Građanski aktivizam

Zbor građana MZ Centar 1 Banja Luka o budućnosti parka „Kupusište“ kao primjer zrelosti društva i ponašanje lokalne vlasti kao primjer nezrelosti političke elite

„Ja sam jedan mali čovjek, ali proputovao sam dosta baveći se sportom, živio sam na tri kontinenta, svašta sam video, ali ovoliki kriminal i korupciju ovdje ovu...“, izjavio je portal Antikorupcija jedan od učesnika Zbora građana MZ Centar 1, o odnosu gradske vlasti Banja Luke prema parku „Kupusište“ i prema građanima koji taj park pokušavaju sačuvati od devastacije betonizacijom.  

Savjet mjesne zajednice Centar 1 je, u četvrtak, 12.09., u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi organizovao zbor građana ove mjesne zajednice. Inicijalno, prikupljanje neophodnih potpisa za održavanje ovog zbora pokrenula je neformalna grupa građana „Odbor za zaštitu parka Kupusište“, sa ciljem da se ovaj park odbrani od betonizacije koja se provodi po nalogu aktuelne gradske uprave Banjaluke, koju predvodi gradonačelnik Draško Stanivuković.

Ili, riječima Miljana Pupovića, poznatog sportiste i stanovnika ove MZ: „Okupili smo se ovdje, stanari iz Centra, povodom ove betonizacije našeg parka. Znači, većinom ljudi koji tu žive, čija su deca tu odrastala, kao i moje dete. Ovo je jedan skup s ciljem da dobijemo neke odgovore na pitanje: Zašto to i zbog čega se pravi ovo ruglo i narušava tako jedna zelena površina, „preko noći“?“

Građani su pokazali odgovornost, odazvavši se u velikom broju na Zbor građana, potvrđujući dolaskom da je park „Kupusište“ za njih veoma važno pitanje i da neće tek tako pustiti da se postojeći park pretvori u još jednu „instalaciju“, kako u aktuelnoj gradskoj administraciji često govore za svoje projekte. Činjenica je da je i aktuelna gradska vlast, u maniru svojih prethodnika iz drugog političkog bloka, navikla da radi „na svoju ruku“ i da građanima servira svoje projektne ideje, kao neupitno najbolje o kojima se ne može raspravljati. Problem nastaje onda kada se građani usprotive samovolji „gradskih otaca“ i kada iznesu jasan stav da rješenje i način kako će se ovo rješenje sprovesti nije po volji građana. Park „Kupusište“ je mjesto gdje su građani koji žive na ovom prostoru rekli da ne žele od vlasti nametnutu vrstu preuređenja.

Jedan od građana koji se nije ustručavao da jasno izrazi svoje mišljenje, pomenuti Miljan Pupović je u svojoj izjavi za portal Antikorupcija naveo da je „ideja da se u parku „Kupusište“ postave (ćirilična) slova došla od Vedrana Francuza, savetnika gradonačelnika Draška Stanivukovića. Da građani Banjaluke kupe ta slova i na taj način postanu zadužbinari Grada. Jedno slovo košta 10.000 KM ako se daju pare „na ruke“ a 11.700 ako se uplati žiralno. Dobijete jednu pločicu 5×15 gdje piše ime i prezime tog ko je platio to slovo baš na „Kupusištu“. I sad, sav taj novac nije otišao za liječenje nkog djeteta ili za neku pametnu stvar, nego u Savez mladih na čijem čelu je – Vedran Francuz! Ja sam jedan mali čovjek, ali proputovao sam dosta baveći se sportom, živio sam na tri kontinenta, svašta sam video, ali ovoliki kriminal i korupciju ovdje ovu… Ovo sada su mi dirnuli u osinjak. Ono, bukvalno, tu gdje mi dijete odrasta. I onda sam malo se digao da vidim o čemu se tu radi. Jednostavno to su prebacuju kombinacije, tenderi, završava se nešto…Zašto, zbog čega? Pa da se napune nečiji džepovi. Vjerovatno je na odlasku (gradonačelnik – op.a.) sa vlasti, pa hajde da drugarima iz klupe ubacimo neku kintu u džep“.

Na zboru je, kao stanovnik ove MZ, učestvovao i Aleksandar Žolja, Izvršni direktor Helsinškog parlamenta građana Banja Luka i član Upravnog odbora Mreže za izgradnju mira, koji je za portal Antikorupcija rekao:

„Mislim da ovaj zbor građana može pokrenuti neka pitanja, ne samo vezano za park “Kupusište“ i ovaj „Ćirilični park“ i devastaciju toga svega, nego da se pokrene i pitanje urbanističkog plana, da se blokiraju svi parcijalni regulacioni planovi, prije usvajanja urbanističkog plana koji bi onda dao neke smjernice da se prosto ne rade neki regulacioni planovi na nivou 100-200 kvadrata, na nivou kvarta, nego da imamo jedan strateški pravac razvoja grada. Jedno od pitanja je vraćanje parka “Kupusište“ u prethodno stanje i da imamo neke druge opcije, da prosto Gradska uprava i gradonačelnik budu otvoreni za prijedloge građana koji nimalo nisu naivni, jako su kreativni – od toga da slova budu u kampusu, pored škola, u naseljima,… zašto da ne. Mislim da bi to bilo jako zanimljivo.“

Na pitanje zašto građane u ruralnim područjima gradska vlast, i ova i prethodne, sve pitaju i rade u dogovoru s njima, dok se građanima u urbanim zonama samo serviraju rješenja, sagovornik Aleksandar Žolja je rekao da je stvar vrlo jednostavna: „Gradsko zemljište vrjedi mnogo više. Oni ne mogu, nisu kreativni dovoljno da razviju biznis mimo  građenja zgrada u samom centru grada. I to je to. Znači, ova zemlja vrijedi jako puno. Na žalost, devastacija je takva da će ona ostaviti tragove za naredne generacije. Ono što je strašno, što aktuelna vlast ni ova gradska, ni ova entiteska, ni ova državna – sve su one poprilično slične – budućim generacijama ništa ne ostavljaju. Nama građanima Banjaluke neće ostati zelenih površina ako oni nastave ovako.“

Predsjednica Odbora za zaštitu parka Kupusište Milkica Radeljić-Kresojevićje izjavila je da od vlasti nisu do sada dobijali nikakve pisane odgovore, niti dokumentaciju, samo verbalna obećanja. Spomenuvši čudan incident koji se desio:

„Došao je čovjek sa bagerom, vozi preko parka i nasumice je počeo da kopa.Ja sam ta koja mu je prišla i pitala ga: Šta radiš, šta kopaš? On je stajao onako izbezumljeno, nije znao ništa. Rekla sam: Siđi sa tog bagera. Na kraju je čovjek došao i rekao da su njega samo pokupili sa drugog gradilišta, doveli su ga tu i rekli kopaj. Znači poraz, poraz, poraz svih nas.“

„Znamo koliko vrementa treba da izraste jedno drvo, po 30-40 godina, oni su ga uništavali na sve moguće načine. Ja sam lično to snimala, imam sve snimljeno i dokumentovano, od momenta kada su ušli u park Kupusište do današnjeg dana. To će vjerovatno jednoga dana poslužiti kad neko bude odgovarao za ovo što se radi u parku.“

Što se tiče samog Zbora, zamjenica predsjednika Savjeta MZ Centar 1, Branka Kolak Mijatović ga je otvorila, podsjetivši u svom izlaganju da su građani ove MZ, godinama unazad uvrštavali ovaj park u prioritete koje su upućivali prema Gradskoj upravi, ali da Gradska uprava nije preduzela ništa da realizuje jednostavne stvari koje su građani tražili, a koje su se odnosile na zamjenu i uređivanje dotrajalih klupa, pojačavanje rasvjete na pojedinim mjestima i slično.

Građani dakle, nisu tražili nikakvu gradnju u parku.

Ali jeftina rješenja nisu nikada bila opcija Gradskoj upravi Banjaluka i većini organa vlasti u Bosni i Hercegovini. Posebna kada se ta rješenja plaćaju novcem istih tih građana koji su protiv gradnje.

U diskusiji koja je uslijedila, građanin Vladan Malešević je istakao da Regulacion plan sa novim „Čiriličnim parkom“ nije usvojen, te da od toga neće biti ništa. Posebno je indikativno, kako je rekao, što je Odbor za zaštitu parka Kupusište tražio od Gradske uprave dokumentaciju u vezi parka koja nikada nije dostavljena, kao ni odgovor na žalbe građana.

Od pozvanih čelnika grada, nije se pojavio ni gradonačelnik, ni predsjednik gradske skupštine, ni ni gradski menadžer. Pojavio se samo v.d. načelnika Odjeljenja za prostorno uređenje Vuk Višekruna, koji je neuvjerljivo branio stavove gradske uprave  i, u klasičnoj zamjeni teza, pominjao da će su tu igrati i djeca iz drugih naselja, te da ta slova nisu samo eksponati, nego i igračke za djecu, završivši svoje izlaganja rečenicom „Nećete u ovako lijepom ambijentu tražiti dlaku u jajetu“.

Diskusiju je zaključila predsjednica Odbora za zaštitu parka Kupusište koja je ponovila stavove iz svoje izjave, a onda je pročitala zaključke Odbora, svim prisutnim građanima:

  1. Zabrana izgradnje bilo kakvih čvrstih objekata na zelenoj površini na području parka Kupusište;
  2. Od Gradske uprave Banjaluka se traži da uredi zelenu površinu parka Kupusište u skladu sa ranijim zahtjevima Savjeta MZ Centar 1 i to: da se postavi česma, nove klupe i ostali mobilijar, kao i da se park osvijetli na odgovrajući način;
  3. Od Gradske uprave Banjaluka se traži da izmjesti instalacije iz parka Kupusište na primjereniju lokacijui da park vrati u prvobitno stanje;
  4. Zadužuje se Savjet MZ Centar 1 za sprovođenje ove odluke i da o ovoj odluci obavijesti Gradsku upravu i Skupštinu Grada Banjaluka.

Građani su jednoglasno usvojili ove zaključke i sada je na potezu Gradska uprava.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije