Na 30. redovnoj sjednici Gradskog vijeća Livno većina vijećnika, njih 16, su izglasali Zaključak o poništenju saglasnosti Općinskog vijeća iz 2010. godine o davanju saglasnosti za dodjelu koncesije za eksploataciju i istraživanje “vode” na lokaciji “Poljane” u Livnu. Većina vijećnika je, tako, stala uz mještane, koji su izborili prvu institucionalnu pobjedu na putu da trajno zaštite svoje izvore pitke vode u čijoj blizini su planirana istraživanja i eksploatacija vode.
Za ovakav Zaključak glasali su vijećnici SDA BiH, SDP, HRS, HDZ 1990, te, samostalni vijećnici.
Rasprava o ovoj tački dnevnog reda je trajala duže nego rasprava o svih prethodnih 13. tačaka, što dovoljno govori o važnosti ove teme. U samoj raspravi bilo je raznih prijedloga, komentara, replika, da bi se na kraju iskristalizirala tri prijedloga zaključaka koja je dopredsjednik Gradskog vijeća stavio na glasanje. Prvi prijedlog zaključka predložila je vijećnica Kluba samostalnih vijećnika Iva Krišto, i u njemu je zatražila da se uputi inicijativa Vladi Kantona 10 o pokretanju procedure za izmjene i dopune Zakona o koncesijama, kao i da se uradi analiza-revizija postojećih koncesija kako bi se napravila stvarna inventura koncesijskih ugovora. Ovaj prijedlog vijećnice Krišto je dobio potrebnu većinu. Drugi prijedlog zaključka, vijećnika HDZ BiH Josipa Gele, je bio da se uputi zahtjev Vladi i resornom ministarstvu godpodarstva o očitovanju zakonitosti potpisanog ugovora o koncesiji, da bi nakon toga se zakazala posebna sjednica ili tačka dnevnog reda o kojoj bi se raspravljalo. Ovaj prijedlog nije dobio podršku vijećnika. Trećim prijedlogom zaključka, koji je predložio vijećnik HRS Mirko Krivić, predloženo je poništenje suglasnosti Općinskog vijeća iz 2010. godine, i ovaj je zaključak dobio potrebnu većinu gradskih vijećnika.
Oba usvojena zaključka su dokaz da je tema koncesija vrlo aktuelna tema u Gradu Livnu, da je došlo vrijeme da se uradi stvarna revizija svih koncesija, te da se u budućnosti poštuje temeljno pravo , a to je da se “nešto” pita i mještane, odnosno lokalno stanovništvo, i da se jasno propišu procedure dodjele koncesija, koje treba da budu dostupne javnosti.
Za poništenje ranije saglasnosti svakako su najzaslužniji članovi neformalne grupe “Zaštitimo izvore Mandeka” i mještani sa tog područja, koji su u proteklom period prikupili dokumente od nadležnih institucija kojima su dokazali da nikad nije provedena javna rasprava i da investitor ne posjeduje važeće vodne akte i ostalu dokumentaciju koja je bila uvjet da Općinsko vijeće 2010. godine da saglasnost na koncesiju. Sve nadležne Kantonalne i Federalne institucije su pisanim putem potvrdile da projektna dokumentacija, vodni akti, studija utjecaja na okoliš ne postoje.
Vodeći se argumentima i prikupljenom, dokumentacijom neformalna grupa i mještani su, preko vijećnika HRS, pozvali vijećnike Gradskog vijeća da o tome raspravljaju te da glasaju na temelju iznesenih činjenica.
„Naš posao nije završen, tek sada predstoji velika „bitka“ koju ćemo voditi sa Vladom i resornim ministarstvom gospodarstva kako bi, na osnovu prikupljenih relevantnih dokaza i Zaključka GV Livno, Vlada i resorno ministarstvo pokrenuli postupak preispitivanja i poništenja ugovora o koncesiji za istraživanje i eksploataciju vode na području Poljana. Svi argumenti i dokazi su na našoj strani“, poručuju iz neformalne grupe „Zaštitimo izvore Mandeka“. I dodaju:
„Uputili smo zahtjev novoimenovanom ministru gospodarstva, g-dinu Miroslavu Jaglici, za održavanje zajedničkog sastanka kako bi se konačno otvorio dijalog sa mještanima i pokrenuo postupak poništenja koncesije za koji smo prikupili sve dokaze i činjenice“.
Mještani i članovi neformalne grupe poručuju da su uvijek bili otvoreni i spremni za dijalog, za razgovor sa svim akterima, investitorom, vladom, ministarstvom, da u ovom slučaju ne postoji nikakva politička pozadina nego borba za pitku vodu i da se poštuju zakoni i procedure. U proteklom periodu „druga strana“, Vlada i resorno ministarstvo su ignorisali svaki pokušaj nastojanja da se uspostavi dijalog argumentima.
Da li će nova Vlada i ministar Jaglica nastaviti lošu praksu od prije ili otvoriti dijalog sa građanima koji žele da zaštite svoje izvore, ostaje da se vidi.
Poruka neformalne grupe „Zaštitimo izvore Mandeka“, investitoru i Vladi ostaje ista – da se „maknu“ od izvora i rade po Zakonu.