U fokusu

Zašto se državna tijela, sa instaliranim stranačkim kadrovima, trude udovoljiti investitorima u sporne projekte, a ne građanima koji se protiv tih projekata bune? – Slučaj “Kuti”

Prosvjed protiv otvaranja spornog kamenoloma, mještana okupljenih oko građanske inicijative "Kuti", aprila 2022. (Foto: FENA)
Nakon svih nezakonitih radnji prilikom ishodovanja Prethodne vodne saglasnosti za sporni kamenolom u mostarskom naselju Kuti, mještani Kuta su 13.5.2024. godine uložili Žalbu na Rješenje Agencije za vodno područje Jadranskog mora, pred Federalnim Ministarstvom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, koja još nije riješena.

Iako je Javna rasprava na Studiju utjecaja na okoliš za kamenolom Kuti kraj Mostara održana polovinom januara 2024. godine, Federalno Ministarstvo okoliša i turizma ni nakon skoro šest mjeseci još nije donijelo konačnu odluku u vezi Okolinske dozvole za ovaj kamenolom.

Podsjećamo da u trenutku  održavanja javne rasprava investitor nije imao važeću Prethodnu vodnu saglasnost, jer je ista istekla krajem decembra 2023. godine.

Neposredno prije isteka roka do kojeg je vrijedila Prethodna vodna saglasnost, investitor je podnio zahtjev za produženje važenja postojeće vodne saglasnosti. Iako ovaj termin „produženja“ Zakon o vodama ne poznaje  te se po ovom Zahtjevu nije moglo odlučivati, Agencija za vodno područje Jadranskog mora je napravila procesni propust i ovaj Zahtjev umjesto da je  odbacila, uzela je u razmatranje.

Pored toga što je uzela u razmatranje Zahtjev koji je trebala odbaciti, Agencija je investitoru dala čak i precizne upute u kojem pogledu treba dopuniti svoj Zahtjev. Međutim, u prevelikom nastojanju da udovolji investitoru zaboravila je ono najvažnije a to je organizovanje javne rasprave po podnesenom Zahtjevu  na što ima pravo prema članu 124. Zakona o vodama pogotovo jer je provođenje iste u javnom interesu.

No, i pored ovog napadnog pokušavanja da se učini usluga investitoru, on, iz nepoznatih razloga, ne slijedi date upute za ispunjenje neophodnih preduslova za izdavanje dozvole, te, Agencija biva prisiljena da njegov Zahtjev za produženje postojeće prethodne vodne saglasnosti odbaci –  Zaključkom donesenim 9.2.2024. godine.

Investitor, međutim, na pomenuti zaključak, podnosi žalbu koju Agencija, nastavljajući da mu izlazi u susret, uvažava i nalaže mu da dostavi potrebnu dokumentaciju.

Istovremeno, Agencija i sama pristupa pribavljanju urbanističko-tehničkih uslova za predmetni kamenolom. Da bi je Ministarstvo građenja HNK, u odgovoru na Zahtjev za dostavu dokumentacije, upozorilo kako ono nema valjan pravni osnov za dostavu dokumentacije koju je Agencija zatražila.

Pritom, investitor nije imao nikakav pravni osnov zahtjevati od organa uprave, odnosno Agencije, da u njegovo ime i za njegov račun ishode i dostavljaju dokaze iz službenih evidencija.

Važno je istaknuti i još jedan od razloga zašto je zahtjev investitora trebao biti odmah odbijen od strane Agencije – u dokumentaciji koju je investitor priložio uz Zahtjev nije bilo Studije za izdavanje prethodne vodne saglasnosti, koja je obvezan dokument. Po datumu koji je naveden kao datum izrade Studije (izradio: “Perspektiva Inžinjering d.o.o. Visoko, mart 2024.) može zaključiti da je takav dokument dostavljen naknadno.

Iako je iz dokumentacije vidljivo da je investitor krenuo u proces ishodovanja nove Prethodne vodne saglasnosi par mjeseci ranije, na zvaničnoj internet stranici Agencije za vodno područje Jadranskog mora je tek 5.4.2024. godine izdato Obavještenje o podnesenom Zahtjevu za izdavanje prethodne vodne saglasnosti. Mještani Kuta su po toj obavijesti u zakonskom roku dostavili primjedbe i sugestije, te na taj način učestvovali u postupku koji je na kraju ipak završen izdavanjem Rješenja o Prethodnoj vodnoj suglasnosti.

Nakon svih ovih nezakonitih radnji prilikom ishodovanja Prethodne vodne saglasnosti, mještani Kuta su 13.5.2024. godine uložili Žalbu na Rješenje Agencije za vodno područje Jadranskog mora, pred Federalnim Ministarstvom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, koja još nije riješena. O tome koliko je značaj ishodovanja ovog dokumenta govori i činjenica da se bez njega nije mogao kompletirati ponovljeni Zahtjev za izdavanje okolinske dozvole.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije