Građanski aktivizam

Crno na bijelo: Grupa građana iz Livna počela sa javnom objavom dokaza o štetnom koncesionom ugovoru, zbog koga su podnijeli krivičnu prijavu protiv odgovornih

Prvi dokaz koji su objavili, odnosi se na to da koncesionari koji ugrožavaju izvore Mandeka nikad nisu napravili “Procjenu uticaja na okoliš“, kao jedan od osnovnih uvjeta prije bilo kakvog zahvata u prostoru, iako tvrde da su koncesiju dobili poštujući zakone.

Neformalna grupa građana „Zaštitimo izvore Mandeka“ iz Livna, koja se bori protiv realizacije koncesionog ugovora za istraživanje i eksploataciju „vode“, koji su sklopili Vlada Kantona 10 i Ministarstvo gospodarstva, iako su i ranije upozoravali na brojne nepravilnosti koje su se desile pri sklapanju ugovora sa investitorima i pokušali širu javnost upozoriti na potencijalne opasnosti zbog kojih bi mještani ove zajednice mogli ostati bez pitke vode, sada su odlučili javno objaviti sav dokazni materijal do kojeg su mogli doći.

Grupa, koju čine zabrinuti građani i građanke Livna, krenula je u detaljnu istragu nakon što su počele kružiti glasine o kontroverznom i protivzakonitom koncesionom ugovoru za vodu. Ovi posvećeni pojedinci preuzeli su na sebe da otkriju istinu iza štetnog ugovora što ih je na kraju dovelo do situacije da su protestom zaustavili pokušaj investitora da u selu Megdan započne istraživanje i bušenje teškim strojevima u blizini izvorišta pitke vode.

Sada su predstavnici ove neformalne grupe građana najavili da će na svojoj Facebook stranici, koja je jedan od alata njihove dugotrajne borbe, svakodnevno iznositi dokazni materijal, koji su uz krivičnu prijavu protiv odgovornih osoba u Vladi Kantona 10, Ministarstvu gospodarstva i Komisiji za koncesije, poslali na adrese kantonalnog i federalnog tužilaštva.

Prvi dokaz koji su objavili, odnosi se na to da koncesionari koji ugrožavaju izvore Mandeka nikad nisu napravili “Procjenu uticaja na okoliš“ iako tvrde da su koncesiju dobili poštujući zakone. Naime, jedan od osnovnih uvjeta prije bilo kakvog zahvata u prostor je “Procjena utjecaja na okoliš“, a to je procedura koju provodi Federalno ministarstvo okoliša i turizma. Procjena uticaja na okoliš obuhvata identifikaciju, opis, procjenu, direktan i indirektan uticaj projekta na: ljude, biljni i životinjski svijet, svijet gljiva, tlo, vodu, zrak, klimu i pejzaž, materijalna dobra i kulturno nasljeđe, kao i međudjelovanja navedenih faktora. Međutim, u slučaju na koji ukazuju iz NGG „Zaštitimo izvore Mandeka“ „Procjena utjecaja na okoliš“ nije napravljena što je potvrdio i odgovor Federalnog ministarstva okoliša i turizma.

“Postavlja se pitanje, zašto nisu reagovali oni koji su izdali koncesiju, a svjesni da nikad nije napravljena “Procjena uticaja na okoliš”?” – navedeno je na FB stranici NGG „Zaštitimo izvore Mandeka“.

U narednom periodu NGG „Zaštitimo izvore Mandeka“ će objaviti sve dokaze koje imaju, i pokazati crno na bijelo svima da su građani i građanke Livna izigrani od strane vlasti i staviti tačku na priču o tome da je sve rađeno po zakonu. Postavlje se pitanje hoće li Vlada Kantona 10 preispitati već jednom koncesioni ugovor u svjetlu prezentovanih dokaza?

 

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije