Mjesto gdje je planirana izgradnja MHE "Slapi"❌STOP❌
Gepostet von STOP izgradnji MHE na Kasindolskoj rijeci am Sonntag, 12. Juli 2020
Neformalna grupa građana sastavljena od mještana Istočnog Sarajeva, pokrenula je inicijativu za borbu protiv izgradnje mini hidroelektrana na Kasindolskoj rijeci. Njemačka firma ( Blautal Natureenergie GmbH, BUK d.o.o. Istočno Sarajevo ) dobila je 2014. godine koncesije za izgradnju čak tri mini hidroelektrane na ovoj rijeci, MHE “Slapi”, MHE “Podvič” i MHE “Samar” što bi ostavilo katastrofalne posljedice na biljni i životinjski svijet , ali i na zdravlje čovjeka. U 2015. godini uporedo sa izdavanjem ekološke dozvole za izgradnju MHE „Podvič“ 1,35 MW, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS izdaje ekološke dozvole za još dvije MHE „Samar“ 0,95 MW i „Slapi“ 0,925 MW na Kasindolskoj rijeci. Uprkos inicijativama koje su građani prilikom izgradnje upućivali nadležnim organima ukazujući na nelegalne radnje, nepoštovanje zakona i procedura, te kršenje ekoloških standarda, mini hidroelektrana “Podvič” na Kasindolskoj rijeci ipak je izgrađena.
Naime, prilikom izdavanja ekoloških dozvola, obnove ekoloških dozvola i građevinskih dozvola za tri MHE na Kasindolskoj rijeci nadležno Ministarstvo pogodovalo je investitoru na način što je donijelo Rješenja kojim se oslobađa investitor od izrade Studije uticaja na životnu sredinu, ekološke dozvole, te obnovljene ekološke dozvole isključivši javnost iz kompletnog procesa izdavanja dozvola što je suprotno odredbama Zakona o zaštiti životne sredine RS. Također, ni prilikom izdavanja lokacijskih uslova koji su preduvjet građevinskim dozvolama za tri mHE nije pribavljeno mišljenje lokalne zajednice na kojoj se planira gradnja što je suprotno odredbama Zakona o uređenju prostora i građenju RS.
Sporna je i činjenica da je, skoro 5 godina nakon izdavanja ekološke dozvole za drugu MHE ,,Samar” tek u julu 2020. Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske izdalo je i građevinsku dozvolu za istu, pri tome ne vodeći računa da je u međuvremenu moglo doći do promjene niza okolnosti koje su navedene u ekološkoj dozvoli. Pored promjena koje su se u tom vremenskom periodu mogle desiti u prirodi, prilikom izdavanja lokacijskih uslova i izmjena lokacijskih uslova koji prethode izdavanju građevinske dozvole za MHE „Samar“ nesumnjivo je izvršen niz promjena u projektu u odnosu na ekološku dozvolu, tačnije izvršena je promjena trase cjevovoda, promjene tipa vodozahvata, promjene trase pristupnog puta promjene hidromašinske opreme. Budući da ove izmjene predstavljaju značajne promjene, trebalo je pristupiti i izdavanju nove ekološke dozvole, a u sam postupak uključiti javnost kako bi mogli uputiti primjedbe i komentare, međutim nadležno Ministarstvo nakon isteka ekoloških dozvola na zahtjev investitora donosi Rješenja o obnovi ekoloških dozvola za sve tri MHE pojedinačno u septembru 2020.godine.
Trenutni cilj ove neformalne grupe građana je da se isticanjem nepravilnosti u toku izdavanja dozvola i pritiskom na donosioce odluka ospori rad MHE Podvič i zaustavi gradnja druge dvije planirane mHE.
Pogledaj više