Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT, u svojoj posljednjoj objavi na društvenim mrežama, konstatovala je da je Vlada Federacije BiH, na svojoj posljednjoj redovnoj sjednici, održanoj 1. augusta tekuće godine, poništila sva rješenja Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva donesena na osnovu Odluke o promjeni namjene šumskog zemljišta i njegovom privremenom korištenju u druge namjene, iz decembra 2023. godine.
“Vlada FBiH na ovaj je način ispoštovala Odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine od 11.07.2024. godine, kada je potvrđeno da je spomenuta odluka entitetske vlade neustavna, jer pravo raspolaganja šumama i šumskim zemljištem ima isključivo titular – država Bosna i Hercegovina.”, navode iz Fondacije. Podsjećajući da je povod čitavom slučaju ustupanja na “privremeno korištenje” 72.000 kvadratnih metara šuma i šumskog zemljišta u opštini Vareš, za potrebe eksploatacije ruda i mineralnih sirovina od strane britanske kompanije Adriatic Metals.
“Sada se nameće pitanje svih pitanja – hoće li ovaj razvoj događaja dovesti do obustavljanja rudarskih aktivnosti u Varešu, gdje je došlo do krčenja vrijednih šuma? Još uvijek niko ne zna odgovor.”, navode iz Fondacije ACT.
No, još je jedno pitanje bez odgovora, možda i ozbiljnije od ovog da li će doći do obustave rudarskih aktivnosti u Varašu. A to je: Kako će Vlada RS reagovati na dio odluke Ustavnog suda, koji se odnosi na njih.
“Vlada FBiH obavila je svoj dio zadatka, a sada očekujemo da i izvršna vlast drugog entiteta – Republike Srpske – u zakonskom roku donese odluku o poništenju odluke o prodaji državnog šumskog zemljišta na Jahorini.”, saopštili su iz Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT.
Podsjećamo, Drvo-export iz Teslića kupio je, direktnim dogovorom s resornim entitetskim ministarstvom u Republici Srpskoj, šumsko zemljište na Jahorini za 41,13 miliona konvertibilnih maraka, s navodnom namjerom da na istom izgradi sedam apart-hotela.
Iz Fondacije su upozorili da će, u slučaju da Vlada Republike Srpske ne postupi po spomenutoj odluci Ustavnog suda BiH, oni podnijeti krivične prijave protiv odgovornih u Vladi, zbog neprovođenja odluka državnog Ustavnog suda.
No, kako je predsjednik tog entiteta redovni “klijent”, u svojstvu optuženog, državnog suda BiH, neće čuditi ako entitetski premijer i ministri, koji na taj položaj i nisu došli zbog kompetentosti, nego zbog slijepe odanosti Vođi, odluče da tu odanost pokažu i svojim “posjetama” istom sudu, umjesto slijeđenja primjera kolega iz drugog entiteta, odnosno, ispunjavanja presude Ustavnog suda BiH.
Momenat je to u kome startno ekološko pitanje, definitivno postaje pitanje mogućnosti funkcionisanja BiH kao pravne države. Odgovor na koje građani ove zemlje čekaju već predugo.