Iako bi finansiranje projekata nevladinih organizacija iz lokalnih budžeta trebao biti pokazatelj da lokalne zajednice prepoznaju ovaj sektor kao jedan od ključnih faktora razvoja na lokalnom nivou, vlasti čine sve da ugase istinske organizacije civilnog društva i formiraju svoje, tobožnje NVO, zarad stavljanja tog sektora pod svoju kontrolu i ostvarivanje svojih interesa.
Ovaj problem rasprostranjen je na prostoru cijele BiH, a prepoznali su ga i pokušavaju promjeniti stanje već duže vrijeme, u Udruženju građana Tolerancijom protiv različitosti (ToPeeR), koji započinju kampanju pod nazivom “Transparentno, odgovorno i efikasno finansiranje udruženja/NVO”, koju provode u okviru projekta “Podrška građanima u borbi protiv korupcije”, čiji implementator su Centri civilnih inicijativa, uz finansijsku podršku USAID-a.
“Aktivno od 2008. godine civilni sektor zagovara uređenje oblasti finansiranja nevladinih organizacija u BiH, prvenstveno u segmentu transparentnosti, efikasnosti i odgovornosti. Naime, to je polazni osnov da NVO sektor bude stvarni kreator povoljnog okruženja za građane i da doprinose razvoju demokratije. Međutim, načinom raspodjele sredstava, koji je u praksi gotovo na cijelom prostoru BiH, nemoguće je govoriti o pozitivnom uticaju na razvoj nevladinih organizacija. Prije svega, ne postoje jasni kriteriji na osnovu kojih se dodjeljuju sredstva. Nisu detaljno razrađeni principi i pravila, niti je jasno definisana svrha koja treba da se postigne pružanjem finansijske podrške NVO” – kaže o projektu koordinator i izvršni direktor ToPeeR Snežana Šešlija.
Šešlija smatra da se nedostatak aktivnog i efikasnog partnerstva jedinica lokalne samouprave i NVO najviše ispoljava kroz način finansiranja njihovog rada i da to doprinosi netransparentnosti rada lokalne uprave kako u dijelu trošenja javnih sredstava tako i u ostalim oblastima njihovog rada. Kaže da će u narednih deset mjeseci, koliko projekat traje, doprinijeti unaprjeđenju pravnog okvira, kojim se uređuje dodjela grantova i finansiranje lokalnih nevladinih organzacija, kako bi ono bilo transparentno, odgovorno i efikasno.
UG ToPeeR će od identifikovanih lokalnih zajednica Doboj, Doboj Jug, Doboj Istok, Usora, Modriča, Derventa, Teslić, Šamac, Domaljevac, Donji Žabar odabrati šest i u njima raditi na uspostavljanju obavezujućeg Pravilnika o finansiranju NVO. Trenutno rade na analizi postojeće regulative i praksi, odnosno normativnih akata za finansiranje nevladinih organizacija na lokalnom nivou. Posebno će uporedno analizirati budžetske stavke lokalnih zajednica o finansiranju nevladinih organizacija i nalaze predstaviti organizovanjem javnih debata i foruma, sa prijedlozima preporuka za transparentno finansiranje nevladinih organizacija i smanjenje koruptivnog rizika u ovoj oblasti.
“Ranijim našim istraživanjima provedenim kroz redovne aktivnosti praćenja rada lokalne uprave i unapređenja prakse razvoja lokalnih zajednica uz učešće građana, raspolažemo relevantnim podacima o problemima koji prate finansiranje nevladinih organizacija. Posebno su nam značajni podaci za period 2018-2023. godina, kroz analizu i praćenje reforme javne uprave, analize lokalnih budžeta, organizovanja i učešća u javnim raspravama o pitanjima koja su značajna za transparentnu podjelu sredstava kao i praćenje (ne)napora BiH da odgovori na prioritete EU” – kaže Šešlija.
Za dio rezultata tih istraživanja iz ToPeeR navode da su utvrdili da dodjela grantova na svim nivoima vlasti nije transparetna, odnosno da se u pojedinim jedinicama lokalne samouprave ne objavljuju javni pozivi, a vrlo rijetko i rezultati.
“Primjera radi, praćenjem i analizom budžeta Grada Doboj utvrdili smo da se sredstva dodjeljuju NVO, udruženjima i drugim organizacijama bez dostupnih podataka kad i kojoj organizaiji te smo zaključili da Grad Doboj na neefikasan i neučinkovit načim upravlja grantovima. Ocjenili smo da dodjela grantova nije u potpunosti transparentna jer nisu osigurani uslovi da svi korisnici pod jednakim uslovima imaju na raspolaganju informacije o ovim sredstvima i njihovoj raspodjeli. Nisu rijetki slučajevi kada se iza dodjele grantova kriju privatni interesi, interesi odredjenih političkih grupacija i zloupotreba javnih sredstava” – iznose podatke istraživanja iz ToPeeR.
Po njima, sve to otvara prostor za sumnju u koruptivne radnje tokom procesa dodjele ovih sredstava. Takođe, i da je transparentan, odgovoran i participativni proces donošenja odluka o raspodjeli sredstava za finansiranje i podršku nevladinim organizacijama prvi korak da se smanje rizici korupcije već u ranoj fazi planiranja i trošenja javnih sredstava.