Manje padavine proteklih dana dovele su do izlijevanja vode iz korita rijeke Drine na području Zvornika i Bijeljine, nagovjestivši kakva se šteta može desiti kad te padavine u budućem periodu budu obilnije. I ovakve su doprinjele da se Drina izlije na poljoprivredno zemljište u Tršiću i dođe neposredno do kuća mještana. Voda je zaprijetila i u Roćeviću i u vikend naselju u Donjem Šepku, dok je u naselju Karakaj voda ušla u dvije garaže, izvještaj je sa terena.
Rijeka Drina poplavila je dijelove vikend naselja u Amajlijama, kritične tačke u mjestu Janja kod Bijeljine. Poplavljeno je vikend naselje i najniže tačke ove mjesne zajednice. Jedinice civilne zaštite i gorske službe sa petka na subotu cijelu noć proveli su na terenu raspoređujući opremu za spasavanje u slučaju aktiviranja redovne odbrane od poplava koja se uvodi na 4,5 metara.
„Visina rijeke Drine na vodomjernoj stanici Radlju iznosi 441 cm i noćas od 3 časa, vodostaj je u stagnaciji. Sava je u blagom porastu i trenutno je na Jameni 902 cm“ – rekao je tada Slaviša Birčaković, iz Civilne zaštite grada Bijeljine.
Oglasili su se i aktivisti neformalnih grupa građana “Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka i devastiranje obale rijeke Drine na području Zvornika” i “Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka i devastiranje obale rijeke Drine na području Bijeljine”, koji kažu da će se, nakon prošlonedjeljnog Otvorenog pisma, ponovo obratiti nadležnima i upozoriti ih na moguće posljedice, ukoliko ne stanu na put nelegalnim šljunkarima koji devastiraju koritio i obalu rijeke Drine i šljunkarsku djelatnost ne usmjere u legalnom, društvenokorisnom pravcu..
“Obratićemo se nadležnima, ali javno i onima koji odobravaju neplansku i nezakonitu eksploataciju šljunka. Foto dokumentacijom ćemo onima koji kažu “nek’ se samo kopa”, “treba kopati što više” pokazati šta se, zbog nelegalnih šljunkarskih aktivnosti, dešava već pri manjim padavinama. I apelovati i na jedne i druge da se urazume i shvate šta nam se može desiti kada dođu obilnije i padavine u kontinuitettu nekoliko dana. Onima koji to odobravaju i koji štite šljunkare, kojima je normalno da oni inspektore ili policajce “časte” da im gledaju kroz prste i koji ih savjetuju da te svoje radnje obavljaju rano ujutro, vikendom ili ako mogu noću, želimo da im proradi savjest. Da ne misle kako to trebaju reći jer su možda glasali za takve koji im to omogućavaju, zato što imaju direktnog ili indirektnog interesa da tako se javno izjasne i podrže bezakonje i korupciju, spregu sa vlastima ili bahatim šljunkarima.” – stav je aktivista iz ove dvije neformalne grupe građana.
Kažu da će pokušati da dopru do svijesti onih koji, podržavajući nelegalno šljunkarenje, postaju suodgovorni i za počinjena krivična djela ali i za prijeteću kataklizmu, koja, kako smo to vidjeli u maju 2014., može da završi ljudskim žrtvama i ogromnom materijalnom štetom. Da im predoče da je šteta koju šljunkokradice čine neuporedivo veća od koristi ako se kod takvih, kao bageristi, vozači kamiona ili radnici na separaciji, zaposli neko od njihovih komšija ili članova porodice.
“Znamo da je uzalud apelovati na neke, jer će takvi i dalje pričati da nema veze što je Asfaltna baza u Tršiću izgrađena gotovo na obali Drine, što se šljunak kopa na lokalitetu “Pavlovića most” jer to pripada Republici Srbiji, a što će poplavama u mnogo većim padavinama, ubuduće stradati Bijeljina, to za njih nema mnogo značaja. I dalje će te bez obraza i karaktera biti briga što se kopa u Balatunu nemilice, pravdaće to pripadnosti zemljišta susjednoj državi, briga je njih što u Čelopeku nema više plaže, što je ugrožen sistem vodosnabdijevanja zbog napada na poljoprivredno zemljište u Karakaju” – ne kriju ogorčenje drinski aktivisti, i blagim reakcijama nadležnih ili izostankom njihovog reagovanja uopšte, ali i time što dio građana, zarad ličnih, političkih ili drugih nekih interesa, saučestvuju u zločinu protiv prirode i ugrožavanju imovine i života građana.