Ustavni sud Republike Srpske je svojom jučerašnjom (24.04.2024.) odlukom stao na stranu potrošača, koji je od ove više pravosudne instance zatražio da utvrdi ustavnost odluke Javnog komunalnog preduzeća „Sokolac“ Sokolac, tvrdnjama da je donesena na njegovu štetu i u suprotnosti sa ustavnim načelima zakonitosti.
“Ustavni sud je donio i odluku u predmetu broj U-46/23 kojom je odlučeno da Odluka o uslovima i načinu isključenja korisnika toplotne energije sa sistema grijanja, koju je donio direktor Javnog komunalnog preduzeća „Sokolac“ Sokolac, nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske i Zakonom o komunalnim djelatnostima. Obrazlažući svoju odluku Ustavni sud je zaključio da su osporenim aktom uređeni odnosi koji se na osnovu Zakona o komunalnim djelatnostima uređuju aktom jedinice lokalne samouprave, te da, shodno tome, davalac komunalne usluge Zakonom nije ovlašćen da reguliše uslove i način isključenja korisnika toplotne energije sa sistema centralnog grijanja. Stoga je Ustavni sud zaključio da osporena odluka nije u saglasnosti sa Zakonom o komunalnim djelatnostima zbog čega je u suprotnosti i sa ustavnim načelom zakonitosti” – stoji u Odluci Ustavnog suda.
U ovom predmetu je, u zaštiti prava potrošača, značajnu ulogu imalo Udruženje za zaštitu potrošača “DON” Prijedor, kojem su se obratili korisnici usluga Javnog komunalnog preduzeća “Sokolac” sa Sokoca sa tvrdnjama da su im isporučivani računi, a kada su ih odbijali plaćati tuženi su, iako to preduzeće nije bilo registrovano u skladu sa važećim zakonskim aktima, kada je u pitanju organizovanje i registracija javnih preduzeća.
U Udruženju su raspolagali dokumentacijom iz koje je vidljivo da je JKP “Komunalac” registrovan u Okružnom privrednom sudu u skladu sa zakonskim propisima tek 12.03.2024. godine. Pravni osnov za registraciju je Odluka o izmjeni i dopuni odluke o osnivanju preduzeća i Odluka o izmjeni i dopuni Statuta preduzeća od 29.02.2024. godine, kada je i održana sjednica SO na kojoj se raspravljalo o stanju u ovom preduzeću.
Da preduzeće sa Sokoca nije upisano u sudski registar kao privredno društvo u formi akcionarskog društva ili društva sa ograničenom odgovornošću, kako je propisano Zakonom o javnim preduzećima, konstatovala je i Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske (GSRJSRS), u izvještaju objavljenom 25.10.2023. godine. U izvještaju o provedenoj finansijskoj reviziji JKP Sokolac za 2022. godinu ovo je preduzeće dobilo negativno mišljenje revizora, za svoje finansijske izvještaje, dok su mišljenje s rezervom dali za usklađenost sa propisima.
U konkretnom slučaju za Odluku Ustavnog suda u predmetu protiv JKP „Sokolac“, iz “DON”-a su, za portal Antikorupcija.info, pojasnili da je riječ o “istjerivanju” pravde nakon višegodišnjeg maltretiranja potrošača od strane ovog Javnog preduzeća.
“Iako kažu da je pravda nedostižna, u ovom slučaju se pokazalo da je suprotno od ovoga. Naime, prije nekoliko godina, potrošač se uredno isključio sa Toplane u Sokocu, ali razne Komisije preduzeća, direktor, pa čak i advokati, su se urotili da predstave potrošača kao prestupnika koji krši pravila pa iako loži vatru u peći na drva, nema grijanje iz Toplane, ali ima mjerenu temperaturu u stanu koja je pokazatelj i dokaz grijanja. Da li su svi morali napisati po nalogu direktora ovakav izvještaj i da li će odgovarati za načinjenu štetu potrošaču a i preduzeću, pitanje je koje se nameće samo po sebi, jer to je ipak novac građana, a ne direktora i njegovih saradnika” – pojašnjavaju detalje ovog slučaja iz “DON”-a.
Kažu da predug put za građane da dokažu da postoji nešto loše u postupanju Toplane i da se u preduzeću dešavaju određene malverzacije. Da je mnogo vremena trebalo da se dokaže greška koju je napravio tadašnji direktor, a drugi nakon njega nisu obratili pažnju na dokumenta i ko treba da ih donese i usvoji. Kao problem navode i da Javno preduzeće, iako ima uposlene pravnike, angažuje i advokate, koji ponekad misle da je lako zaraditi novac na komunalnim predmetima.
“Ni postupajući sudija nije se unosio u predmet i provjeru dokumenata već je odmah dosudio i presudio potrošaču. Obraćanje VSTV-u da se provjeri rad suda takođe nije urodilo plodom, jer kako kažu “sudije, znaju svoj posao”. Ali, revizori GSRJSRS su, pregledajući rad preduzeća ustanovili određene nepravilnosti u neusaglašenosti dokumenata, te je to bilo zeleno svjetlo da se pored odluke koju nije mogao donijeti direktor preduzeća, već Skupština opštine, provjeri da li je preduzeće registrovano u skladu sa zakonom i na šta se sve odnosi neusaglašenost. Iako je potrošač, u međuvremenu dobio Rješenje o izvršenju, sa novim dokazima, da preduzeće uopšte nije registrovano kao a.d. ili d.o.o., predmet se vraća u dalje postupanje sa novim dokazima i činjenicama, te je i sam predmet dodjeljen drugom sudiji. Podnesen je i zahtjev da se proglasi stečaj u preduzeću, te je isti naišao na reakciju, koja je u martu 2024. godine rezultirala hitnim postupkom registracije preduzeća u Privrednom sudu Istočno Sarajevo, što je dovoljan dokaz da se u ovom preduzeću već čitavu deceniju i više radi bez propisane zakonske registracije” – informacuije su iz “DON”-a.
Iz Udruženja za zaštitu potrošača ističu da je bio težak put dokazivanja da se greške dešavaju i da ih treba otklanjati, značajno je, kako kažu, da se treba boriti protiv korupcije na svim nivoima i da je važno da u ovoj zemlji postoje institucije kao što je Ustavni sud Republike Srpske koje ne sude, već prate poštivanje ustavnosti i zakonitosti provođenja akata.
“Poslije svega, postavlja se pitanje ko će zbog greške tadašnjeg direktora i svih drugih, koji nisu pratili zakonitost donesene Odluke, odgovarati, u najmanju ruku za bahatost u poslu i izgubljenu dobit” – pitaju iz “DON”-a.