Neformalna grupa studenata “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome” i nakon završenih prijemnih ispita za akademsku 2021/2022. godinu nastavlja sa istraživanjem problema neakreditovanih visokoškolskih ustanova u RS, kao i u BiH.
Nakon što je zvanično potvrđeno da Ministarstvo civilnih poslova BiH i sudovi za zapošljavanje u javnom sektoru priznaju samo VŠU koje su upisane u Državni registar, otkriven je još jedan ozbiljan problem kome je uzrok neusaglašenost entitetskog i državnog nivoa vlasti i nesređenost stanja u visokom školstvu. Naime, određene VŠU čije je sjedište u RS, zbog neregulisanja svoje akreditacije, svojim studentima stvaraju krajnje neprijatne situacije, kao što je nemogućnost nastavka školovanja na drugom ciklusu na nekoj drugoj visokobrazovnoj ustanovi, najčešće u FBiH. Čime potencijalno negativno utiču na čitav njihov život.
Iako u Agenciji za visoko obrazovanje RS smatraju da je neprihvatjivo da se studentima u ovakvoj situaciji onemogući upis drugog ciklusa studiranja na bilo kojem fakultetu, takve su situacije sve češće. Na primjer, studenti koji su uspješno kompletirali prvi ciklus studija na nekom od smjerova u sklopu privatnih fakulteta bez akreditacije, odbijeni su za upis na master studije u sklopu više visokoškolskih ustanova čija je akreditacija regularna, odnosno koje su upisane u registar na nivou Bosne i Hercegovine. Studenti u toj situaciji, ne samo što su oštećeni barijerom nemogućnosti za dalje usavršavanje, ogorčeni su jer im informacije o takvom ishodu nisu bile prezentovane na samom početku studija.
Kako se navodi iz više izjava članova neformalne grupe studenata “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”, da su pri upisu imali sve postojeće informacije, vrlo vjerovatno bi za svoje školovanje izabrali neku drugu visokoškolsku ustanovu. Ne dovodeći sebe u situaciju da i nakon završenog školovanja, recimo, ne budu u mogućnosti da konkurišu za posao u javnom sektoru na nivou BiH.
Da bi ukazali na problem, kao i da bi pomogli generacijama pred kojima se tek nalazi izbor nastavka školovanja, grupa je tokom 2021. godine krenula sa istraživanjem koje to visokoškolske obrazovne ustanove mogu ponuditi studentima, na kraju uspješno završenih studija, validne i priznate diplome, a koji fakulteti to ne mogu. Prema rezultatima ovog istraživanja, ukupno 34 VŠU nude studentima i znanje i potpune mogućnosti za nastavak usavršavanja ili rada u struci.
Grupa najavljuje nastavak rada, kako u istraživanju činjenica, tako i u prezentovanju tih činjenica javnosti. Pored informativnog dijela, navode da njihov aktivizam mora ići i prema realizaciji oštrijih inspekcijskih kontrola u polju obrazovanja. Takođe, grupa poziva sve koji imaju informacije ili neodgovorena pitanja u vezi sa radom visokoškolskih ustanova, da im se jave porukom putem društvenih mreža, na informativnoj FB stranici putem koje grupa najčešće informiše javnost o svom radu.