Građanski aktivizam

Novim zakonom o obnovljivim izvorima energije ukinuti su podsticaji za MHE snage veće od 150 kW

“Iako nije savršen i nisu usvojeni svi naši prijedlozi, ipak ova izmjena je ogromni pomak u borbi zaštite naših rijeka”, kažu iz Aarhus centra, čije, ovim povodom, objavljeno saopštenje za javnost prenosimo u cjelosti.

Na 20. redovnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske koja je održana 10.2.2022. godine usvojen je novi Zakon o obnovljivim izvorima energije RS kojim se ukida davanje podsticaja za male hidroelektrane veće snage od 150 kW!

Predstavnici Udruženja “Resursni Aarhus centar u BiH” zajedno za drugim članicama Eko BiH mreže i Koalicije za zaštitu rijeka učestvovali su u javnim raspravama o Nacrtu zakona o obnovljivim izvorima energije, te su Ministarstvu energetike i rudarstva dostavili pisane primjedbe na Nacrt. Ujedno su naši predstavnici tokom prošle godine održali sastanak na potpredsjednikom Narodne skupštine Republike Srpske, Denisom Šulićem, s kojim su razgovarali o stavovima građana povodom izgradnje malih hidroelektrana i nužnosti usvajanja novog Zakona o obnovljivim izvorima energije RS.

“Vidjeli smo kakvu štetu našim rijekama pričinjava izgradnja malih hidroelektrana, te smo iznimno srećni zbog usvajanja novog Zakona o obnovljivim izvorima energije, Prema odredbama novog Zakona neće se podsticati izgradnja malih hidroelektrana snage iznad 150 kW, što znači da su hidroelektrane čija je izgradnja planirana na Kasindolskoj iznad praga od 150 kW, te se nadamo da će biti izostavljene iz sistema podsticaja;” ističe Sara Tuševljak, članica neformalne grupe građana “Stop izgradnji MHE na Kasindolskoj rijeci!”

“Dosadašnji podsticaji bili su velika stimulacija za ulaganje u izgradnju malih hidroelektrana, što je vjerujemo i dovelo do njihove masovne izgradnje. Prema izvještaju DERK-a za 2020. godinu male hidroelektrane proizvele su samo 2,2% od ukupno proizvedene električne energije u BiH. Dosadašnji sistem podsticaja nije bio zasnovan na tržišnim principima, te većina građana nije željela da njihov novac ide u projekte koji će degradirati prirodu, a društvu dati minimalnu korist. Srećni smo što su nadležni prepoznali interese građana i uzeli u obzir njihove stavove prilikom izrade novog Zakona. Iako nije savršen i nisu usvojeni svi naši prijedlozi, ipak ova izmjena je ogromni pomak u borbi zaštite naših rijeka;” istakla je Sunčica Kovačević, projektna asistentica u Udruženju “Resursni Aarhus centar u BiH.”

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije