U fokusu

Država se odrekla građana u korist prekršitelja zakona iz „BFS“ d.o.o. iz Kreševa

Posrednim putem građani Kreševa dobijaju informaciju da je firma BFS dobila okolinsku dozvolu od Federalnog ministarstva okoliša i turizma: „Budući inspekcijski nadzori na predmetnim pogonima i postrojenjima u Bjelovićima, kojima upravlja pravno lice BFS d.o.o. Kreševo, federalni inspektor zaštite okoliša vršit će prema novoizdanoj okolišnoj dozvoli“ – informisali su neformalnu grupu građana „Kreševski građanski pokret“ iz Federalnog urbanističko-ekološkog inspektorata.

U namjeri da izvrši inspekcijski nadzor, sa ciljem prisilnog administrativnog izvršenja pečaćenjem i zatvaranjem dijela postrojenja fabrike kreča firme “BFS” u Kreševu, federalni inspektor zaštite okoliša je 26.04. ove godine spriječen i onemogućen u izvršenju svoje službene dužnosti. Zbog tih okolnosti je zatražena pomoć od policijskih službenika Policijske stanice Kreševo, gdje je inspektor dao izjavu, nakon čega je cijeli slučaj predat u nadležnost Kantonalnog tužilaštva.

To vrijeme prenošenja nadležnosti bilo je dovoljno da operator pogona i postrojenja tvornice kreča, kamenoloma  Rastovice i Krčevine – pravno lice BFS d.o.o. Kreševo – za iste pribavi okolišnu dozvolu od Federalnog ministarstva okoliša i turizma, kojom se tim pogonima i postrojenjima dozvoljava upotreba energenata drvene prašine i uglja, čije je korištenje bilo zabranjeno upravo Rješenjem inspektora.

„Budući inspekcijski nadzori na predmetnim pogonima i postrojenjima u Bjelovićima, kojima upravlja pravno lice BFS d.o.o. Kreševo, federalni inspektor zaštite okoliša vršit će prema novoizdanoj okolišnoj dozvoli“ – informisali su neformalnu grupu građana „Kreševski građanski pokret“ iz Federalnog urbanističko-ekološkog inspektorata o epilogu inspekcijskog nadzora po zahtjevu podnesenom još 25.04.2022. godine.

Podsjetimo, radi se o firmi, u čijem sastavu je i nelegalni kamenolom, a protiv čijeg rada mještani kreševskog naselja Bjelovići bore već godinama, upozoravajući na zagađenje okoliša koje im život čine nepodnošljivim.

Istovremeno, radi se o firmi sa “dobrim političkim vezama”, koje joj omogućavaju da, godinama, ignoriše zabrane nadležnih organa, pa čak i “pečaćenje lokacije”.

Naime, Rudarsko–geološka inspekcija Ministarstva privrede SBK još 2019. godine godine je zabranila privrednom društvu BFS d.o.o. da vrši obavljanje rudarskih poslova na lokalitetima Rastovica i Krčevine do pribavljanja odobrenja za istraživanje i eksploataciju te ostalih odobrenja propisanih Zakonom o rudarstvu.

“Inspekcija je zapečatila tu lokaciju. No, u više navrata prilikom kontrole pronašla je tragove rudarenja. Dakle, sve skupa protuzakonito”, konstatovao je, u izjavi za RSE, Kantonalni ministar privrede Nisvet Hrnjić.

Zbog sumnje da je počinjeno krivično djelo skidanja ili povrede službenog pečata, a nakon što je prijavu podnio Federalni urbanističko-ekološki inspektor, pokrenuta je istraga u Tužilaštvo Srednjobosanskog kantona.

I federalni vodni inspektor je, nakon što je BFS d.o.o. nekoliko puta prekršila njegovo rješenje kojim se „zabranjuje upotreba objekta i pogona koji se koriste u svrhu prerade mineralnih sirovina, krečnjaka i dolomita”, uputio je Tužilaštvu Srednjobosanskog kantona informaciju o inspekcijskom nadzoru iz aprila prošle godine.

U toj informaciji navedeno je da kamenolomu, na lokalitetu Rastovica i Krčevine, nedostaje i vodna dozvola, koju izdaje Agencije za vodno područje rijeke Save. Tužilaštvo je obaviješteno da je firmi zabranjeno ispuštanje tehnoloških otpadnih voda i aktivnosti koje mogu uticati na vodu.

Dodatno, tužbu protiv firme BFS, zbog neplaćenih 400.000 KM koncesionih naknada, podiglo je i kantonalno Ministarstvo privrede, koje je Vladi SBK predložilo i raskidanje ugovora o koncesiji.

No, kako pravna država funkcioniše u BiH pokazuje činjenica da su umjesto vlasnika i rukovodilaca ove firme, koja čitavo vrijeme radi, bez obzira na sva kršenja zakona, na sudovima završili građani koji su ukazivali na njen nelegalan rad i protiv njega protestovali. Naime, nakon protesta 2018. godine, firma BFS d.o.o pokrenula je prekršajni postupak uz naplatu štete protiv mještana koji su blokirali put.

A kako stvari u BiH funkcionišu pokazuje i činjenica da je Ministarstvo, nakon svega, ignorisalo zahtjeve građana ovog kraja, okupljenih oko „Kreševskog građanskog pokreta“, rezultate javne rasprave o ovom pitanju i 500 potpisa na njihovoj peticiji i BFS-u izdalo okolinsku dozvolu. Pri čemu o tome nije obavijestilo zainteresovane građane, nego oni do te informacije dolaze posredno, iz informacije Federalnog urbanističko-ekološkog inspektorata.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije