„Borba Udruženja građana „Za Doljanku“, protiv nelegalne gradnje mHE „Zlate“, traje već godinama. Godinama upućujemo na kriminalne radnje, kojima su sve instance vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine pogodovale investitoru tako što su u skladu sa svojim ovlastima, a za svoj lični interes, izdavale dozvole kako bi se napravila mHE „Zlate“ i dozvolilo bogaćenje pojedinca nauštrb građana lokalne zajednice.“, izjavila je, na početku današnje press konferencije, Naza Spahić, potpredsjednica Udruženja građana „Za Doljanku“.
LANAC NEZAKONITOSTI I KORUPCIJE – OD VRHA DO DNA
Protesti, peticije, press konferencije, informativni štandovi, bilbordi, gostovanja na konferencijama i tv i radio emisijama su samo neki od načina kojima su iz ovog udruženja skretali pažnju na ovaj problem. S druge strane su brojni dopisi, zahtjevi, tužbe, kaznene prijave i svi drugi pravni lijekovi koje su koristili kako bi pravnim putem dokazali svoje sumnje u regularnost cijelog procesa.
A lanac nezakonitosti i korupcije se, po njima, protezao od predsjednika savjeta i savjeta MZ, načelnika općine i vijećnika dva prethodna saziva općinskog vijeća, katonalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i kantonalnog ministra građenja pa do Federalne ministrice zaštite okoliša i turizma. A svoje upletene prste u pogodovanju investitoru, tvrde, imalo je i rukovodstvo FERK-a, koje, i pored izrečenih sudskih presuda u korist Udruženja, nije na njihov zahtjev oduzelo dozvolu za rad mHE kao i Federalno Ministarstvo pravde, koje je tumačilo zakonske propise u korist Federalnog ministarstva okoliša i turizma.
Nakon presude Kantonalnog suda Sarajevo izrečene 16.7.2021. godine kojom je poništena okolinska dozvola izdana od strane Federalnog ministarstva okoliša i turizma i cijeli postupak vraćen na početak, aktivisti su o tome informisali sve institucije koje su ranije kontaktirali a FERK-u su, uz informaciju, uputili i zahtjev za oduzimanje dozvole za rad MHE „Zlate“ dok se postupak ponovno ne sprovede. FERK je zatražio mišljenje Federalnog ministarstva okoliša i turizma od kojeg je dobilo obrazloženje da – po novom Zakonu o zaštiti okoliša prilikom ishodovanja dozvola za gradnju mHE ne treba ishodovati i okolinsku dozvolu.
Međutim, u novom Zakonu o zaštiti okoliša je navedeno kako svi predmeti započeti po starom Zakonu moraju biti po istom i okončani što je ministarstvo u ovom slučaju prilikom obrazloženja skroz zanemarilo.
„FERK je odbio naš zahtjev za oduzimanjem dozvole za rad mini hidroelektrane.“, podsjetila je Naza Spahić.
MHE “ZLATE” NIJE SMJELA BITI IZGRAĐENA
U međuvremenu, investitor je podnio zahtjev za izdavanje nove okolinske dozvole koji je ministarstvo odbilo uz obrazloženje da po novom zakonu investitor nije u obavezi ishodovati novu okolinsku dozvolu. Na ovo rješenje udruženje je pokrenulo tužbu jer se ministarstvo oglušilo na upute iz presude te na nezakonit način donijelo rješenje. Naime, u rješenju je stvoren privid da je isto doneseno u korist građana, a na štetu investitora kojem je odbijen zahtjev za izdavanje okolinske dozvole. Međutim, upravo je suprotno.
Ovim rješenjem Ministarstvo, ustvari, investitora oslobađa obveze pribavljanja nove okolinske dozvole i izrade nove studije uticaja na okoliš, u čijem ponovljenom postupku bi građanima, po sili zakona, morala biti obezbijeđena mogućnost učestvovanja i davanja svog mišljenja. Odnosno, oslobađa ga obveze ispravljanja nedostataka već izrađene Studije, na koje je Kantonalni sud u Sarajevu ukazao Presudom kojom je poništena okolinska dozvola za MHE „Zlate“.
Nakon ove presude, dana 29.12.2021. god stigla je i Presuda Kantonalnog suda u Mostaru kojom je poništeno rješenje Ministarstva građenja i prostornog uređenja HNK i rješenje Službe za upravu i prostorno uređenje Općine Jablanica. U ovom upravnom postupku koji se vodio po žalbi građana na građevinsku dozvolu za izgradnju mhe „Zlate“ na rijeci Doljanci, niti Općina niti Ministarstvo nisu priznali udruženje kao stranku u postupku iako je to sudskom presudom dokazano.
