Vijesti

U prošloj godini ilegalno posječeno gotovo tri hiljade kubnih metara drvne mase

Da bi se postigao pozitivan efekat u borbi protiv ilegalne sječe ministar privrede KS tvrdi da je neophodna saradnja vladinog i nevladinog sektora te pomoć civilnog društva.

Istakao je da su građani putem aplikacije “Čuvajmo šume” prijavili 20 slučajeva ilegalne sječe šuma, dok je Uprava za šumarstvo registrovala 455 prijava i to: 276 prijava za bespravnu sječu, 162 za bespravni promet i 13 za uzurpaciju državnog zemljišta. Osim prijava za bespravne sječe, dodao je, podneseno je i 13 prekršajnih prijava za uzurpacije na državnom zemljištu.

Delić je naglasio da su u prošloj godini uposlenici Uprave za šumarstvo Kantona Sarajevo privremeno oduzeli 302,98 kubnih metara drvne mase koje je bila u bespravnom prometu.

– Ilegalne sječe, barem u našoj zemlji, dominantno su radnja koju vrše privatna lica, pojedinci slabijeg socio-ekonomskog statusa, koji će tu drvnu masu iskoristiti najčešće za ogrijev. Protiv takvog vida ilegalnih sječa građani često i ne žele da se bore iz ljudskih, moralnih razloga – pojasnio je Delić.

Međutim, smatra neophodnim neophodnim da društvo prihvati da problem postoji, ali i shvati da neće biti riješen kroz degradaciju prirodnih ekosistema.

– Građani u borbi protiv ilegalne sječe mogu pomoći tako što će vršiti pozitivan utjecaj jedni na druge, podizati svijest i javno govoriti o stvarnim problemima, zahtijevati da se ti problemi riješe na institucionalnom nivou, na ispravan i održiv način i naravno, tako što će prijavljivati ilegalne sječe kojima posvjedoče npr. korištenjem aplikacije “Čuvajmo šume” – istakao je ministar.

Da bi se postigao pozitivan efekat ove borbe, Delić tvrdi da je neophodna saradnja vladinog i nevladinog sektora te pomoć civilnog društva.

Smatra neophodnim iniciranje usvajanja zakona o šumama Federacije Bosne i Hercegovine, kao i nastavak aktivnosti na integralnoj zaštiti šumskih resursa i uzgajanju šuma kroz redovna godišnja pošumljavanja koja radi Kantonalno javno preduzeće “Sarajevo – šume”.

Podsjetio je da su akciju masovnog pošumljavanja na širem području Kantona Sarajevo započeli u novembru 2021. te je kazao da će je nastaviti i ovoj godini.

Cilj im je da zasade pola miliona novih stabala do kraja realizacije te akcije te je pozvao građane, medije, vladine i nevladine organizacije da već sada počnu s prijavama kolektiva za proljećno pošumljvanje putem maila posumljavanje@sarajevo-sume.ba ili na broj telefona 033/562 -117.

Također je podsjetio da su krajem 2021. godine izmijenili Zakon o šumama KS čime su čuvanje šuma koje je do tada bilo u nadležnosti Ministarstva privrede, odnosno Uprave za šumarstvo, predali u nadležnost KJP “Sarajevo-šume” d.o.o. kao korisnika šuma.

Poručio je da treba nastaviti raditi i na unapređenju aktivnosti na sprečavanju svih bespravnih aktivnosti u šumama i na šumskim zemljištima, koordinirati aktivnosti svih relevantnih institucija, ustanova i privrednih društava iz oblasti šumarstva na mjerama efikasnije zaštite i kontinuiteta gospodarenja šumskih ekosistema na području Kantona Sarajevo, te da je potrebno nastaviti aktivnosti na realizaciji programskih ciljeva optimalnog modela upravljanja i gospodarenja šumskim resursima Kantona Sarajevo u skladu s važećom legislativom iz oblasti šumarstva i Šumsko razvojnim planom Kantona Sarajevo.

– U borbi protiv ilegalnih aktivnosti građani mogu pomoći vršenjem pritiska na organe vlasti i javni šumarski sektor kroz zahtijevanje transparentnosti pravosudnih procedura i pristup informacijama o statusu prijava ilegalnih aktivnosti – kazao je ministar.

Za ilegalne aktivnosti u šumama koje su rezultat postupaka građana, Delić je kazao da je neophodan razvoj javne svijesti i educiranje stanovništva o posljedicama njihovih postupaka.

– U ovom smislu, građani bi trebali ozbiljnije shvatati i uvažavati stavove šumarskih stručnjaka i ekologa. Među nama uvijek postoje oni koji su bolje informisani o određenoj tematici i njihova je odgovornost da to znanje dijele sa slabije informisanim pojedincima – zaključio je Delić.

Građani Kantona Sarajevo i Zeničko-dobojskog kantona od sada mogu prijaviti ilegalne aktivnosti u šumama, primarno ilegalnu sječu stabala, putem aplikacije za Google i Apple uređaje pod nazivom “Čuvajmo šume”.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije