U fokusu

Šta slijedi nakon hapšenja načelnika općine Stari Grad?

Portal Antikorupcija.info je svojevremeno pisao i o problemu gradnje u općini Stari Grad Sarajevo nakon što su tu temu pokrenuli građani te općine. Građani su, naime, početkom 2022. godine skrenuli pažnju javnosti na neregularnosti učinjene u slučaju gradnje u obuhvatu Ambijentalne cjeline Alifakovac.

Rijetki su dani u Bosni i Hercegovini, u kojim svjedočimo hapšenju nosioca visokih funkcija zbog kriminalnih radnji. Pogotovo u kontekstu činjenice da smo zemlja koja je, po međunarodnim ocjenama, jedna od najkorumpiranijih u Evropi. Međutim, u posljednje vrijeme to se izgleda mijenja. U ovoj sedmici uhapšeni su jedan bivši i jedan aktuelni načelnik općine – Ibrahim Hadžibajrić, načelnik Općine Stari Grad Sarajevo i Senaid Memić, bivši načelnik općine Ilidža, koji je trenutno ambasador Bosne i Hercegovine u Maleziji.

U općini Stari Grad Sarajevo je zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično djelo Organizovani kriminal u vezi s krivičnim djelima Zloupotreba položaja ili ovlaštenja, Primanje dara i drugih oblika koristi, Davanje dara ili drugih oblika koristi i Pranje novca, uhapšeni načelnik općine Ibrahim Hadžibajrić, Alma Destanović, sekretarka u ovoj općini i druge osobe. Hapšenje je realizovano u sklopu policijske akcije kodnog naziva “Start” koja je usmjerena protiv organiziranog kriminala, a prema naredbi Suda BiH i Kantonalnog suda u Sarajevu i u saradnji s EUROPOL-om.

Krivična djela za koja su optuženi uhapšeni odnose se na nezakonito izdavanje u zakup parking prostora na području općine Stari Grad, za najmanje tri firme nad kojima su imali kontrolu i nezakonito zaradili više stotina hiljada maraka. Načelniku Hadžibajriću Tužilaštvo dodatno na teret stavlja i nezakonito dodjeljivanje nekretnine jednoj osobi sa područja Stari Grad, od koje je primio mito u iznosu od 150.000 maraka.

Podsjećamo, početkom mjeseca načelnik je u medijskim nastupima naveo kako je u pitanju slučaj nezapamćen u historiji jedne lokalne samouprave, a to je pokušaj da se “ospori pravo na promet nekretnine kako je to pokušano u našem slučaju, a sve posredstvom i zloupotrebom tzv. neformalne grupe građana. Ja javno pozivam sve istražne organe da već jednom stave tačku na Općinu Stari Grad i da ispitaju sve do kraja, ali da ne dozvole da na njih utiče politika na bilo koji način i da ne budu sredstvo za politička potkusurivanja. Pa, da onda krenemo naprijed!”

Da li je pozivom očekivao i da bude uhapšen i optužen za kriminalne radnje, nije poznato. Ali jeste poznato da on već ima iskustva sa Tužilaštvom, naime protiv Hadžibajrića, koji se već 14 godina nalazi na čelu Općine Stari Grad, je potvrđena optužnica i u drugom predmetu, koji se tiče nezakonitog zapošljavanja, gdje se tereti da je od marta 2020. do marta 2021. godine nezakonito otpustio šest državnih službenika i namještenika u Općini Stari Grad te je optužen zbog krivičnog djela povreda prava iz radnog odnosa.

Portal Antikorupcija.info je svojevremeno pisao i o problemu gradnje u općini Stari Grad Sarajevo nakon što su tu temu pokrenuli građani te općine. Građani su, naime, početkom 2022. godine skrenuli pažnju javnosti na neregularnosti učinjene u slučaju gradnje u obuhvatu Ambijentalne cjeline Alifakovac. Naime, postupak izmjene regulacionog plana Alifakovac – Babića Bašča, proveden je netransparentno, a građani nikada nisu obaviješteni da li je Općina Stari Grad odlučila o njihovom prigovoru, te nije ispoštovana ni procedura donošenja regulacionog plana i parcelacija zemljišta propisana Zakonom o prostornom uređenju Kantona Sarajevo, čime su ugroženi životi građana i njihova imovina. Dodatno, Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH je 02.07.2021. zvaničnim dopisom zatražila od Općine Stari Grad zamrzavanje aktivnosti na novim parcelama, uključujući i prodaju, ali Općina Stari Grad nije reagovala. Nakon toga, 05.07.2021. i Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH donosi preporuku Načelniku Općine Stari Grad da zaustavi postupak i aktivnosti prodaje sporne parcele. Međutim, isti dan Općina Stari Grad parcelu prodaje. Nakon toga, Općina Stari Grad daje urbanističku saglasnost za izgradnju objekta na nestabilnom terenu-klizištu, na parceli koja se nalazi u zaštitnom pojasu Historijski urbani krajolik Sarajeva. Međutim, nakon toga je proces zaustavljen, tako da još uvijek nije došlo do izdavanja građevinske dozvole, jer je, prema riječima službenika Općine, kompletan spis o ovom slučaju privremeno izuzet od strane državne institucije.

Na kraju se postavlja pitanje: Šta slijedi? Je li, naime, to što gledamo ovih dana, „svjetlo na kraju tunela“? Hoće li pravna država konačno početi funkcionisati? Ili će procesuiranje političara za počinjena krivična djela ostati na nivou sporadičnih slučajeva i izuzetaka od pravila?

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije