Livanjsko Udruženje žena „Li-Woman“ organizira cijeli niz okruglih stolova i treninga u vezi za institucionalnim odgovorom na obiteljsko i rodno uvjetovano nasilje, nedostatke i eventualne prijedloge za unaprjeđenje. Na posljednjem okruglom stolu u Livnu u fokusu je bilo postupanje policije i centara za socijalnu skrb. Inače, projektnim aktivnostima su, uz Livno, obuhvaćene još tri lokalne samouprave – Tomislavgrad, Glamoč i Bosansko Grahovo.
Cilj okruglog stola bio je upoznati javnost o postupanju policije i centara za socijalnu skrb u slučajevima obiteljskog nasilja, odlasku na lice mjesta, hitnosti, rokovima, te pojavnosti. Prošle godine su se u Livnu provodile zaštitne mjere u pet slučajeva, a ove se taj broj gotovo utrostručio.
„Ove godine je 13, ne zato što se povećao broj nasilja u obitelji, nego što su se osvijestili građani i prijavljuju nasilje u obitelji i radi se po tome“, navodi Iva Zoraja, policajka u PU Livno.
„Uvijek je postojala crna brojka, postoji i sada, ali ovo povećanje prijavljenih slučajeva nasilja u obitelji govori u prilog tome da ovo što radimo godinama – doista dobro radimo“, ističe Cvita Stupar-Ljubas, psihologinja u Centru za socijalnu skrb Livno.
„Htjela bi staviti naglasak na samo prijavljivanje i na dužnost prijavljivanja – to nije samo stvar žrtve nego svih nas, kako bismo pomogli žrtvi“, dodala je Zoraja.
Jedan od ciljeva je i da institucije uz razmjenu iskustava otvoreno progovore o problemima s kojima se suočavaju.
„Da kažu jedni drugima koje su to prepreke koje bi voljeli da uklone, ne zato što su ih oni sami proizveli nego zato što ih postupak proizvede, odnosno žrtve ili nasilnici, pa onda ne dobijemo adekvatan odgovor institucije na nasilje“, napominje psihologinja Jasminka Borković, predsjednica UŽ „Li-Woman“.
Premda je napravljen značajan pomak u pomoći žrtvama, naglašeno je kako djeca kao indirektne žrtve nasilja i dalje ostaju u drugom planu.
„Mislim da je to stvar na kojoj sad trebamo početi intenzivno raditi, jer svjedočenje nasilju u obitelji je oblik emocionalnog zanemarivanja djeteta“, upozorava Stupar-Ljubas.
U okviru ovog projekta, koji „Li-Woman“ provodi uz popotporu Ekumenske inicijative žena iz Omiša i sufinanciranje EU-a, uz pružanje pravne i savjetodavne pomoći, bit će upriličeno još šest okruglih stolova, te petodnevni tečaj obrane od fizičkog nasilja.