Na području Bijeljine, Zvornika i Bratunca, mještani naselja uz korito rijeke Drine unazad tri godine dižu sve otvorenije svoj glas i posredstvom aktivista koji se zalažu za uređeno korito ove bosanskohercegovačke rijeke bore protiv nelegalne eksploatacije šljunka, ukazujući argumentovano da nelegalni šljunkari svojom aktivnostima mijenjaju njeno korito.
Tvrdnje mještana koji te prizore gledaju svojim očima je da i šljunkari koji od Javne ustanove “Vode Srpske” dobiju posao na čišćenju i produbljivanju korita radi povećanja proticajnog profila s ciljem umanjuja rizika od poplava, vade barem tri puta više šljunka od određenih i dozvoljenih količina.
“Izvadiše “dušu” rijeke Drine, šire njeno korito, vade šljunak ne samo iz korita već i iz priobalja i poljoprivrednih parcela uz korito. Nije na meti samo državna imovina, već i privatna, posebno od ljudi koji su trenutno izvan BiH. A najžalosnije je što se taj kriminal odvija pod zaštitom vlasti na višim nivoima i što za njega neće niko odgovarati” – kažu mještani u obraćanju aktivistima NGG “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj”.
Aktivisti kažu da imaju argumente za tvrdnje da je nelegalno vađenje šljunka kriminal kojim su građanima i budžetu ovog entiteta otete stotine miliona maraka, te da su mnogi kroz taj kriminal postali multimilioneri.
“Samo po podacima koje imamo iz sudskih predmeta u tužilaštvima, kada bi svi ti slučajevi nelegalnog vađenja šljunka dobili sudski epilog našlo bi se tu dokaza za više desetina godina zatvora,a budžet RS bi bio puniji za više stotina miliona KM. Na stranu to što je šteta koju su nelagalni šljunkari napravili, ubjeđeni smo u to, nepopravljiva” – tvrdnje su iz NGG.
Poslednji slučaj koji su zabilježili je obraćanje mještana sa područja mjesne zajednice Roćević kod Zvornika, odakle su dobili foto i video dokumentaciju nelegalnog vađenja šljunka iz korita rijeke Drine. Tvrdnje mještana su da su se te radnje odvijale tokom proteklog vikenda i redovno noću radnim danima prethodne sedmice.
“Nije bilo niti inspektora niti službenika Policijske uprave Zvornik, iako je vađenje šljunka bez dozvola kao rudarenje, odnosno da se bez dozvole vadi ugalj, rudu željeza ili neki drugi mineral. Znamo i to šljunkari i ne kriju da bez straha rade te nelagalne radnje i da je eventualna kazna koju plate ako ih policija ili inspektori uhvate na djelu minimalna i da im se sve to isplati” – požali su se mještani Roćevića aktivistima NGG.
A, kako izgleda šljunkarenje na području Roćevića kod Zvornika, snimljeno sa druge strane rijeke Drine, sa srbijanske strane, pogledajte u videu u nastavku.