U fokusu

Uređenje obale rijeke Drine posvađalo je Općinu Foča i Agenciju za vodno područje rijeke Save

''Strategija upravljanja vodama je trebala biti usvojena u Parlamentu FBiH 2009. godine. Planovi upravljanja vodama su trebali biti usvojeni 2012. godine. Niti strategija, niti planovi, nikada nisu usvojeni'' - konstatuje se u izvještaju inspektora.

Projekat “Uređenje korita rijeke Drine u Ustikolini” posvađao je lokalne vlasti Općine Foča u FBiH i nadležne u Agenciji za vodno područje rijeke Save – Sarajevo, uz međusobne optužbe za nezakonitosti u njegovoj realizaciji. U spor i posredovanje uključeni su i inspekcijski organi, a načelnik ove male općine Mujo Sofradžija zatražio je intervenciju i službenika Državne agencije za istrage i zaštitu i MUP-a, odnosno Federalne upravne policije i policije Bosansko-podrinjskog kantona.

Angažujući kantonalnog urbanističko-građevinskog inspektora Bahru Čušević za utvrđivanje zakonitosti u vezi izgradnje obaloutvrde na području općine Foča u FBiH, načelnik općine  obezbijedio je argumente u vidu zvaničnog nalaza sa konstatacijom da je odobrenje građenja „Uređenje lijeve obale Drine u Ustikolini“ nezakonito.

Naime, inspektorka u svom izvještaju tvrdi da je urbanistička saglasnost za projekat izgradnje obaloutvrde općini izdata od strane nenadležnog organa, odnosno od strane njene općinske službe, umjesto Federalnog ministarstva prostornog uređenja, koje je nadležno za davanje odorenja za građenje, jer se radi o vodama Prve kategorije. Iz tog razloga, smatra inspektorka Čaušević, pošto je građenje na vodnom zemljištu prema Zakonu o građenju i Zakonu o vodama, investitor je FBiH, a ne “Slivovi rijeke Save”, kojem je data građevinska dozvola. Ona je decidna u svom stavu da je vodno dobro dobro od općeg interesa i u vlasništvu je Federacije za sve površinske vode Prve kategorije, propisano članom 9, stav 3, tačka 1 Zakona o vodama.

“Strategija upravljanja vodama je trebala biti usvojena u Parlamentu FBiH 2009. godine. Planovi upravljanja vodama su trebali biti usvojeni 2012. godine. Niti strategija, niti planovi, nikada nisu usvojeni” – konstatovala je inspektorka Čaušević u svom izvještaju.

Takođe, ona iznosi stavove da je, suprotno Zakonu o građenju, projektna dokumentacija izrađena prije izdavanja urbanističke saglasnosti, zbog čega je odobravanje građenja na projektu “Uređenje korita rijeke Drine u Ustikolini” nezakonito. Kao i sama izgradnja, jer su umjesto FBiH i izvođač radova, ugovor o građenju potpisali predstavnici “Slivovi rijeke Save” i Općina Foča u FBiH. Za inspektorku je, ciljano bespravno, izgrađen i zaštitni, parapetni zid, a iznijela je i niz drugih zamjerki, među kojima su i da su radovi izvođeni bez stručnog nadzora i da nije izvršen tehnički pregled izgrađenih objekata.

Zbog svega iznesenog u izvještaju Kantonalne inspekcije BPK načelnik općine Foča u FBiH se sa njenim izvještajem, tražeći daljne postupanje, obratio SIPI, Federalnoj upravi policije i MUP-u BPK, a zatim i Federalnoj upravi za inspekcijske poslove, koja je nadležna za inspekcijski nadzor nad vodama Prve kategorije. Načelnik Sofradžija je uputio javni poziv nadležnim institucijama “da poduzmu korake kako bi sudionici ovih djela bili adekvatno sakcionisani”.

Sve ovo izazvalo je očekivanu reakciju Agencije za vodno područje rijeke Save, posebno nakon izjave načelnika Općine Foča u FBiH, Muje Sofradžije, na RTV BPK, u kojoj je komentirisao izvještaj Kantonalne inspekcije o izvršenom pregledu dokumentacije o uređenju lijeve obale Drine u Ustikolini.

“Načelnik Mujo Sofradžija komentira tzv. nalaz građevinsko-urbanističke inspekcije BPK Goražde urađen na njegov zahtjev. Teško je povjerovati, ali takav dokument našli smo na privatnom FB profiilu načelnika Sofradžije. Sadrži niz neistina, paušalnih i proizvoljnih tumačenja te teških optužbi na račun Agencije za vodno područje rijeke Save. I dalje je nejasno na osnovu koje dokumentacije inspektorica, a samim tim i načelnik, temelje svoje tvrdnje. Od Agencije za vodno područje rijeke Save nije traženo bilo kakvo izjašnjenje niti dokumentacija o ovom projektu, iako je uredno posjedujemo” – reakcija je iz Agencije u Sarajevu.

Iz ove ustanove, nadležne za upravljanje nad vodotokom u FBiH su iznijeli tvrdnje da je lokalna zajednica preuzela ishodovanje potrebnih saglasnosti i dozvola za gradnju, te da oni nemaju obavezu baviti se nadležnostima drugih organa. Pojasnili su da, ukoliko Općina nije bila nadležna za izdavanje odobrenja za građenje, bila je dužna osigurati njegovo ishodovanje od nadležnih institucija. Suprotno tvrdnjama iz izvještaja inspekcije BPK da prilikom izvođenja radova nije postojao nadzorni organ, iz Agencije su iznijeli argumente da sa readi o višegodišnjem projektu, koji je zbog raspoloživih finansijskih sredstava, rađen fazno i da je nadzorni organ biran za svaku fazu posebno.

Za izvještaj inspekcije da ni za izgradnju parapetnog zida ne postoji neophodna dokumentacija, navode da je Agencija, poštujući zakonske procedure, namjenski prenijela sredstva Općini Foča u FBiH za finansiranje projekta izgradnje parapetnog zida.

“Općina je bila obavezna provesti javnu nabavku, ishodovati saglasnosti i potrebne dozvole, odnosno namjenski utrošiti prenesena sredstva. Napominjemo, izgradnja zaštitnog objekta dio je obuhvata Glavnog projekta uređenja lijeve obale Drine u Ustikolini za koji je izdato odobrenje za građenje. Iznoseći neargumentirane i ničim potkrijepljene navode inspekcije, načelnik tereti Agenciju za niz nezakonitih radnji. Ovakvim izjavama, svjesno ili ne, dezavuira i obmanjuje javnost i građane dovodi u zabunu nanoseći ogromnu štetu Agenciji. Ne želeći ulaziti u motive medijskih napada na Agenciju, ne možemo se oteti utisku da je razlog za to trenutna nemogućnost izgradnje Sportsko-rekreativnog centra Bazeni, a bez volje općinskih organa da poduzmu potrebne aktivnosti i ispoštuju zakonska ograničenja te stvore preduvjete za njegovu realizaciju. Zakon o vodama FBiH ne dozvoljava gradnju u poplavnom području bez adekvatnih mjera zaštite. To nije hir Agencije, već zakonska odredba” – naveli  u reagovanju Agencije za vodno područje rijeke Save i na kraju dodali da rade i da će i nadalje raditi u skladu s pozitivnim zakonskim propisima i pravilima struke.

 

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije