Građanski aktivizam

Gorka pilula za „Medeni brijeg“ na Ozrenu. I poruka za Vladu RS.

Protesti na Ozrenu, 12.03.2022. (Foto: Lj.Đ.)
Sa ljudima se razgovara i pita ih se za mišljenje i stav prije nego im bez pitanja upadnete u životni prostor i počnete da radite radnje koje mogu rezultirati dramatičnom promjenom njihovih života. I prije nego se oni otvoreno pobune i vi shvatite da vam „dogovori“ sa kurupciji sklonom vlašću nisu dovoljni da radite šta vam padne na pamet.

“Mi želimo da sarađujemo, a sve što smo željeli organizovanjem Javne tribine je dijalog sa građanima. Bili smo spremni na razgovor, došli smo da odgovorimo na sva pitanja stanovnika opštine Petrovo u vezi sa njihovom zabrinutošću kada je u pitanju ekologija. Međutim, dio njih nije bio spreman da razgovara, a kada ljudi nisu spremni na razgovor to je znak da nemaju šta da kažu, ni da pitaju” reakcija je iz bijeljinske kompanije “Lykos Balkan Metals”, na subotnji masovni protest građana koji se protive geološkim istraživanjima na Ozrenu.

No, u ovoj kompaniji očito ne shvataju da sve ima svoje vrijeme i mjesto i da je ponekad za neke stvari, koje nisu urađene na vrijeme, naprosto kasno.

Sa ljudima se, naime, razgovara i pita ih se za mišljenje i stav prije nego im bez pitanja upadnete u životni prostor i počnete da radite radnje koje mogu rezultirati dramatičnom promjenom njihovih života. I prije nego se oni otvoreno pobune i vi shvatite da vam „dogovori“ sa kurupciji sklonom vlašću nisu dovoljni da radite šta vam padne na pamet.

Razgovarati sa mještanima, predstavnici kompanije “Lykos Balkan Metals” i njihove podružnice firme „Medeni brijeg“, koja je, zahvaljujući odluci resornog ministarstva u Vladi RS, nosilac saglasnosti rudnih istraživanja u ovoj ozrenskoj opštini, trebali su i mogli su prije nego su poslali timove i počeli da buše po Ozrenu, stvorivši mini-paniku kod stanovništva i isprovociravši stvaranje pokreta otpora.

Nekon svega, organizovanje javne tribine, od strane ove kompanije, na kojoj bi se, prema najavi, razgovaralo „o investiciji naše kompanije, aktivnostima firme Medeni Brjeg, detaljima geoloških istraživanja i budućim planovima“, shvaćeno je ne kao pozitivni čin, nego kao dodatna provokacija.

Pa je sve i završilo masovnim okupljanjem građana ispred a ne unutar prostora predviđenog za javnu raspravu. I stavom: „Nismo došli da slušamo, već da mirno kažemo Bošnjakoviću i njegovim geolozima da su nepoželjni na Ozrenu.”

Iz “Lykosa” i “Medenog brijega” nisu krili razočarenje. Pogotovo što su, kopirajući ovdašnje političare i njihove stranačke skupove i podcjenjujući ovdašnje građane, sve probleme namjeravali riješiti zakuskom i muzikom uživo ispod šatre, nakon “uspješno održane tribine”. (Možda bi i vlasnik firme zapjevao?)

S druge strane, iz ekoloških udruženja „Ozrenski studenac“ i „Čuvari Ozrena“ ne sakrivaju zadovoljstvo razvojem događaja.

„Zahvalio bih vam se svima na pruženoj podršci. Samo složno i svi zajedno jedan uz drugog možemo pobijediti ovo zlo koje se nadvilo nad našim zavičajem, nad našom djecom, nad našim životima, našim precima. Nažalost, vidio sam da ima i takvih kojima njihov zavičaj nije na prvom mjestu, koji ne vide bogatstvo u kojem žive i okruženje u kojem se nalaze. Koji ne poštuju svoje komšije, rođake, braću i sestre sa kojima žive. Koji vide samo mali lični interes, kao nešto što je važnije od čistog zraka, čiste izvorske vode, nezagađene zemlje koja nas sve hrani.“, izjavio je jednog od predvodnika subotnjih protesta, Nebojša Andrić iz udruženja „Ozrenski studenac“, inače poznati ovdašnji pčelar.

Bilo kako bilo, potencijalnim investitorima biće potrebnio mnogo više truda, taktičnosti i puno više argumenata (od šatre, muzike i zakuske) da mještane Petrova, Sočkovca, Kakmuža, Karanovca i drugih ozrenskih naselja ubijede da mogu nastaviti započeta geološka istraživanja, koja im je odobrilo Ministarstvo energetike i rudarstva RS. I pitanje da li je to uopšte više moguće. Jer su stavovi nepomirljivi i emocije podignute skoro do maksimuma.

„Ovim projektom širem području Ozrena prijeti ekocid. Oni uništavaju obnovljive resurse da bi došli do neobnovljivih, žele da unište našu prirodu, razore sve, i naša vjekovna ognjišta, zarad beznačajne koristi za nas, i vlastitog profita“, rekao je Ozrenko Poljašević, jedan od učesnika protesta. A Miloš Lučić bio je još rezolutniji:

„Četrdeset godina živim u Sočkovcu, to je moje i neće istraživati u mom dvorištu!“.

A podsjetimo i da ne samo građani, nego i vlasti opštine Petrovo, traže poništenje izdatog rješenja o datoj saglasnosti za detaljna geološka istraživanja.

I možda bi resorno ministarstvo i Vlada RS trebali nešto da nauči iz slučaja “Rio Tinto” i ponašanja Vlade Srbije, koja je, suočena sa protestima građana i mogućnošću da ih oni koštaju položaja, ekspresno prekinula sve veze sa ovom kompanijom i odustala od svih planova i “privatnih dilova” koje je imala.

Ili i Vlada RS, kao i sve druge bosanskohercegovačke, na proteste reaguje jedino kad im se dešavaju pod prozorom?

 

 

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije