Vijesti

UUPRS: Reformski proces potrebno je dovesti do kraja, odnosno izvršiti objedinjavanje inspekcija svih nivoa vlasti RS

Saopštenje za javnost Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, nakon danas (29.11.) održanog okruglog stola u Banjaluci na temu „Nadležnosti inspekcija u RS i koruptivni rizici”.

Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske organizovala je danas okrugli sto na temu „Nadležnosti inspekcija u RS i koruptivni rizici”. Poštujući epidemiološke mjere, okruglom stolu Unije, u konferencijskoj sali hotela „Courtyard by Marriott“, u Banjoj Luci, prisustvovalo je 20 poslodavaca.

U okviru okruglog stola predstavljena je „Uporedna analiza nadležnosti i načina primjene republičkih propisa i inspektora koji poslove inspekcijskog nadzora obavljaju na nivou jedinica lokalne samouprave“, kao i dosadašnji rezultati aktivnosti za smanjenje rizika od korupcije u inspekcijskom nadzoru.

Jelena Kalajdžić i Petar Ernaut, predstavnici Inspektorata Republike Srpske koji su učestvovali u ovoj aktivnosti, su dali svoje viđenje mogućnosti u rješavanju ovog zajedničkog problema našeg društva. Konstatovano je da određeni broj materijalnih zakona, u poglavlju koji se tiče inspekcijskog nadzora, sadrži odredbu po kojom se predviđa da nadzor nad poštovanjem tog propisa vrše i inspektori u jedinicama lokalne samouprave. Provođenje zakonodavne procedure kojom bi se izmijenili i/ili dopunili svi materijalni propisi koji uređuju inspekcijski nadzor je neekonomično i zahtijevalo bi puno vremena, a sa izmjenama zakona o inspekcijama (prelaznim odredbama) može se predvidjeti da stupanjem na snagu tog zakona, prestaju sa radom sve inspekcije na lokalnom nivou, a da se njihova prava, nadležnosti, ovlaštenja i djelokrug rada prenose na republičke inspektore. S tim u vezi, pored zakona, predmet izmjena i dopuna moraju biti i propisi koji su doneseni na nivou jedinica lokalne samouprave kojima je propisana nadležnost inspekcijskih organa koji poslove inspekcijskog nadzora obavljaju na lokalnom nivou.

Navedeni su primjeri gdje republički i inspektori JLS često rade nekoordinisano, zbog čega dolazi do preklapanja nadležnosti, duplih kontrola, do različitog tumačenja propisa i nejednake kaznene politike (izricanje više represivnih u odnosu na preventivne mjere). U cilju jačanja poslovnog okruženja i smanjenja neformalne ekonomije naglašeno je da je reformski proces potrebno dovesti do kraja, odnosno izvršiti objedinjavanje inspekcija svih nivoa vlasti Republike Srpske u Inspektorat, kao krovnu instituciju.

Kao rezultat tome izostaće preklapanje inspekcijskih kontrola čime će se smanjiti opterećenost privrednih subjekata inspekcijskim kontrolama, obezbijediće se jednoobrazna primjena i tumačenje propisa što će dovesti do veće pravne sigurnosti privrednih subjekata, obezbijediće se bolja procjena rizika u procesu planiranja inspekcijskog nadzora i izbora subjekata kontrole, obezbijediće se bolja iskorištenost kadrovskih kapaciteta i bolja kontrola poštovanja propisa.

Ova analiza je nastala kao rezultat projekta „Smanjenje koruptivnih rizika u radu inspekcijskih službi u Republici Srpskoj“, koji provodi Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske. Projekat je dio šireg programa „Podrška građanima u borbi protiv korupcije“ koji implementiraju Centri civilnih inicijativa (CCI), kao glavni implementator, uz podršku američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).

 

 

 

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije