Osnovni sud u Doboju potvrdio je optužnicu za krivična djela nelegalne eksploatacije šljunka i devastacija zemljišta u vodotoku rijeke Bosne na području Doboja, što je još jedna optužnica u nizu, u poznatom „Slučaju Osječani“.
Okružno javno tužilaštvo u Doboju, nakon sprovedene istrage, podiglo je 29.05.2024. godine optužnicu protiv Đorđić Vlade (71), zbog produženog krivičnog djela Nezakonito postupanje u privrednom poslovanju, u sticaju sa produženim krivičnim djelom Protivzakonito zauzimanje i eksploatacija prirodnih bogatstava i dobara od opšteg značaja. Optužnica je potvrđena od strane sudije za prethodno saslušanje Osnovnog suda u Doboju 20.06.2024. godine, a krajem protekle nedjelje OJT je obelodanjivanjem optužnice praktično potvrdilo njenu pravosnažnost.
„U vremenskom periodu od 01.07.2018. godine do 27.09.2022. godine, kao odgovorno lice-zastupnik DOO „Bajkovača“ Kožuhe – Doboj, po generalnoj punomoći direktora Đ.G., ovjerene kod notara R.J. iz Doboja, broj: OPU-1308/18 od 07.06.2018. godine i time odgovorno lice da pomenuto privredno društvo predstavlja i zastupa i lice ovlašćeno za raspolaganje sredstvima na računu bez ograničenja, obavljao privrednu djelatnost iskopa, vađenje i prodaju prirodnog šljunka i pijeska, koje mineralne sirovine su dobro od opšteg interesa u svojini Republike Srpske, na kojem se može steći pravo korišćenja pod uslovima i na način utvrđen Zakonom o rudarstvu, Zakonom o koncesijama, Zakonom o poljoprivrednom zemljištu i Pravilnikom o visini koncesionih naknada, tako što je vršio iskop, vađenje i prodaju prirodnog šljunka i pijeska bez odobrenja od strane nadležnog Ministarstva industrije, energetike i rudarstva Vlade Republike Srpske i zaključivanja ugovora o koncesiji i plaćanja koncesione naknade za pravo korišćenja mineralnih sirovina, bez projektno tehničke dokumentacije, rudarskih projekata u vezi izvođenja radova za eksploataciju mineralnih sirovina i rekultivizacije zemljišta i bez odobrenja za izvođenje rudarskih radova i odobrenje za upotrebu rudarskih objekata – separacije šljunka i bez rješenja o ispunjenosti uslova za obavljanje eksplatacije mineralnih sirovina“ – dio je iz optužnice OJT Doboj.
Protiv Vlade Đorđića, vlasnika i privrednog društva “Geosfera, već petu godinu stoji podignuta i potvrđena optužnica za krivično djelo Nezakonito postupanje u privrednom poslovanju, za period 2013. do 2018. godina. Trenutno je odgovorno lice u „Bajkovači“ Gorana Đorđić.
Grupa „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj“ je Krivičnu prijavu 26.03.2021. godine podnijela Okružnom javnom tužilaštvu Doboj za brutalnu devastaciju 1.500 hektara poljoprivrednog i priobalnog zemljišta uz rijeku Bosnu u širem području Osječana kod Doboja. Nakon te prijave iskop u Osječanima, zaustavljen je dvadesetak dana nakon podnošenja.
Prijava za devastacije i u susjednim Kožuhama, takođe u vodotoku rijeke Bosne, od strane NGG podnijeta je 27.04.2023. godine, ali OJT Doboj obavijestilo Grupu da neće provoditi posebnu istragu u ovom slučaju, jer je ona obuhvaćena i za Osječane u drugim predmetima..
OJT je za devastacije u Osječanima i susjednim Kožuhama podiglo ukupno pet optužnica protiv odgovornih lica u pet privrednih društava, koje su potvrđene od nadležnog Osnovnog suda u Doboju. Poslednju optužnicu OJT Doboj je podiglo protiv Đorđića. Za ovo područje u „Slučaju Osječani“, prema informacijama iz dobojskog Tužilaštva, još nekoliko šljunkarskih preduzeća je pod istragom i ti predmeti su u radu.
“Unazad dva mjeseca ovo je drugi slučaj da se nakon deceniju podižu optužnice za nelegalnu eksploataciju šljunka protiv odgovornih u šljunkraskim preduzećima, koji su prešli 70 godina života. Ne možemo se oteti utisku da je epilog ovog slučaja tipičan i očekivan, kada je u pitanju pravosuđe i da će na kraju biti „pojeo vuk magarca“, odnosno da neće od toga biti ništa. Podsjećamo da je trenutno za oblast privrednog kriminaliteta u predmetima nelegalne eksploatacije šljunka čak osam podignutih i potvrđenih optužnica. Iako smo skeptični za ishod sudskih procesa, a to smo i naveli u Otvorenom pismu, koje smo uputili nadležnom ministartstvu, JU “Vode Srpske” i Inspektoratu RS, mi nećemo odustati i insistirati ćemo da se pronađu odgovorni za devastiranje područje Osječana, Bušletića, Kotorskog, Kožuha i drugih Mjesnih zajednica duž korita rijeke Bosne od Doboja prema Modriči. Ne samo oni koji su to direktno uradili, već i oni koji su to prećutno odobravali unazad više od dvije decenije ili nisu činili potrebno da se to zaustavi i sankcioniše” – reakcija je iz NGG „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj“, čiji aktivisti se bore protiv nelegalne eksploatacije šljunka i zalažu za uređene vodotoke rijeka u RS.