U fokusu

BiH na listi za praćenje Civicusa zbog kriminalizacije klevete u Republici Srpskoj

Bosna i Hercegovina je, nakon usvajanja zakona Republike Srpske kojim se odbacuje nadležnost Ustavnog suda BiH, kriminalizacije klevete te predloženog Nacrta zakona o neprofitnim organizacijama, dodana na listu za praćenje zemalja u kojima je zabilježen pad građanskih sloboda, saopćila je međunarodna organizacija Civicus.

Iz ove nevladine organizacije su pojasnili kako je njihova platforma Civicus Monitor dodala BiH na svoju listu za praćenje zbog ugrožavanja ljudskih prava i narušavanja ključnih elemenata Dejtonskog sporazuma te usljed donošenja zakona koji utiče na pravosuđe, kao i napada na aktiviste i civilno društvo.

Kako navode, postoje prijetnje miru jer autoritarni lider RS-a nastavlja da podriva Dejtonski sporazum iz 1995. godine, kojim je okončan rat u BiH.

“Narodna skupština RS-a je nedavno usvojila zakone kojima se odbacuju nadležnosti Ustavnog suda BiH i međunarodnog mirovnog izaslanika koji nadgleda sporazum. Predsjednik RS-a Milorad Dodik je ove poteze proglasio ‘čišćenjem BiH od stranog uticaja’. Pored ovih, proteklih mjeseci predloženo je i usvojeno nekoliko zakona kojima se ograničavaju aktivnosti civilnog društva i medija, uključujući i zakon o ‘stranim agentima’ nalik ruskom, koji će biti razmatran na sjednici Narodne skupštine RS-a”, saopćeno je.

Kako je objašnjeno, lista je zasnovana na podacima koje je prikupio Civicus Monitor, koji prati stanje građanskih sloboda u 197 zemalja i teritorija koristeći podatke istraživačkih partnera širom svijeta, a pored BiH, najnovija lista uključuje Bangladeš, Ekvador, Senegal i Ujedinjene Arapske Emirate.

Tara Petrović, istraživačica Civicusa za Evropu i Centralnu Aziju, kazala je za Detektor kako je “lista za praćenje” alat koji koristi Civicus Monitor kako bi skrenuli pažnju na zemlje u kojima je došlo do naglog pada u pogledu građanskih sloboda.

“Kada odlučujemo koja zemlja će ući na listu a koja ne, koristimo podatke iz našeg redovnog monitoringa, izvještaje međunarodnih organizacija, ali najprije informacije koje do nas dolaze od istraživačkih partnera i izvora u samoj zemlji”, kazala je Petrović te dodala da se objava nove liste uglavnom poklapa sa zasjedanjima međunarodnih tijela.

Lista je objavljena sada, navela je, jer je trenutno u toku 54. sjednica Vijeća za ljudska prava UN-a, gdje će predstaviti rezultate njihovog istraživanja o situaciji u BiH.

“Ono što ovime pokušavamo da uradimo jeste da iskoristimo svoju poziciju međunarodne organizacije, da mobilišemo svoje članstvo i partnere i da na međunarodnom nivou skrenemo pažnju na zemlje u kojima primijetimo negativan trend, kako bismo napravili pritisak na odgovorne da poštuju ljudska prava”, rekla je.

Prema njenim riječima, zemlje koje su na listi bit će predmet pojačanog monitoringa, a Civicus  će izvještavati o BiH na mjesečnom nivou na Monitor platformi. Petrović je navela da će za par mjeseci objaviti novu listu i ponovno proći kroz isti proces selekcije.

Nedavno su advokati u Banjoj Luci predali Ustavnom sudu RS-a inicijativu za ocjenu ustavnosti izmjena Krivičnog zakonika RS-a kojim su kleveta i iznošenje ličnih i porodičnih prilika definisani kao krivično djelo.

Državni sud je protiv Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika RS-a Miloša Lukića potvrdio optužnicu jer su u periodu od 1. do 9. jula ove godine u Banjoj Luci, svjesno i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, poduzimali službene radnje u cilju nastavka zakonodavnog postupka.

Civicus Monitor lista za praćenje u svom sažetku istraživanja, između ostalog, preporučuje Vladi RS-a da ukine izmjene Krivičnog zakonika koje se odnose na klevetu, povuče predloženi Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija te da poštuje prava LGBTQI+ pojedinaca, uključujući njihovo pravo na slobodu izražavanja i mirno okupljanje.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije