Danas, na Evropski dan prava pacijenata, u Banjaluci je održan ulični performans kojim su, kroz skečeve i ispovijesti pacijenata, mladi glumci DIS teatra prikazali stanje u bh. zdravstvenim ustanovama.
Video ispovijesti pacijenata su snimljene u sklopu projekta “Korupcija u zdravstvu- virus za koji ima lijek!”, od strane Udruženja “KAP” i Udruženja “Stop – Mobbing”
Kako je za BUKU rekao Esad Bećirović iz Koalicije osoba sa invaliditetom regije Doboj, cilj današnjeg performansa je da se građanima Banjaluke na plastičan način prikažu svakodnevne situacije sa kojima se susreće većina pacijenata u našoj zemlji.
Podsjetio je i da su rezultati istraživanja 2021. godine na 2000 ispitanika pokazali da svaki treći građanin daje mito za zdravstvenu uslugu, te da su pacijenti tvrdili da često ne mogu ostvariti svoja prava ni na osnovnu zdravstvenu zaštitu, naročito na specijalističke preglede i operativne tretmane, što je posebno bilo izraženo u vrijeme pandemije uzrokovane Covid-19 virusom.
U Republici Srpskoj, naveo je Bećirović, čak 82,50% ispitanika smatra da je korupcija prisutna “previše”, a ispitani pacijenti najviše daju mito u vidu poklona (56%) i u vidu novca (44%). Mito se najčešće daje za operativni tretman i to 51% od ukupnog broja onih koji su se izjasnili da su dali mito, dok je 48% ispitanih pacijenata reklo da daju mito za dijagnostiku.
Inače, rezultati ovog istraživanja provedenog na uzorku od 2.000 ispitanika pokazali su još jednu poražavajuću činjenicu – na svoje insistiranje u RS mito daje 43% ispitanih građana, a 56% na insistiranje zdravstvenog radnika.
Poražavajuće je i da u narativnim odgovorima, gdje su anketirane osobe objašnjavale svoju percepciju davanja mita, prednjači mišljenje da “nije moguće drugačije dobiti zdravstvenu uslugu, termin za pregled ili operaciju bez mita”.
„Ova analiza ima poseban značaj jer je realizirana u vrijeme Covid-19 pandemije i nedvosmisleno ukazuje na veliko nezadovoljstvo pacijenata zdravstvenim uslugama, ističe se nepovjerenje u sistem zaštite prijavitelja korupcije, zbog čega pacijenti smatraju da je jednostavnije dati kovertu i barem trenutno dobiti određenu zdravstvenu uslugu“, zaključio je Bećirović.
Nakon polučasovnog performansa, građani su mogli da ispričaju javno svoje iskustvo ili upute pisane poruke zdravstvenim radnicima. Takođe, građanima su bile dostupne i posebno dizajnirane razglednice koje su mogli uputiti Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS , u kojima se traži usvajanje Zakona o pravima, obavezama i odgovornostima pacijenata.