Što se krije iza projekta „magnezij“ na Kupresu je pitanje koje posljednjih mjeseci mještani Kupresa i okoline postavljaju nadležnim kantonalnim i općinskim vlastima, ali odgovora do sada – nema.
Građani Kupresa i okolnih mjesta nisu više mogli čekati odgovor, organizovali su se u neformalnu grupu „Kupreški magnezij – rudarenje istine“ i pokrenuli facebook stranicu na kojoj su započeli svoju misiju – na osnovu prikupljenih dokumenata, informacija iz relevantnih izvora namjeravaju informisati javnost o aktualnoj temi magnezij, a sve u cilju da javnost sazna šta se događa i kakve posljedice može imati ovaj projekat na Kupres i širu okolinu.
„Mi smo na neki način preuzeli ulogu od odgovornih iz institucija Županije i Općine Kupres, da javnosti predočimo sve relevantne dokumente, činjenice, informacije koje se tiču planiranog projekta otvaranja pogona za proizvodnju magnezija u Kupresu. Ključno je pitanja: Zar ovakvi projekti ne zaslužuju transparentnost cijelog postupka koji traje od 2020. godine?“, ističu predstavnici neformalne grupe građana..
„Za nekoliko dana našu facebook stranicu je posjetilo tisuće prijatelja, broj posjetioca raste, stižu nam upiti, komentari, javljaju se i novinari. Zadovoljni smo prvim reakcijama javnosti.
Ono što je bitno napomenuti da mi nismo grupa koja pripada nekoj političkoj opciji, neko ko ne želi zdrave investicije u Kupresu, investicije koje otvaraju nova radna mjesta, naš krajnji cilj je da županijske i općinske vlasti postupe po Rješenju Federalnog ministarstva okoliša i turizma od 10.12.2024. kojim se odbija studija uticaja na okoliš nosioca projekta privrednog društva BH Magnezij & Minerali d.o.o. Kupres za projekt otvaranja postrojenja za proizvodnju magnezija u količini 15 000 t/ godinu. U obrazloženju u Rješenju je navedeno da se predmetni projekt na nalazi u Prostornom planu Hercegbosanske županije za period 20 godina, gdje jasno stoji da se na tom lokalitetu kamenoloma „Grguljača“ treba pristupiti sanaciji, rekultivaciji napuštene eksploatacijske površine mineralne sirovine. Također, u Rješenju Ministarstva je posebno istaknuto da sva upravna akta izdata u suprotnosti sa Prostornim planom predstavljaju grubo kršenje zakona i ništavna su.“. dodaju predstavnici pomenute NGG.
Za sada stanje na terenu je takvo da izostaje dijalog, dosadašnja procedure prenosa vlasništva i odobrenje proširenja istraživačkog polja se drže u tajnosti, javnost Kupresa se zanemaruje i isključuje, tako da će se teško projekat magnezij pokrenuti a da se ne pokrene niz tužbi i kaznenih prijava.
„Naš cilj je da se sanira lokalitet kamenoloma temeljem poglavlja 1.4. Prostornog plana (Sanacija degradiranih područja)“, zaključuju članovi NGG.
Međutim, vidljiva je devastacija okoliša na tom lokalitetu, rade se pristupni putevi, krče se šume, postupno se mijenja i narušava ljepota planine Plazenice.
Mnoge ekološke i druge organizacije i pojedinci prate dešavanja oko kamenoloma tako da mještani imaju punu podršku za svoja nastojanja da istraju na svom cilju, a to je sanacija terena kamenoloma. Federalno ministarstvo okoliša i turizma je svojim Rješenjem reklo, za sada NE, sada su na potezu premijer Vlade K10 i resorni ministar Ministarstva gospodarstva da ovu činjenicu prihvate te da postupe po Rješenju i pokrenu postupak sanacije terena.
Mještani Kupresa pozivaju Upravu za inspekcijske poslove Vlade Kantona, da inspektori konačno izađu na teren, naprave uvid u stanje na terenu kako bi se započeo proces sanacije, rekultivacije napuštene eksploatacijske površine mineralne sirovine na tom lokalitetu koja je predviđena Prostornim planom.
Takođe, mještani očekuju da će novi načelnik Općine i Općinsko vijeće prihvatiti činjenicu da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma odbilo Studiju o uticaju o okolišu firmi BH Magnezij & Minerali d.o.o. Kupres te, pokrenuti raspravu o trenutnom statusu i stanju kamenoloma i planovima za njegovo zatvaranje i sanaciju prostora na tom lokalitetu.
Očekivanja mještana od lokalne vlasti Kupresa su da preuzmu odgovornost za budućnost Kupresa, te da jasno kažu da li su za nastavak strateškog razvoja zimskog turizma, sporta, poljoprivrede ili za podržavanje sumljivih investicija u Kantonu koje ugrožavaju perspektivu Kupresa.