Komentari i analize

Izvještaj venecijanske komisije je upozorenje vlastima u Republici Srpskoj

Predloženi Nacrt zakona o uvođenju registra nevladinih i neprofitnih organizacija Republike Srpske u suprotnosti je sa svim temeljnim vrijenostima Evropske unije.

ODIHR i Venecijanska komisija, u izvještaju koji je objavljen 15.06., ističu da bi usvajanje Zakona o nevladinim organizacijama imalo strašne posljedice po civilno društvo, slobodu izražavanja, novinarstvo i otvorenu i robusnu javnu debatu.

Obrazloženje za izradu Nacrta zakona o nevladinim organizacijama u Republici Srpskoj je nejasno. Takođe, dodaju da je Nacrt zakona sastavljen u pretjerano nejasnim i dvosmislenim terminima, gdje su kršenja nepredvidiva, a sankcije nesrazmjerno stroge, uključujući i zabranu rada navedenih neprofitnih organizacija.

U izvještaju stoji da, imajući u vidu ozbiljne inherentne nedostatke Nacrta zakona, ODIHR i Venecijanska komisija pozivaju vlasti Republike Srpske da u potpunosti preispitaju njegovo usvajanje i da se uključe u daljnje konsultacije sa svim akterima, u cilju garantovanja uživanja prava na slobodu udruživanja i slobodu izražavanja u Republici Srpskoj.

Ovo je još jedno mišljenje koje ukazuje na problematičnost ovog zakona, koji se uz zakon o kleveti i uvredi, nastoji uvesti u Republici Srpskoj.

DA LI JE IZVJEŠTAJ OČEKIVAN?

Politički analitičar Velizar Antić rekao je da je izvještaj Venecijanske komisije potpuno očekivan u odnosu na predloženi nacrt zakona o uvođenju registra nevladinih i neprofitnih organizacija Republike Srpske.

“Pravo na udruživanje i slobodu govora su jedni od bazičnih prava i sloboda u razvijenim demokratijama i na njih su posebno osetljivi u Evropskoj uniji. Tako da saopštenje koje je stiglo iz Venecijanske komisije da se dobro razmisli i promisli pre uvođenja novog zakona o registru nevladinih organizacija vidim kao vid upozorenja vlastima u Republici Srpskoj, ali i vid zabrinutosti da se ne dođe u situaciju u kojoj bi se zloupotrebio jedan takav zakon kao vid obračuna sa onim nevladinim organizacijama koje se kritički odnose prema vlastima u RS. Ukoliko znamo da je pravosuđe jedna od najslabijih karika u društvu mogućnost zloupotrebe ovakvog zakona bi bile ogromne”, rekao je za BUKU Antić.

Advokat Aleksandar Jokić kaže da da u ovom izvještaju stoji sve ono na šta je ukazivano cijelo ovo vrijeme. On nije iznenađen izvještajem, ali iznenađenje će mu biti ako izvještaj proizvede bilo kakve efekte. Jokić kaže da je Nacrt zakona o nevladinim organizacijama u suprotnosti sa praksama, u suprotnosti sa temeljnim principima i u suprotnosti sa tendencijama razvoja EU.

“Ovaj nacrt jeste sve ono što Evropska unija nije. Plašim se izvlačiti zaključke iz toga, ali je jasno da oni koji ovo predlažu i pišu nemaju iste vrijednosti kao EU i ne vide nas kao dio EU”, rekao je Jokić za BUKU.

Velizar Antić dodaje da mu se čini da naša vlast apsolutno nije svjesna šta znači Evropska unija.

“To je jedan skup pravila i procedura koji se moraju poštovati i oko kojih su se svi dogovorili da donose najviše koristi društvu. Pošto ogromna većina naroda u Republici Srpskoj jeste za uvođenje takvih pravila, vlast je shvatila da je korisno da priča kako se i ona zalaže za ta pravila. Međutim, kada u praksi treba da realizuje ta pravila i procedure, oni vide da seku sebi granu na kojoj sede, jer bi sa uvođenjem strogih pravila koja važe u EU izgubili ogromne povlastice koje u ovom trenutku koriste. Dovoljno je setiti se samo malverzacija prilikom izbora i brojanja glasova i sve će vam biti jasno. Krađe izbora u EU nema, jer postoje jake i nezavisne institucije koje bi rigorozno sankcionisale bilo kakav pokušaj krađe. Onaj ko bi se usudio da krade na taj način trpio bi velike sankcije, pa mu se ne isplati da se ponaša na takav način. O korupciji i nameštanju tendera i projekata, o zapošljavanju preko političkih partija da i ne govorimo. Dakle, naša vlast je deklarativno za EU, međutim, apsolutno je protiv pravila igre koja važe u toj istoj EU. Potpuno ista situacija je i sa ovim zakonima o kriminalizaciji klevete kao i o registru nevladinih organizacija. Sloboda govora i pravo na udruživanje i javno izražavanje svojih stavova su temeljna prava koja važe u EU, dok vidimo da se naša vlast samo deklarativno zalaže za ta prava, a u praksi na sve načine nastoji da nas vrati u društvo koje je potpuno pod kontrolom države i vlasti, što nikako nije EU standard”, rekao je Antić.

DA LI JE VLAST U RS SPREMNA NA KONSULTACIJE?

Venecijanska komisija poziva vlasti RS da ne usvajaju ovakav zakon, već da se angažuju u daljim konsultacijama sa svim zainteresovanim stranama, s ciljem garantovanja uživanja prava na slobodu udruživanja i slobodu izražavanja u RS.

Na pitanje da li su vladajući u trenutnoj klimi u Republici Srpskoj spremni za ovaj vid konsultacija, Jokić kaže “ni najmanje”.

“Oni nisu spremni čak ni formalno da odglume konsultacije. Spremnost za pregovore ne postoji i građani se posmatraju kao protivnici i smetnja vlasti, a ne kao neko ko je po prirodi nadređen vršiocima vlasti u demokratskim uređenjima. Građani se već dugo ne pitaju, a kada se pitaju, onda nema spremnosti da se čuje njihov stav. Sve ovo što piše Venecijanska komisija, pričali su i građani mnogo prije, pa vidimo koliko su nas poslušali. Jedine izmjene nabolje mogu biti kao proizvod pritiska. Kako ne vidim snagu za unutrašnji pritisak, onda je odgovor očigledan gdje treba tražiti nadu”, dodaje Jokić.

Velizar Antić kaže da njega zaista ništa ne može iznenaditi od strane vlasti u Republici Srpskoj.

“Sa racionalne strane gledano, bilo bi dobro, kako za vlast, tako i za celo društvo, da se stane na loptu i da se ovakvi zakoni ne usvoje. Međutim, poznajući da je sva vlast kod nas skoncentrisana u rukama Milorada Dodika i da niko nema snage ni hrabrosti da mu kaže da ne usvaja ovakve zakone, ne bi me iznenadilo ni da budu usvojeni u ovakvoj formi u kojoj ih danas možemo pročitati. Milorad Dodik je skoncentrisao toliko moći u svojim rukama da svi oni koji se nalaze u njegovom okruženju ne smeju ništa da mu kažu, ni u onim slučajevima kada donosi pogrešne odluke. Oko njega je gomila poltrona i ulizica koji ga tapšu po ramenu i govore da je najpametniji i da su mu odluke izvanredne. Tako da je i on sa takvim okruženjem podložan da donosi pogrešne odluke, a zbog tih odluka ćemo svi kao društvo biti u problemu”, smatra Antić.

NEJASNO OBRAZLOŽENJE ZAKONA

U izvještaju se upozorava da nije jasno obrazložen razlog donošenja ovog zakona, kao i da nisu provedene procjene rizika kako bi on mogao uticati na slobodu rada ovih organizacija.

Advokat Aleksandar Jokić ističe da su pravni stručnjaci iz RS sve ovo ranije govorili, kako za ovaj nacrt, tako i za nacrt izmjena KZ RS.

“Izmjene propisa se rade bez ikakve stručne analize, stvarne društvene potrebe ili predstave uticaja na društvo. Postoje samo dnevno-politički interesi pojedinaca koji su počeli neskriveno da se zakonima sprovode. Ovakve procedure su iz ugla prava potpuno diletantske i paušalne, što je tragično. Tragično je da se potvrđuje da nemamo, ni stručnu, ni naučnu javnost, da su svi nivoi vlasti i akademske zajednice potpuno odrođeni od građana”, rekao je Jokić.

Velizar Antić kaže da vlast u Republici Srpskoj opravdava donošenje ovih zakona i stvara utisak u javnosti kao da ove oblasti trenutno uopšte nisu regulisane, pa je potrebna njihova regulacija i donošenje zakona u ovim oblastima.

