Poslednjeg radnog dana proteklog mjeseca bijeljinski Okružni privredni sud donio je odluku o otvaranju stečaja nad kompanijom „Slobomir“ kontroverznog biznismena iz SAD Slobodana Pavlovića, čime je doveden u pitanje opstanak i „Slobomir P Univerziteta“ sa šest njegovih fakulteta u Bijeljini i Doboju.
Pored Univerziteta, pod upravljanje Okružnog privrednog suda i stečajnog upravnika Marka Krsmanovića prešla su i druga povezana pravna lica kompanije, odnosno preduzeća RTV “Slobomir”, “Slobomir nekretnine” i “Akva siti”.
Zvanično, stečaj je otvoren zbog četiri miliona duga „Slobomira“ prema „Pavgordu“ iz Foče, koji je ranije postao vlasnik „Pavlović banke“, otkupom potraživanja koja je kompanija iz Foče otkupila od “Bobar banke” u stečaju, a koje je banka imala prema “Slobomiru”.
“Prethodni stečajni upravnik je ustanovio da su ta dugovanja prema svim povjeriocima više od 10 miliona maraka, pa će stečajni upravnik Marko Krsmanović voditi računa o cjelokupnoj imovini dužnika i nastojati da naplati sva potraživanja”, rekao je nakon ročišta advokat Miloš
Stevanović, čija advokatska kancelarija „Stevanović“ zastupa fočansku kompaniju i njegovog vlasnika Gordana Pavlovića.
Na izvještajnom ročištu, do tada privremeni stečajni upravnik Marko Krsmanović iznio je tvrdnje da konkretne obaveze „Slobomira“ nije moguće utvrditi, jer godinama nije uredno vođeno knjigovodstvo, a postoje i blokade od strane Poreske uprave RS, banaka i dobavljača. Tom ročištu prisustvovali su i oba Pavlovića, vlasnik kompanije “Slobomir” Slobodan i vlasnik fočanskog “Pavgorda” Gordan, koji se usprotivio ponovnom pokušaju odlaganja stečajnog postupka od strane prezimenjaka, kome su svi pravni zastupnici otkazali punomoć ili su dostavili informacije da su bolesni. Zbog toga je, vjerovatno, stečajni sudija Dragan Mitrović odbacio prijedlog za dalje odlaganje pokretanja stečaja, saslušavši izvještaj privremenog stečajnog upravnika Krsmanovića i samo par dana kasnije je donešena odluka o otvaranju stečaja. Tako je propao pokušaj američkog biznismena da, kao prije pet godina, pričom na Sudu o prodaji nekretnina u Čikagu i izmirenju dugovanja izbjegne stečaj kompanije, čiji je vlasnik sa suprugom Miroslavom.
Podsjetimo, Slobodan Pavlović i troje službenika Pavlović banke, u februaru 2016. godine godine, uhapšeni su po nalogu Tužilaštva BiH zbog sumnje u finansijske malverzacije u poslovanju, a prije svega u odobravanju kredita tadašnjem predsjedniku RS Miloradu Dodiku, za kupovinu vile u Beogradu. Uhapšenima su tada određene mjere zabrane, a Pavlović je tražio privremeno puštanje na slobodu radi odlazka u SAD i obezbjeđenja novčanih sredstava koje se tiču obaveza Pavlović banke u procesu dokapitalizacije, što mu je kasnije omogućeno, ali ipak nije uspio spasiti ni zadržati banku u svom vlasništvu.
Što se tiče “Slobomir P Univerziteta”, očito da ovaj puta “Pavgord” nije imao empatije prema zaposlenima i studentima, kao što je to bilo 3. decembra prošle godine, kada je Okružni privrednmi sud takođe razmatrao uvođenje stečaja u “Slobomiru”.
Tada je pravni zastupnik “Pavgorda” Miloš Stevanović rekao da je Naša banka povukla prijedlog za izvršenje, odnosno naplatu duga, jer je Pavlović u međuvremenu izmirio 1,5 miliona maraka dugovanje Univerziteta prema banci.
„Naša banka je sve vrijeme vodila računa o tome i imala je u vidu činjenicu da je nekoliko stotina mladih ljudi vezano za ovaj Univerzitet, da na njemu radi i veliki broj profesora. U tom smislu je Naša banka iskazala i društvenu odgovornost“, rekao je tada Stevanović.
Međutim, izgleda da je to bila samo kupovina vremena i za Univerzitet i da je finansijska dubioza kompanije, u čijem je on sastavu, mnogo veća.
Na to su oglašavanjima i podnošenjem zahtjeva za Vanredni inspekcijski nadzor Inspektoratu RS ukazivali i iz neformalne grupe “STOP neakreditovanim fakultetima – inicijativa neformalne grupe mladih Republike Srpske”. Tvrdili su da su, pored finansijskih, problemi na ovom Univerzitetu mnogo veći, počevši od organizacionih, da je manjak studenata, te da je nezadovoljstvo profesora i ostalog osoblja izraženo.
“Upoznat sam da je kompanija mrtvo slovo, sve je blokirano i nelegalno. Na Univerzitetu plate su upitne već duže vrijeme, ako je i ima onda je to na priznanicu, bez plaćanja poreza i doprinosa. Studenata je vrlo malo, nestaju, nastavu gotovo i da nemaju, profesori rijetko dolaze već samo potpisuju. To je tipičan primjer urušavanja obrazovnog sistema u RS, a nažalost institucije ne reaguju, a iz ministarstva prijete iz prazne puške – vrla je oštra reakcija, na naš upit na ovu temu i poslednja dešavanja, od strane doskorašnjeg profesora na ovom Univerzitetu Steve Pašalića.
AKREDITACIJA
Iz neformalne grupe studenata su u više navrata istupima u javnosti i podnošenjem prijava nadležnima tvrdili da studenti nisu dovoljno upoznati sa stanjem na „Slobomir P Univerzitetu“, da je činjenica da on još uvijek nije upisan u registar visokoškolskih ustanova kod Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta u BiH. Kod Agencije za visoko obrazovanje RS mu je akreditacija istekla 21. januara prošle godine, a tek nedavno je objavljeno da je u postupku reakreditacije.
“Sa ovakvom situacijom, kada je praktično i nad Univerzitetom otvoren stečajni postupak, teško je povjerovati da će on za preostalih osam mjeseci krajnjeg roka uspjeti obezbjediti akreditaciju. Posebno što smo od resornog Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS dobili odgovor na upit o njegovom trenutno statusu da je “Slobomir P Univerzitet” u fazi provjere zakonskih preduslova za početak postupka”, izjava je člana Grupe Gorana Ristića.
Pogledaj više