Za Visoku školu za ekonomiju i informatiku Prijedor odbijanje akreditacije ustanove i prijavljenog studijskog programa Javna uprava trebali su značiti i prestanak rada, ali očigledno menadžment ove ustanove se ne slaže sa tim i nastavio je rad gotovo kao da se ništa njije ni desilo.
Od 06.06.2023. škola je započela upis za akademsku 2023/2024. godinu za brucose koji su zainteresovani za smjerove Računarstvo i informatika, Poslovna informatika, Preduzetništvo, Finansije i bankarstvo i Trgovina i marketing, kao i za studente na više godine. U odnosu na proteklu akademsku godinu brucošima nije omogućen upis jedino na studijski program Javna uprava, koji je bio i jedini prijavljen za akreditaciju kod Agencije za visoko obrazovanje RS. Uz odbijanje ustanove AVORS je rješenjem od 17.3.2023. godine odbila akreditaciju i tog studijskog programa.
Na ovaj način prijedorska Visoka škola je ignorisala i decidan stav AVORS-a o prestanku rada, samim tim što je uz odbijanje akreditacije prijavljenog studijskog programa ni vanjsko vrednovanje rada ustanove nije dobilo prolaznu ocjenu.
“U skladu sa članom 43 Zakona o visokom obrazovanju sa danom pravosnažnosti rješenja o odbijanju akreditacije ustanova prestaje sa radom, te nije više u mogućnosti da obavlja djelatnost visokog obrazovanja. Visokoškolska ustanova je u obavezi da obezbjedi nastavak i završetak školovanja za sve studente u skladu sa članom 68, tačka 2 i tačka 5, stav 1 Zakona o visokom obrazovanju” – odgovorili su iz AVORS na upit studentskih aktivista grupe “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome” o statusu ustanove.
AVORS je pojasnio i da da je Upravni odbor Agencije je na sjednici donio odluku o odbijanju žalbe Visokoj školi za ekonomiju i informatiku Prijedor, izjavljene na rješenje o odbijanju akreditacije. Takođe, i da je postupak akreditacije ove ustanove vođen nezavisno od akcije “Klaster” i okončan je izdavanjem rješenja o odbijanju akreditacije za ustanovu i studijski program.
Međutim, i nakon ovakvog decidnog stava nadležnih za oblast visokog obrazovanja u ovom entitetu, iz prijedorske Visoke škole su se izjasnili da će okončati tekuću akademsku godinu, ali i da će nakon toga upisivati studente za narednu 2023/2024. godinu.
Prema informacijama do kojih je došao portal Antikorupcija.info, zaposleni u Visokoj školi za ekonomiju i informatiku Prijedor su od 1. jula pa sve do 25. avgusta na kolektivnom godišnjem odmoru i zbog toga škola trenutno ne radi.
“Zanimljivo će biti praćenje situacije kako će se okončati ovaj, očigledni sukob menadžmenta prijedorske visokoškolske ustanove sa nadležnima za oblast visokog obrazovanja u RS. Sumirano, prema stavu Agencije, ustanovi je oduzeta mogućnost nastavka rada i morala je imati mehanizam u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i svojim statutom koji bi omogućavao u ovakvim slučajevima prestanka rada nastavak i završetak školovanja studenata koji su se obrazovali u njoj. Dakle, obaveza je visokoškolske ustanove koja prestaje sa radom da obezbijedi nastavak školovanja studentima, a u praksi je to predviđeno da će studije nastavati na jednoj od partnerskih ustanova prijedorske Visoke škole ili će student u nastavku školovanja promjeniti po svojoj volji visokoškolsku ustanovu” – pojasnili su iz NGG “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”.
Sve u svemu, još uvijek nije definitovno jasno da li će Visoka škola iz Prijedora nakon 16 godina rada staviti ključ u bravu i tako biti prva visokoškolska ustanova u ovom entitetu kojoj je onomogućeno daljne funkcionisanje zbog uskraćivanja akreditacije. Stav nadležnih za visoko obrazovanje u RS je jasan da bi tako trebalo biti, a po povratku sa godišnjeg odmora biće jasnije da li će rukovodstvo škole ostati pri svom dosadašnjem stavu da su i dalje “u postupku akreditacije”, te da posjeduju sve potrebne dozvole za rad. Odnosno, da po njima, sadašnji i bivši studenti nisu ugroženi.
Da li je cijela situacija i odbijanje akreditacije, po tvrdnjama menadžemnta škole, rezultat nezakonito sprovedenog postupka akreditacije od strane AVORS i da je ona sa Komisijom stručnjaka načinila niz materijalnih grešeka u svom radu, zavisiće zasigurno i od sudske odluke. Naime, Visoka škola iz Prijedora je 12.06.2023. godine tužila Upravni odbor Agencije Okružnom sudu u Banja Luci radi poništenja odluke, smatrajući da su se ispunili svi potrebni zakonski uslovi da škola i studijski program javna uprava dobiju akreditaciju.