Građanski aktivizam

Članstvo u evropskoj asocijaciji za osiguranje kvaliteta rješava problem priznavanja diploma iz BiH?

Sastanak delegacija HEA BiH i Ministarstva civilnih poslova BiH (Foto: HEA BiH)
Da je zbog problema koje mogu imati i već su imali studenti koji se obrazuju na visokoškolskim ustanovama u BiH neophodno aktivnije angažovanja vlasti, kako onih političkih, tako i obrazovnih, očigledno postaje jasno i jednima i drugima. No, na to su i njih i javnost, mnogo prije kulminiranja problema, reakcijama Hrvatske i Slovenije, upozorili aktivisti  neformalne grupe studenata „Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome“.

Ne postoje naznake da bi se problem sa nepriznavanjem stečenih diploma na visokoškolskim ustanovama u Bosni i Hercegovini od strane nadležnih u Republici Hrvatskoj i Sloveniji mogao u skorije vrijeme razriješiti. Sve je izvjesnije, što indirektno priznaju i u Agenciji za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta u BiH (HEA BiH), da bi se problem mogao prevazići samo članstvom bosanskohercegovačke Agencije za visoko obrazovanje u Evropsku asocijaciju  za osiguranje kvaliteta (ENQA), koja je  upisana u Evropski registar za osiguranje kvaliteta (EQAR).

Pomoć u tome obećali su im kolege iz Agencije za znanost i visoko obrazovanje Republike Hrvatske (AZVO) i Nacionalne agencije Slovenije za kvalitet u visokom obrazovanju (NAKVIS), sa kojima je delegacija HEA BiH na čelu sa predsjednikom prof. dr Enesom Hašićem, u drugoj polovini januara, razgovarala na temu problema nepriznavanja diploma iz BiH. Sastanak sa hrvatskim predstavnicima organizovan je u Zagrebu, a slovenački su sa  direktorom dr Francijem Demšarom na čelu boravili u radnoj posjeti HEA BiH u sjedištu ove agencije u Banjaluci.

Problemom bh diploma i visokim obrazovanjem u našoj zemlji napokon su se počeli baviti i u Ministarstvu civilnih poslova BiH, formalno nadležnim nad oblasti visokog obrazovanja i zaduženim za zakonsku regulativu i njeno tumačenje u ovoj oblasti.

Njima u posjeti prošle sedmice (09.02.2023.) boravila je delegacija HEA BiH, koju su sačinjavali direktor Agencije prof. dr Enes Hašić i zamjenici direktora Irena Šiško i Stevo Škrbić, a domaćini su im bili novoimenovana ministrica civilnih poslova Dubravka Bošnjak i njeni saradnici.

“Tokom sastanka razmijenjena su mišljenja o aktuelnim temama u visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini, a dio razgovora bio je posvećen pitanjima statusa visokoškolskih kvalifikacija iz Bosne i Hercgovine u Hrvatskoj i Sloveniji. Direktor Agencije, prof. dr Enes Hašić, informisao je ministricu o aktivnostima koje je Agencija preduzela na ovom planu, mišljenju Agencije, te nedavno održanim sastancima u Zagrebu sa predstavnicima Agencije za znanost i visoko obrazovanje Hrvatske, kao i Nacionalne agencije Slovenije za kvalitet u visokom obrazovanju, a koja je boravila u radnoj posjeti Agenciji u Banjaluci. Direktor Hašić je naveo i primjer jednog nadležnog kantonalnog ministarstva, koje je, postupajući u skladu sa preporukom Agencije, a radi upisa u Državni registar akreditovanih visokoškolskih ustanova, dostavilo Agenciji rješenja o privremenoj akreditaciji ustanove i studijskih programa koja su važila od stupanja na snagu Okvirnog zakona o visokom obrazovanja u Bosni i Hercegovini, 15.08.2007.godine do provođenja postupka akreditacije i upisa u Državni registar, a što bi mogao biti i model rješenja i za ostale nadležne obrazovne vlasti” – informacije su iz HEA BiH.

Iz Agencije ističu da se ministrica Bošnjak posebno interesovala za pitanje punopravnog članstva Agencije u Evropskoj asocijaciji za osiguranje kvaliteta (ENQA) te preporukama koje je Agencija dobila tokom posljednje eksterne evaluacije koju je provela ENQA.  U tom kontekstu pomenut je i značaj predstojećeg EU projekta „Supporting European QA Agencies in meeting the ESG“ (SEQA-ESG), kojim koordinira ENQA, a koji ima za cilj pomoći agencijama koje nisu punopravne članice da steknu takav status, te učešće Ministrstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine koje je planirano i na prvom sastanku, zakazanom za početak marta u Briselu.

Predstavnici Agencije posebno su naglasili potrebu organizacije što skorijeg sastanka Konferencije ministara obrazovanja Bosne i Hercegovine, a što je u nadležnosti Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine, ističući spremnost da Agencija učestvuje u suorganizaciji sastanka uz prijedlog tema iz oblasti rada Agencije.

Da je zbog problema koje mogu imati i već su imali studenti koji se obrazuju na visokoškolskim ustanovama u BiH neophodno aktivnije angažovanja vlasti, kako onih političkih, tako i obrazovnih, očigledno postaje jasno i jednima i drugima. No, na to su i njih i javnost, mnogo prije kulminiranja problema, reakcijama Hrvatske i Slovenije, upozorili aktivisti  neformalne grupe studenata „Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome“.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije