U Evropskoj uniji na snagu je stupio član 3. Evropskog zakona o slobodi medija (EMFA) o pravu na pristup mnoštvu uređivački nezavisnih medijskih sadržaja.
Po prvi put u pravu EU-a, države članice imaju obavezu zaštititi ovo pravo „za dobrobit slobodnog i demokratskog diskursa“. U praktičnom smislu, sve države članice moraju osigurati postojanje okvirnih uvjeta koji evropskim građanima garantiraju pristup uređivački nezavisnim informacijama.
Budući da je EMFA uredba, njezin prvi član koji treba provesti sada je „provediv”, čak i u nedostatku nacionalnog zakonodavstva.
– Ovisno o nacionalnom tumačenju, ovaj se član proširuje na činjenicu da primljeni medijski sadržaj zadovoljava kvalitativne zahtjeve. Vjerujemo da bi ovo trebalo zaštititi koncept “novinarstva kao javnog dobra” – kazala je Renate Schroeder, direktorica Evropske federacije novinara (EFJ).
– Pristup pluralističkim medijima je ključan za poticanje javnog diskursa i građanskog učešća, budući da široki raspon pouzdanih izvora informacija i kvalitetno novinarstvo osnažuje građane da donose informirane odluke, uključujući i o stanju svojih demokratija – navodi se u EMFA-u.
Elda Brogi, koordinatorica pri Centru za medijski pluralizam i slobodu (CMPF) rekla je ranije da bi član 3. mogao biti zanimljiv testni slučaj za iznošenje pred Sud pravde Evropske unije (CJEU).
Time bi se uspostavila sudska praksa o tumačenju ovog prilično širokog člana što bi dovelo do prijeko potrebne sudske prakse. Prema Brogi, član 3. može se lako povezati s tumačenjem članka 11. o slobodi izražavanja i provedbi Povelje EU o temeljnim pravima.
EFJ je pozvao svoje članove, istomišljenike i medijske advokate da koordiniraju rad na provedbi kako bi se izbjegla fragmentacija medijskog tržišta i garantirala sloboda medija. Opservatorij CMPF EMFA prikupljat će informacije u tom smjeru.