„Posljedica ovih nezakonitih radnji je nezakonita građevinska dozvola, što dalje upućuje da na osnovu takve dozvole nije smjela biti izgrađena mHE „Zlate“.“, zaključila je, na današnjoj press konferenciji potpredsjednica Naza Spahić. A onda je riječ uzeo predsjednik Udruženja Dženan Šašić.
KAŽNJAVA SE SIROTINJA A SISTEMSKA KORUPCIJA IGNORIŠE
„Kroz ovu našu borbu da zaštitimo rijeku Doljanku bezbroj puta smo se uvjerili da je korupcija u našem društvu postala svakodnevnica, u toj mjeri da je postala i stil života. Bahatost i korumpiranost pojedinaca kojima su njihove stranke dale moć tako što su ih imenovale na ključne pozicije na kojima se donose najvažnije odluke vezane za kvalitetu života običnih građana Bosne i Hercegovine, definitivno nema granice. Vrhunac takvog bahatog i neodgovornog ponašanja, po našem mišljenju je nepoštovanje presuda sudova, koje se u slučajevima kada se radi o malim, običnim ljudima dosljedno poštuju pa ih se recimo zbog nelegalne sječe par metara drva osuđuje, zatvara i naziva lopovom a u slučajevima kada se radi o sistemskoj korupciji, u čiji su lanac uvezani ljudi poput predsjednika mjesne zajednice do Federalnog ministra i gdje se radi o milionskim iznosima, presude suda se ne poštuju a jedinica lokalne samouprave ide toliko daleko da svoje građane proglašava neovlaštenima, iako smo registrovani kao stranka u postupku.
Oni koji bi trebali reagovati, kao što je recimo Federalna inspekcija, se proglašavaju nenadležnim i vruć krompir prebacuju Općini Jablanica na postupanje. Također, u svemu ovome tužilaštvo je posebna priča. Za sve krivične prijave koje smo pokrenuli tužilaštvo je donijelo odluke da se postupci ne pokreću. Negdje su provedena saslušanja a negdje ni to, iako su sudovi utvrdili da je bilo nezakonitih radnji. A i to je ovisilo opet od razine na koju smo „udarili“. Oni na lokalnom nivou su malo saslušani a oni na višim nivoima vlasti, te krivične prijave su proglašene kao neutemeljene.
Mi se, nakon toga pitamo je li nas stvarno smatraju toliko ograničenima i misle da ne vidimo kuda to sve opet vodi ili žive u nekom svom paralelnom svijetu moći i iskrivljene stvarnosti gdje ulaskom u politiku i državnu službu misle da su osvojiti cijeli svijet i da je njihova zadnja.“
HOĆE LI SE IKO BAREM ZACRVENITI?
Šta god od toga bilo, a aktivisti Jablanice okupljeni oko Udruženja „Za Doljanku su uvjereni da je ovo drugo u pitanju, oni nastavljaju dalje. Polako se približavaju međunarodnim sudovima. A do tada će, kažu, nastaviti borbu svim raspoloživim zakonskim sredstvima, kao što je kaznena prijava protiv Federalne Ministrice okoliša i turizma i zahtjev za njenu smjenu.
Obratit će se i predsjednicima svih političkih stranaka koji su na odgovorne pozicije postavili ljude koji su se pokazali kao neodgovorni i zloupotrijebili svoj položaj. I zatražiti da izvrše njihovu smjenu i imenuju nove ljude koji će odgovorno i stručno obavljati svoj posao. Ljude na čiji uspješan rad će ukazivati rad za dobrobit građana Bosne i Hercegovine a ne rad za dobrobit pojedinaca sa novcem i dobrim vezama u korupcijom premreženim institucijama.
„Ljude koji će se barem zacrveniti kada ih neko upita javno kako ocjenjuju svoj rad kada im sud poništava u godini dana više okolinskih dozvola na kojima se nalazi njihov potpis ili kada dozvoljavaju rad objektima koji nemaju okolinsku dozvolu.“, akcentirao je Dženan Šašić.
Najavljeno je da će se Udruženje obratiti i sudovima Bosne i Hercegovine i pitati ih koja je svrha njihovog postojanja kada se njihove presude ne poštuju. I ko je nadležan za sankcionisanje onih koji ne provode presude suda?
„Od svega ovoga najviše nas boli pohlepa i glad onih koji su u uništavanju rijeke Doljanke pronašli kanale za ostvarenje svojih megalomanskih snova i hranjenje svojih sitnih duša.“, riječi su kojim su predstavnici udruženja „Za Doljanku“ završili današnju press konferenciju.