“Ta teza je apsolutno netačna. Mi već imamo zakon kojim se kažnjava kleveta i uvreda i taj zakon se primenjuje u praksi. Istina je da procesi traju jako dugo, ali to je već problem neefikasnog pravosuđa, a ne činjenice da ta oblast nije regulisana zakonom i da svako može da priča o bilo kome šta mu padne na pamet, a da ne bude sankcionisan. Isti slučaj je i sa najavljenim zakonom o registru nevladinih organizacija, odnosno udruženja građana. Mi i sada imamo jasno definisanu proceduru registrovanja udruženja građana. Država u svakom trenutku ima registar udruženja, gde je jasno navedeno apsolutno sve o tim udruženjima, i čime se bave i koji su im ciljevi i metode delovanja, dakle, sve ono što čini jednu organizaciju već je definisano u Statutu koji je predat u Sud prilikom registrovanja udruženja građana. Takođe, apsolutno sve finansije koje dolaze u organizaciju su registrovane i idu preko registrovanih računa u bankama i dostupne su državi. Nisu to nikakvu tajni računi u koje vlast nema uvid. Takođe, sve uplate i isplate zaposlenima u udruženjima, kao i porezi i doprinosi koji se odvajaju za državu, registrovani su u poreskoj upravi, u šta opet država ima uvid”, ističe Antić.

Kaže da je sve što je u vezi sa finansiranjem nevladinih organizacija, odnosno udruženja građana, regulisano prema postojećim pravilima igre i država ima uvid u sve te finansije.

“Iz tog razloga, potreba za uvođenjem novog registra jeste vrsta pritiska na nevladine organizacije, kao i određena poruka koju vlast šalje neposlušnim organizacijama da su pod posebnim režimom prismotre i da obrate pažnju na svoje ponašanje. I nikako drugačije ne možemo tumačiti potrebu za donošenjem novog zakona o registru nevladinih organizacija, osim kao vrstu pritiska od strane vlasti”, pojašnjava.

SLIČNOST SA AMERIČKIM ZAKONOM?

U dokumentu se ističe da ovaj zakon nije uporediv s američkim Zakonom o stranim agentima, koji je Vlada RS navela kao uzor za ovaj tekst.

Jokić kaže da je sve ovo politički trik.

“Od samog početka, pojedinci su demistifikovali politički trik i ukazali da je to miješanje nespojivog, ali efekti su se postigli. Ovo je očigledna strategija, kažete tako je i u SAD, dok javnost stigne da analizira propis i utvrdi da to nema ni dodirnih tačaka sa SAD, to je već stara vijest i bilo kakvo demantovanje ostaje bez efekta. Zapravo je postalo nevažno šta vlast govori povodom donošenja pojedinih propisa, jer nas zanimaju obrazloženja zakona, kojih nema. Nas zanimaju radne grupe, kojih nema. Nas zanimaju procjene, analize, komparativna praksa, a toga nema”, smatra Jokić.

Velizar Antić kaže da je već rekao da se Milorad Dodik okružio poltronima i ljudima koji ga ne savjetuju šta bi trebalo da se uradi, već ga ohrabruju da donosi odluke koje on već sam donese.

“Verujem da je i u ovom slučaju upravo o tome reč. Verujem da je neki od njegovih bliskih saradnika pročitao da postoji taj američki zakon i da ga je protumačio na jedan potpuno pogrešan način. Odnosno, protumačio ga je jako površno i potpuno izvan konteksta i predstavio ga je Miloradu Dodiku kao da mi donosimo zakon isti kao u SAD, a radi se o potpunoj neistini. Ne samo da taj zakon ni približno nije isti kao ovaj što žele da usvoje, već i sami uslovi u SAD i Republici Srpskoj po pitanju nezavisnih institucija, kao i jakog i nezavisnog pravosuđa, nisu ni približno na istom nivou. Pa dovoljno je pogledati da je nekoliko američkih predsednika u poslednjih par godina bilo pod ozbiljnim pravosudnim istragama, gde im je čak pretio i zatvor i sve će biti jasno gde se nalazi njihovo, a gde naše pravosuđe. A pravosuđe je to koje bi trebalo da primenjuje i sprovodi zakone koji su u najavi usvajanja u Republici Srpskoj. Dakle, taj američki zakon o registru nevladinih organizacija, ne samo da nije isti kao što naša vlast planira da uvede, već se radi i o potpuno različitim uslovima u kojima bi se primenjivali, tako da je potpuni promašaj pokušaj naše vlasti da izjednači ove zakone”, zaključuje Antić.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije