Na devetogodišnjicu poplava Centar za humanu politiku obratio se Vladi RS, ministarstvu vodoprivrede, Vodama Srpske i republičkoj vodnoj inspekciji sa upozorenjem da Doboj nije zaštićen, da je ugroženiji od poplava nego 2014. godine i da nadležne institucije ne čine ništa ili veoma malo da se Doboj zaštiti od poplava.
U poplavi 2014. godine utopljeno je 11 nezaštićenih, neobaviještenih, neevakuisanih i žrtvovanih Dobojlija, pričinjena je šteta od nekoliko stotina miliona KM, dobojska dječica su odlazila u vrtiće, obdaništa i škole u vrijeme kada je voda ulazila u grad i dobojski gradonačelnik po običaju nije bio na svom radnom mjestu.
U velikom koritu Bosne, koje je pregrađeno na više mjesta, nastavljeni su zakonom zabranjeni radovi nasipanja i gradnje, malo korito Bosne se uzurpira, nasipa i ne čisti, izdaju se sporne privremene vodne dozvole, Vode Srpske se kao upravljač javnog dobra ponašaju neodgovorno i nesavjesno i republički vodni inspektori tolerišu nezakonitosti i štite uzurpatore javnog dobra.
Nije uređeno korito Bosne zbog opstrukcije gradske vlasti, koja je prije devet godina naručila, dobila i platila projekat uređenja korita Bosne i koja sprečava realizaciju ovog projekta zbog koruptivnih interesa i namjere da veći dio vodnog pretvori u građevinsko zemljište.
Suđenje bivšem dobojskom gradonačelniku, koji je optužen za izazivanje opšte opasnosti prilikom poplave 2014. godine, ustupljeno je drugom sudu zbog kukavičluka dobojskog suda i kalkulacije da bi optuženi u banjalučkom sudu mogao biti oslobođen ili dobiti blažu kaznu.
Dobojski sud ne postupa ni po tužbi zbog povrede kolektivnih prava građana na zaštićenost od poplava, koja je podnesena 2017. godine.