U danu kada su se, u Prijedoru, Kozarskoj Drubici, Novom Gradu i Kostajnici, usljed obilnih padavina, izlijevale vode iz korita Une, Sane i Mlječanice, Javna ustanova “Vode Srpske” je raspisala javni poziv za održavanje riječnih korita, dislokaciju i vađenje materijala iz vodotoka.
Javni poziv 15. maja raspisan je za radove na četiri lokaliteta u Kozarskoj Dubici, na tri u Kostajnici, dva u Novom Gradu i na jednom u Prijedoru. Zbog moguće opasnosti i od izlijevanja rijeke Save, zbog obilnih padavina i u susjednoj Hrvatskoj i Sloveniji radovi su predviđeni i na području Srpca u vodotoku Save. Za te radove potrebno je da izvođač angažuje specijalizovani brod za utovar i prevoz riječnog materija, kao i posadu broda.
Prema procjeni stručnjaka i na osnovu dojava iz lokalnih zajednica, ovim javnim pozivom obuhvaćeni su i radovi u vodotocima Ćehotine, Lima, Vrbanje, Vrbasa i Sušice, a predviđen je i produžetak radova na dva liokaliteta u Zvorniku, u slivu rijeke Drine.
“Pored ovih predviđenih, trenutno su u RS aktuelna još 44 lokaliteta na kojima se izvode radovi, od kojih neki nisu u funkciji održavanja riječnih korita, čišćenjem i produbljivanje, kako bi se povećao proticajni profil rijeka. To su radovi ustupljeni određenim interesnim grupama bliskim vlastima i koliko god se trudili da umanje tu činjenicu, zaklanjanjem iza propisa, nadležni u Republici Srpskoj ne mogu ubijediti poznavaoce prilika u ovoj oblasti da u svemu tome nema prikrivene korupcije. Ponovo se ponavlja priča iz decembra i januara kada se raspisuju Javni pozivi kada im vrijeme nije i kada se zbog padavina poveća nivo vode u rijekama” – reakcija je aktivista koji se u slivu rijeka Bosne i Drine zalažu za uređeno korito i bore protiv nelegalne eksploatacije šljunka.
Aktivisti tvrde da tek kada se pojave “žarišta” u vidu povećanja vodostoja i izlijevanja rijeka, iz Javne ustanove “Vode Srpske” posegnu za raspisivanjem javnih poziva za izvođenje radova na kritičnim mjestima, umjesto da se ti radovi, planski, intenzivno odvijaju u ljetnim, sušnim mjesecima, kako bi se smanjila potencijalna opasnost od poplava
Inače, usljed obilnijih padavina ovih dana, na zvaničnoj internet stranici JU “Vode Srpske” su 12. maja izvjestili građane o “stabilnoj situaciji na rijekama”, isti dan kada su u FBiH iz Agencije za vodno područje rijeke Save – Sarajevo upozorili na porast vodostoja rijeka i obilnije padavine do 20. maja.
“Vode Srpske” su sa upućivanjem poziva na oprez stanovništvu i redovnim objavama o stanju vodostoja u RS započeli tek 15. maja, kada su u Prijedoru i drugim gradovima na sjeverozapadu upućeni apeli za pomoć nadležnima zbog izlijevanja rijeka iz vodotoka.
Prema današnjem izvještaju iz ove ustanove, zadužene za upravljanje vodotocima u RS, na vodomjernoj stanici u Prijedoru izmjeren je vodostaj rijeke Sane od 462 cm, čime je premašena kota vanredne odbrane od poplava. Na vodomjernoj stanici u Novom Gradu izmjeren je vodostaj rijeke Une od 541 cm, čime je, takođe, premašena kota vanredne odbrane od poplava. Vodostaj rijeke Save u Republici Srpskoj je u porastu, sa tendencijom daljeg blagog rasta u narednim danima.
Zabilježen je i porast vodostaja rijeke Plive na vodomjernoj stanici Volari i rijeke Lim na vodomjernoj stanici u Rudom, ali su izmjerene vrijednosti ispod kote redovne odbrane od poplava.
Prema izvještaju iz “Voda”, bolja situacija je sa vodostajem rijeke Vrbas na vodomjernoj stanici u Delibašinom selu, jer je u opadanju, izmjeren je vodostaj od 295 cm, što je ispod kote redovne odbrane od poplava. Vodostaji rijeka Ribnik, Gomjenica, Vrbanja, Ukrina, Usora, Bosna, Drinjača i Drina su takođe u stagnaciji i opadanju.
“U utorak 16. maja JU „Vode Srpske“ je donijela Rješenje o proglašenju redovne odbrane od poplava na području Republike Srpske, za poplavno područje Dubičke ravni (sektori I, II, III i IV), kada je u 11:00 časova mjerodavni vodostaj rijeke Save na vodomjernoj stanici u Jasenovcu (Republika Hrvatska) premašio vrijednost +800, sa tendencijim daljeg rasta. Danas (17.03.2023.) donijela je Rješenje o proglašenju vanredne odbrane od poplava na području Republike Srpske, za poplavno područje Dubičke ravni (sektori I, II, III i IV), kada je u 5:00 časova mjerodavni vodostaj rijeke Save na vodomjernoj stanivi u Jasenovcu (Republika Hrvatska) premašio vrijednost +830, sa tendencijom daljeg rasta” – informacije su iz JU “Vode Srpske”.