranih profesija u Republici Hrvatskoj, a koji se provode u skladu sa posebnim propisima te način i postupci priznavanja inostranih obrazovnih kvalifikacija i razdoblja obrazovanja provedenog u inostranstvu sa svrhom nastavka obrazovanja u Republici Hrvatskoj.
Vrednovanje inostranih obrazovnih kvalifikacija u svrhu pristupa hrvatskom tržištu rada s obzirom na vrstu inostrane kvalifikacije, za koju se vrednovanje traži, za visoko obrazovanje provodi agencija nadležna za nauku i visoko obrazovanje za inostrane obrazovne kvalifikacije o završenom visokom obrazovanju. Priznavanje visokoškolskih kvalifikacija i razdoblja studija u svrhu nastavka obrazovanja (akademsko priznavanje i priznavanje razdoblja studija) je u nadležnosti sveučilišta, veleučilišta i visokih škola Hrvatske.
Tokom pregovora nadležnih za visoko obrazovanje u BiH sa kolegama u Hrvatskoj i Sloveniji, bh. predstavnicima je stavljeno do znanja da bi se problem sa nepriznavanjem stečenih diploma na visokoškolskim ustanovama u Bosni i Hercegovini od strane nadležnih u Republici Sloveniji i Hrvatskoj mogao prevazići samo članstvom bosanskohercegovačke Agencije za visoko obrazovanje u Evropskoj asocijaciji za osiguranje kvaliteta (ENQA), koja je upisana u Evropski registar za osiguranje kvaliteta (EQAR).