„Pratim situaciju u Bugarskoj, ali sam bio veoma iznenađen kada sam ovdje na licu mjesta od mnogih čuo koliko je zapravo loše.“ Poslanik Zelenih u Evropskom parlamentu Danijel Frojnd učestvovao je na 76. danu protesta (22.9.) u Sofiji protiv bugarske vlade. Sa tribina je izrazio podršku demonstrantima: „Korupcija je problem u cijeloj Evropi. Ako želimo da održimo Evropu zajedno, onda moramo protiv toga da se borimo.”
Njemački političar proveo je tri dana u Bugarskoj. Cilj mu je bio da se informiše o navodnoj zloupotrebi sredstava Evropske unije u krugovima vlade u Sofiji. Danijel Frojnd je, između ostalog, razgovarao i sa službenikom jednog bugarskog ministarstva. „On mi je objasnio mehanizme korupcije“, izjavio je evropski poslanik za DW. „Na primjer, objasnio je kako dolazi do toga da na javnim tenderima poslove uvijek dobiju firme koje su prethodno već izabrane. I kako su državni službenici primorani da urade ono što se od njih želi, jer se najveći dio njihovih plata isplaćuje po sistemu bonusa.“
Protesti u Bugarskoj počeli su prije više od dva mjeseca. Demonstranti zahtijevaju ostavku vlade premijera Bojka Borisova, kao i generalnog državnog tužioca Ivana Geševa. Proteste su pokrenuli – pretres zvaničnog sjedišta predsednika (iz redova opozcije) Rumena Radeva početkom jula, kao i objava jednog opozicionog političara da je jedna ključna figura bugarske politike uspjela da dođe u posjed javne plaže na Crnom moru.
„Car je go – i zao”
Otada hiljade ljudi zahtijeva sveobuhvatne reforme pravosuđa i odlučnu borbu protiv korupcije i zloupotrebe sredstava EU. „Pokazali smo čitavom svijetu, a prije svih Evropskoj uniji, da car nema odjeću. I ne samo da je go – on je i zao“, kaže Nikolaj Hadžigenov, advokat i inicijator protesta.
Demonstranti očekuju više podrške iz Evrope. Oni kritikuju konzervativnu Evropsku narodnu partiju (EPP), a prije svih njemačke članice – CDU i CSU – jer ignorišu probleme koje Bugarska ima sa korupcijom, vladavinom zakona i medijskim slobodama – i što nastavljaju da podržavaju Borisovljevu partiju GERB (Građani za evropski razvoj Bugarske).
Pismo Angeli Merkel
„Kako biste opravdali i legitimisali partnerstvo CDU sa strankom GERB, uprkos brojnim korupcionaškim skandalima, dobro dokumentovanom nedostatku medijskih sloboda i nedostacima podjele vlasti?“ To su u otvorenom pismu bugarski studenti u Njemačkoj upitali kancelarku Angelu Merkel.
„Mi imamo podršku Evropske narodne partije“, rekao je u jednom intervjuu Javnom bugarskom servisu BNT poslanik partije GERB u bugarskom parlamentu Toma Bikov. On kaže da „samo Socijaldemokratska partija Evrope, radikalna Ljevica i Liberali kritikuju GERB“.
Kritički glasovi postaju polako sve glasniji
„Kritički glasovi, kada je riječ o vladavini zakona u Bugarskoj, postali su posljednjih mjeseci nešto glasniji i u Evropskoj narodnoj partiji“, ukazuje Nijemac Danijel Frojnd za DW. „Nažalost, ipak su još uvijek uzdržani kada je u pitanju vlada stranke koja je članica EPP.“
Demonstranti u Bugarskoj nadaju se da će im EU pomoći da postignu svoje ciljeve i pozovu na odgovornost vladu u Sofiji. Na protestima se vide i brojne zastave EU, iako je predsjednik, koji podržava proteste, u stvari proruski nastrojen.
„Ono što smatram veoma pozitivnim u vezi s protestima jeste to što prevazilaze različite društvene klase, političke ideje i partijsku pripadnost. Kao i to što se nije izgubila nada u Evropsku uniju“, kaže Frojnd, poslanik njemačkih Zelenih.
„Naša jedina šansa je da okupimo sve zajedno“, objašnjava Nikolaj Hadžigenov. „Jednog dana kada uspijemo da organizujemo fer i transparentne izbore, onda se ponovo možemo podijeliti u hiljade političkih pravaca“.
Debata u Evropskom parlamentu
„Situacija u Bugarskoj dalje zabrinjava”, kaže za DW liberalna poslanica u Evropskom parlamentu Sofija in‘t Veld (Demokrate 66). Ta Holanđanka vodi grupu za nadgledanje demokratije, pravne države i osnovnih prava u Evropskom parlamentu, čiji su se članovi sastali 28. avgusta sa zamjenikom bugarskog premijera i zamjenikom državnog tužioca Bugarske. Nakon sastanka poslali su listu sa ključnim pitanjima bugarskim institucijama. Glavne teme su vladavina zakona, medijske slobode i ljudska prava.
Za 5. oktobar u Evropskom parlamentu planirana je plenarna debata o Bugarskoj. Njoj će prisustvovati i Danijel Frojnd. On će kolege poslanike da informiše o optužbama za korupciju, o kojima je saznao tokom svog boravka u toj zemlji EU. „Mi ćemo veoma konkretno pratiti te slučajeve“, obećao je poslanik Zelenih.