Komentari i analize

Tri grada u Republici Srpskoj zadržala bivše gradonačelnike kao odgovorne osobe – U Bijeljini odgovorno lice prije četiri godine preminuli gradonačelnik

“To je više nego čudno, u svakom slučaju u poslovnom svijetu nedopustivo, da u zvaničnim dokumentima se kao odgovorma lica poslovnih subjekata, a to Gradovi svakako jesu, formalno, vode druga lica od onih koji su zvanično izabrani na te funkcije i predstavljaju izvršnu vlast.”, izjavio je za portal Antikorupcija.info Mika Nikić, doktor ekonomskih nauka i dugogodišnji radnik u Poreskoj upravi Republike Srpske.

Gradonačelnici Bijeljine, Prijedora i Doboja, tri najveće lokalne zajednice u Republici Srpskoj poslije Banja Luke, su upravo završili svoje četverogodišnje mandate i na tek završenim Lokalnim izborima su obnovili mandate.

Međutim, prema istraživanju portala Antikorupcija.info, Ljubiša Petrović, Slobodan Javor i Boris Jerinić nisu u protekle četiri godine, prema zvaničnim registrima, bili i odgovorna lica tih gradova, već su u registrima navedeni njihovi prethodnici, odnosno bivši gradonačelnici. Među njima je i gradonačelnik koji je  preminuo prije četiri godine.

Prema registru poslovnih subjekata sa preko 437.000 pravnih lica u Bosni i Hercegovini – objedinjenih registara Centralne banke BiH, Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF), Finansijsko-informatičke agencije (FIA) i Direkcije za finansije Brčko distrikta – u Gradu Bijeljina Mićo Mićić je i dalje odgovorno lice ispred Grada i za 32 računa koja ima. On je u četiri mandata bio na funkciji načelnika, odnosno gradonačelnika, a poslednji puta u mandatu 2016 – 2020. godina, kada je prije četiri godine i preminuo od posljedica bolesti COVID-19. Još uvijek aktuelni je gradonačelnik Ljubiša Petrović, koji je, prema neslužbenim rezultatima, ponovo izabran na ovu funkciju.

Marko Pavić se i dalje vodi kao odgovorno lice za 40 računa koje Grad Prijedor ima kod poslovnih banaka, iako na poziciji gradonačelnika nije već osam godina. Njega je na toj pozici naslijedio Milenko Đaković, koji je bio gradonačelnik Prijedora u mandatu od 2016. do 2020. godine, a koji je nedavno prijavljen Tužilaštvu Prijedor da je sa još tri osobe i firmom “Prijedor Putevi” oštetio budžet Grada za više od devet miliona KM. Zbog afere sa narkotičkim sredstvima na prethodnim izborima 2020. godine Dalibor Pavlović se svega godinu dana zadržao na funkciji gradonačelnika, pa ga je na toj funkciji, na Prijevremenim izborima, zamijenio Slobodan Javor. Mlađani gradonačelnik je, po svemu sudeći, na izborima 6. oktobra 2024. godine, ponovo osvojio mandate, te će i u naredne četiri godine predvoditi Grad Prijedor.

U registrima se za Grad Doboj, lokalnu zajednicu koja ima aktivnih 35 računa u poslovnim bankama, kao odgovorno lice i dalje vodi Obren Petrović, iako je od februara 2019. godine i prijevremenih izbora za ovaj Grad na poziciji gradonačelnika Boris Jerinić, jer je tu funkciju potvrdio i na Izborima 2020. godine, odnosno za Grad Doboj ponovljenim u februaru 2021. godine. Jerinić je ubjedljivom razlikom porazio svoje kandidate i na ovim oktobarskim Lokalnim izborima i ostao na gradonačelničkoj funkciji.

Zbog “gužve” oko izborne kampanje i izbora nije bilo moguće sa predvodnicima tri lokalne zajednice razjasniti ovu čudnu situaciju, koja osim zvaničnih finansijskih registara može imati i dodatne probleme. Primjera radi, preminuli gradonačelnik Bijeljine se i dalje vodi kao odgovorno lice u mjesnim zajednicama, koje, kada je u pitanju RS, nemaju svoje vlastite račune, ali ih formalno predstavlja zvanično odgovorno lice.

Stoga smo za tumačenje ove situacije obratili Dr.oec. Mika J. Nikić, finansijskom stručnjaku i sudskom finansijskom vještaku.

“To je više nego čudno, u svakom slučaju u poslovnom svijetu nedopustivo, da u zvaničnim dokumentima se kao odgovorma lica poslovnih subjekata, a to Gradovi svakako jesu, formalno, vode druga lica od onih koji su zvanično izabrani na te funkcije i predstavljaju izvršnu vlast. Koliko god zvučalo kao nerealno i neka teorija zavjere, mislim da u nekim tim slučajevima to i nije slučajno, već je zbog nekog razloga ostalo da su odgovorna lica, koja su možda daleko od politike, ne žive u tim gradovima, ili u slučaju Bijeljine gdje je gradonačelnik preminuo prije četiri godine” – izjavio je za portal Antikorupcija.info Mika Nikić, doktor ekonomskih nauka i dugogodišnji radnik u Poreskoj upravi Republike Srpske, dodavši da je, ipak, vjerovatno bliže istini da se u ovim slučajevima radi naprosto o propustima gradskih administracija.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije