Nastavja se sa širenjem grupe građana Zvornika koji se žele boriti za zaštitu korita rijeke Drine i suprostaviti bahatosti i bezobzirnosti šljunkara, javljaju nam aktivisti iz ovog grada.
“Kada ozvaničimo naše djelovanje, krenuti ćemo u odlučnu, možemo reći u odsudnu bitku, protiv onih koji se ilegalno bave ovom djelatnošću i bukvalno ugrožavaju naše živote. Samo prije par dana je kraj moje kuće prošao pretovareni kamion bez cerade i u tom momentu mu je pukla guma, a zahvaljujući sreći nije bilo djece ili drugih u blizini, jer su posljedice mogle biti tragične”, kaže nam jedan od inicijatora osnivanja ove grupe Dušan Aćimović.
Kaže da su nelegalne šljunkare prijavljivane nadležnima, ali one i dalje nesmetano eksploatišu šljunak na području Tršića, na obradivom zemljištu koje se proteže uz obalu rijeke Drine. Tvrdnje Aćimovića i njegovih komšija, koji su u ovoj mjesnoj zajednici uzaludno potpisivali i peticiju za zabranu ilegalnih šljunkara, su da se eksploatacija šljunka vrši na taj način što se bagerima skine obradiva zemlja koja se odvozi dalje radi prodaje, a nakon toga nastupa kopanje šljunka metrima u dubinu.
Usljed toga se formiraju nove vodene površine, koje umnogome utiču na tok rijeke Drine i njeno izlivanje, kao i sam obim poplava. Mještani su u posjedu imena i dokaza protiv onih koji učestvuju u tim nelegalnim radnjama, a rezultat toga je devastirana obala rijeke Drine na području njihovog naselja.
Nadalje, mještani Tršića se žale da se svaki puta kada vodostaj rijeke Drine poraste, strahuju za svoju imovinu.
A naš sagovornik, Dušan Aćimović, tvrdi da je zbog toga što godinama predvodi građane tog naselja i ukazuje na nereagovanje nadležnih na ponašanje agresivnih šljunkara, dosad imao samo problema.
“Samo sam bio najglasniji među onima koji se protive eksploataciji šljunka, ukazivao na ovu nezakonitu ali i opasnu radnju. Na žalost, to nije imalo mnogo odjeka ni efekata u institucijama koje bi trebale time da se bave. Policijska uprava Zvornik, OJT Bijeljina i nadležne inspekcijske službe skoro da ništa nisu uradile po ovim pitanju, ali sam zato imao dosta problema kao policijski službenik, jer i danas trpim torturu i ostale vrste pritisaka od nadređenih”, izjavljuje Aćimović.
Zvorničani su već ranije najavili da će kroz planirane aktivnosti organizovano tražiti od nadležnih pojačanu kontrolu kamiona koji prevoze šljunak, te inspekcijski nadzor šljunkara, kako bi napokon zaštitili svoj dio rijeke Drine od nelegalne eksploatacije šljunka, zaustavili daljne devastiranje riječnog korita, od strane onih koji, pod plaštom uređenja vodotoka i čišćenja korita od mulja, crpe enormne količine šljunka i nelegalno se bogate, proizvodeći pritom štetu po zajednicu.
Dodatni problemi kada je u pitanju Zvornik je i što perfidni šljunkari ciljano eksploatišu šljunak na područjima koja katastarski pripadaju Republici Srbiji, ali su teritorijalno ipak u BiH, odnosno sa druge strane rijeke na području Grada Zvornika, što je slučaj i u MZ Tršić. Čime, zbog neuređenosti ove oblasti, izbjegavaju sankcije za svoju nelegalnu djelatnost.