Vijesti

Umjesto centra za rekreaciju i odmor, ekonomskog centra ili poslovne zone, Općina Hadžići napravila deponiju građevinskog otpada

Mještani izražavaju sumnju da se na ovaj lokalitet ne dovlači samo građevinski otpad jer velika količina tereta kojeg dovoze kamioni koji ulaze u „Žunovnicu“ je prekrivena tako da se ne može tačno utvrditi koja vrsta otpada se deponuje.

Kada je 2013. godine Općina Hadžići na privremeno korištenje od 5 godina dobila kasarnu „Žunovnica“, kao neperspektivnu vojnu imovinu, građani i javnost su očekivali da će na ovom području biti izgrađena zona za rekreaciju i odmor, poslovna zona, centar za starije osobe ili baza za razvoj turizma kako se u to vrijeme moglo čuti. Nekadašnja kasarna „Safet Zajko“ je tako pretvorena u najveći sportsko-rekreativni centar u Sarajevu, a u kasarni „Maršal Tito“ danas je Kampus Univerziteta u Sarajevu sa drugim popratnim sadržajima. S druge strane, kasarna Žunovnica je danas – deponija građevinskog otpada!

Naime, Odlukom Vlade Federacije BiH od 3.10.2013. godine kasarna „Žunovnica“ data je Općini Hadžići na privremeno korištenje na period od pet godina, bez naknade, i to parcela označena kao k.č. 2387, upisana u PL 145, K.O. Žunovnica, ukupne površine 1.725.888 m2, sa pripadajućim objektima. Ova Odluka je kasnije nekoliko puta produžavana tako da je „Žunovnica“ i danas na privremenom korištenju kod Općine Hadžići.

Ovaj ogromni prostor podno planine Igman imao je potencijal da bude pretvoren u prostor od kojeg će prije svega lokalno stanovništvo imati korist. Međutim, pokazalo se da jedinu korist imaju pojedinci koji su ga, očigledno na nezakonit način, bez saglasnosti Vlade Federacije BiH, pretvorili u divlje odlagalište građevinskog otpada.

Krajem 2023. godine, istražujući ovaj problem, novinari portala Fokus su zaprilimili odgovor od Službe za zajedničke poslove organa i tijela Federacije BiH u kojem je navedeno da ova Služba nije dala saglasnost da se na lokalitetu bivše kasarne u Žunovnici napravi deponija građevinskog otpada.

Kako smo mogli saznati iz razgovora sa nekim od vijećnika u Općinskom vijeću Hadžići, tema davanja saglasnosti ili donošenja odluka vezano za pretvaranje ovog prostora u deponiju, nikada nije bila ni na Općinskom vijeću.

Mještani sa kojima smo razgovarali, a koji žive u neposrednoj blizini deponije, kazali su nam da sumnjaju da je ova deponija proizvod sprege građevinskog lobija i lokalne vlasti obzirom da u posljednjih nekoliko godina „cvjeta“ izgradnja novih zgrada i drugih objekata u ovoj općini. Njihova sumnja se ogleda u tome da svi kamioni koji koji dolaze u „Žunovnicu“ prolaze kroz kapiju te se evidentiraju, a tom logikom „neko“ i naplaćuje sav otpad koji je deponovan ili jednostavno ostvaruje neku drugu korist. Prema procjenama u „Žunovnici“ je do sada deponovano nekoliko stotina hiljada kubnih metara otpada. Ako uzmemo za primjer cjenovnik KJKP „Rad“ Sarajevo, cijena deponovanja građevinskog otpada po njihovom cjenovniku na deponiji „Smiljevići“ je 29,67 KM po toni građevinskog materijala.

Isto tako, mještani izražavaju sumnju da se na ovaj lokalitet ne dovlači samo građevinski otpad jer velika količina tereta kojeg dovoze kamioni koji ulaze u „Žunovnicu“ je prekrivena tako da se ne može tačno utvrditi koja vrsta otpada se deponuje. Posebnu zabrinitost građanima izaziva činjenica da je do sada dio tog deponovanog materijala zatrpan zemljom kako bi se prekrila i prikrila ova potencijalna ekološka katastrofa.

Prvi čovjek Općine Hadžići je do posljednjih lokalnih izbora 2024. godine bio Hamdo Ejubović. On je kontinuirano od 2004. godine sjedio na načelničkoj fotelji te ja za vrijeme njegovog mandata i kreiran navedeni problem. Žurnal i drugi mediji su proteklih godina pisali o kriminalu i korupciji u Općini Hadžići, a u Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu je u toku nekoliko procesa protiv bivšeg načelnika zbog sumnje na pribavljanje protivpravne koristi, pogodavanje pojedinicima, građevinskih afera i drugih sličnih slučajeva.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije