Regija i svijet

Hrvatska: Veliki prosvjed vatrogasaca na Markovom trgu: ‘Lažima se vatre ne gase’

Dok su u Bosni i Hercegovini evocirane uspomene na dva dana ranije, u prirodi, pojedene ćevape i janjetinu a čak i oni koji su organizovali kakve takve proteste za Prvi maj se vraćali u uobičajeno stanje apatije, u Hrvatskoj se obilježavanje Prvog maja, "produžilo" na 3. maj, u kom su profesionalni vatrogasci iz cijele zemlje, njih preko 1000, protestovali na Markovom trgu, pred zgradom Vlade, i pored zabrane okupljanja na tom mjestu. Dobro organizovani, demonstrirajući snagu i odlučnost, tačno u mjeri neophodnoj da ih vlast shvati ozbiljno, a ne kao "protestne šetače" i "park demonstrante" u BiH, poručili su: "Tko je kriv - Vlada, HVZ, Udruge gradova, nitko od njih ne radi svoj posao" i da situacija vodi prema štrajku ako se postojeće stanje nastavi. (Antikorupcija)

Pod zvucima sirene i geslom “Lažima se vatre ne gase” u petak je na Markovu trgu u Zagrebu održan veliki prosvjed vatrogasaca koji su od Vlade zatražili regulaciju svog radnopravnog položaja, veće plaće i kvalitetnu opremu.

“Tražimo 75 milijuna eura godišnje za javne i dobrovoljne vatrogasce u Hrvatskoj, da nam se osigura dostojanstven rad i kvalitetna oprema”, poručio je Goran Franković, predsjednik Udruge profesionalnih vatrogasaca Hrvatske pred vatrogascima koji su stigli iz svih dijelova Hrvatske.

Osiguranje sredstava za rad vatrogasca je stvar Vlade, državnog proračuna i proračuna jedinica lokalne samouoprave, rekao je Franković. “Ne želimo da Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ) postane sam sebi svrha”, poručio je praćen povicima “ne – HVZ”.

image
Foto: Damjan Tadic/Cropix
image
Foto: Damjan Tadic/Cropix

Istaknuto je da se dio sredstava za funkcioniranje javnih vatrogasnih postrojbi (JVP) osigurava u proračunima lokalne i područne samouprave, a dio u državnom proračunu, te da Vlada više od deset godina nije povećala minimalna decentralizirana sredstva za financiranje vatrogastva.

Profesionalni vatrogasci stigli su iz cijele Hrvatske sa zahtjevom da se ujednače njihove plaće s onima na državnoj razini, te da Vlada poveća minimalna decentralizirana sredstva za financiranje vatrogastva.

U mnogim vatrogasnim postrojbama diljem Hrvatske u 13 sati zasvirale su sirene u znak potpore zahtjevima Koordinacije sindikata i udruga profesionalnih vatrogasaca koja je organizirala prosvjed zbog, kako kažu, dugogodišnje nebrige oko statusa vatrogasaca i nepoštivanja odredbi Zakona o vatrogastvu.

image
Foto: Damjan Tadic/Cropix
image
Foto: Damjan Tadic/Cropix

Iva Šušković iz Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika upozorila je da četiri godine od donošenja Zakona o vatrogastvu nisu doneseni podzakonski akti koji su trebali biti doneseni nakon šest mjeseci. Posebno je prozvala glavnog vatrogasnog zapovjednika Slavka Tucakovića koji je, istaknula je, još 2020. rekao da je sve spremno da se ti akti donesu a do danas nisu doneseni.

Krmpotić: Vatrogascima gori pod nogama

Marko Krmpotić iz riječkog Sindikata vatrogasaca poručio je da “vatrogascima gori pod nogama te su odlučili reći – dosta je!”. “Dosta smo čekali, a samo slušamo laži koje dolaze s vrha naše krovne organizacije”, rekao je Krmpotić, jedan od niza govornika koji su prozvali HVZ.

Zakon o vatrogastvu, koji je snazi od 1. siječnja 2020., odredio je, podsjetio je, rokove Vladi i glavnom vatrogasnom zapovjedniku za donošenje pravilnika i uredbe koji bi ga upotpunili. “Sami su ga pisali i sami sebi odredili rokove koje nisu ispoštivali. Rokovi su bili do šest mjeseci, osim za vatrogasnu mreže za koju je rok bio godinu dana”, rekao je Krmpotić.

“Nema pravilnika, tko je kriv – Vlada, HVZ, Udruge gradova, nitko od njih ne radi svoj posao”, ustvrdio je Krmpotić. Poručio je i da situacija vodi prema štrajku vatrogasaca ako se postojeće stanje nastavi.

image
Foto: Damjan Tadic/Cropix
image
Foto: Damjan Tadic/Cropix

“U Zakonu je navedeno kada ne smijemo štrajkati, ali ako se nastavi ovako, očito će sve voditi prema tome. Pitanje je hoćemo li biti kažnjeni kao i oni koji nisu donijeli pravilnike i uredbe. Zašto bismo se mi trebali držati zakona kada ih Vlada ne poštuje”, upitao je Krmpotić mnoštvo okupljenih vatrogasaca.

Oni su se u podne okupili na Europskom trgu, a pola sata kasnije krenuli su prema Gornjem gradu. S parkirališta Zagrebačkog velesajma oko 12 i 30 krenula je kolona od 70-ak vatrogasnih vozila, koja je prošla pokraj Markova trga te nastavila prema Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici u Selskoj.

Premijer Andrej Plenković danas je na sjednici Vlade, uoči prosvjeda, najavio rješenja za status vatrogasaca, rekavši da su upućeni u proceduru prijedlozi četiri pravilnika vezanih uz visinu dodataka za radna mjesta profesionalnih vatrogasaca.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije