Građanski aktivizam

Zabranama i zastrašivanjem na “Slobodu narodu”

Panel-diskusija u prostorijama Međunarodnog centra za djecu i omladinu Novo Sarajevo (Foto: BIRN BiH)
Organizatori panel-diskusije “Aktivizam i umjetnost”, kojima je dva dana prije događaja bez obrazloženja otkazan prostor u Istočnom Novom Sarajevu, smatraju da je riječ o zabrani kojom se pokazuje odnos prema aktivistima, nevladinim organizacijama i medijima, odnosno o perfidnoj metodi zastrašivanja.

Ova panel-diskusija na festivalu “Sloboda narodu”, uprkos ranije uplaćenoj sali, otkazana je dva dana ranije u prostorijama Javne ustanove Centar za kulturu Istočno Novo Sarajevo. Događaj je trebao početi u četvrtak, 5. septembra, a do danas iz Centra nema obrazloženja razloga otkazivanja.

Srđan Puhalo, organizator i moderator panel-diskusije, kazao je da je riječ o zabrani.

“Sasvim je jasno da su se oni nečega uplašili i jasno je da je to poruka da oni prosto imaju moć da rade šta hoće. Šta je konkretno uslovilo tu zabranu, ja stvarno ne znam. I na kraju krajeva, ajmo ovako da postavimo stvari – uopšte nije bitno šta je motiv te zabrane. Mnogo je važnije u svemu tome da je jedan događaj zabranjen bez obrazloženja, što je samo po sebi skandalozno i što je samo po sebi opasno”, rekao je Puhalo za Detektor.

Puhalu je salu otkazao direktor Centra Mladen Janković, član Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).

“Bilo mu je neprijatno, stvarno je čovjeku bilo neprijatno, ali ni to nije važno. Ovdje je samo važno da je neko potpisao ugovor, platio salu, dogovorio sve i na kraju dobio zabranu”, rekao je Puhalo.

Na upit novinara, Puhalo je potvrdio da mu je Janković kazao da je to instrukcija “lokalnih moćnika”.

Janković nije odgovorio na pozive novinara, a Puhalo smatra da je otkazivanjem poslana poruka odnosa ne samo prema aktivistima, nevladnim organizacijama već i prema medijima.

Načelnik Opštine Istočno Novo Sarajevo Jovan Katić, također član SNSD-a, u razgovoru za Detektor je kazao kako nije upoznat s cijelim događajem, da ne može komentarisati rad institucije u opštinskoj nadležnosti niti reći zašto su otkazali ranije uplaćeni prostor.

“Vjerujte da nisam upoznat ni jesu li potpisali ugovor, ni da je otkazano, ni da je nešto trebalo da bude u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo”, rekao je Katić za Detektor.

Dodao je da to jeste ustanova koju je osnovala Skupština Opštine Istočno Novo Sarajevo i u nadležnosti je Opštine, ali da sama donosi odluke, plan rada i aktivnosti.

“Zato treba da pozovete direktora Kulturnog centra i da vidite s njim iz kog razloga je otkazano. S njim morate da provjerite ko su ti lokalni moćnici koji njemu naređuju, ja sam načelnik Opštine, ne smatram se nikakvim lokalnim moćnikom i u mom radu se takve stvari ne dešavaju”, kazao je Katić.

Panel-diskusiji koja je održana dan kasnije u prostorijama Međunarodnog centra za djecu i omladinu Novo Sarajevo prisustvovali su, osim Puhala, režiseri Ademir Kenović i Marko Misirača, muzičar Davor Sučić (alias Sejo Sekson) i skulptorka Edina Selesković.

U izjavi za Detektor Sučić je rekao kako su svi opozicionari profitirali na zabranama te da svaka zabrana podiže vidljivost zabranjenog sadržaja.

“A to, nažalost, naši – kako se to kaže – državotvorni političari još uvijek nisu razumjeli pošto su većinom kupili diplome. Dok imamo ovakve političare, mislim da ćemo imati jednu veliku pažnju javnosti”, smatra Sučić.

Dodao je da se u svojoj karijeri više puta suočavao sa zabranama, koje se na različite načine manifestuju. Nekada je to pod izgovorom tehničkih problema, sigurnosnih provjera i slično.

“Uvijek ima nekakvih modusa koje vlasti pronađu kako da se nešto onemogući, tako da ne možemo reći da smo mi zabranjivani nešto puno, takve stvari objektivno ne postoje.
Zadnjih 30 godina da neko pošalje dekret kao što je bilo u komunističkoj Kini, onda nestane čovjek, umjetnik sa scene – ne, ali da imaju te perfidne metode zastrašivanja i svega, postoje, ali, bože moj, to je ono u opisu radnog mjesta”, kazao je Sučić za Detektor.

Selesković je mišljenja da se zabranama dokazuje da umjetnost i dalje ima svoju relevantnost.

“Zabrane zaista govore da umjetnost ima šta da kaže i da se to što se kaže i čuje. Pitanje je kako publika reaguje. Na društvenim mrežama sam vidjela da je publika pozitivno reagovala”, rekla je Selesković.

Sučić je kazao kako zabrane uvijek više govore o onome ko zabranjuje nego o onome ko je zabranjen.

“Tužno je da politika strepi od ljudi kao što smo mi, ali to mi daje nadu da polako dolazi kraj i da naš trud i naša misija nije bila toliko bezuspješna”, mišljenja je Sučić.

Režiser Ademir Kenović je rekao kako je zabrana potpuno jasan znak da oni koji vode potpuno pogrešnu politiku vrlo jasno vide svoj kraj.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije