Građanski aktivizam

Dok su šume pljačkane i devastirane, uz podršku ili u organizaciji politike, ista ta politika desetljeće i po opstruira donošenje Federalnog Zakona o šumama

“Ilegalne sječe ogromnih količina drvne mase i uzurpacije državnog šumskog zemljišta, izostanak ulaganja u biološku obnovu šuma, nepostojanje niza prijeko potrebnih pravilnika poput onog koji se odnosi na zaštitu šuma od požara, selektivna primjena odredbi kantonalnih zakona o šumama... To su samo neki od problema koji su direktna posljedica postojeće zakonske neuređenosti sektora šumarstva.”, navode iz Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT.

Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT nastavlja sa kampanjom za usvajanje federalnog zakona o šumama, u cilju zaštite prirodnih bogatstava od pljačke i uništavanja, a društva od sistemske korupcije u njihovoj pozadini.

U objavi na društvenim mrežama podsjećaju da u Federaciji BiH Zakon o šumama FBiH ne postoji još od 2009. godine. A da je, dok su ilegalne sječe uzimale danak, šest dugih godina Zakon o šumama FBiH stajao u ladicama Parlamenta FBiH.

“Ilegalne sječe ogromnih količina drvne mase i uzurpacije državnog šumskog zemljišta, izostanak ulaganja u biološku obnovu šuma, nepostojanje niza prijeko potrebnih pravilnika poput onog koji se odnosi na zaštitu šuma od požara, selektivna primjena odredbi kantonalnih zakona o šumama… To su samo neki od problema koji su direktna posljedica postojeće zakonske neuređenosti sektora šumarstva.”, navode iz pomenute fondacije.

Zakon o šumama Federacije BiH čak šest godina je proveo u parlamentarnoj proceduri. Svojevrsni je kuriozitet da je prethodni saziv Vlade FBiH uputio čak pet urgencija za stavljanje ovog zakonskog propisa na dnevni red sjednica oba doma Parlamenta FBiH, ali iste nisu naišle na razumijevanje.

“Uz pretpostavku da će Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva uskoro finalizirati i u parlamentarnu proceduru uputiti novi, sveobuhvatan, usaglašen, pravedan i moderan Zakon o šumama FBiH, već sada apelujemo na rukovodstva oba doma Parlamenta FBiH i sve poslanike/delegate da isti bude uvršten na njihov dnevni red u najkraćem roku.”, navode iz Fondacije ACT.

Upozoravajući da Zakon treba biti usvojen obavezno bez kontroverznog člana 63 “kojim je predviđena legalizacija krčenja naših visokovrijednih šuma za potrebe investitora različitih štetnih projekata (rudnici, nekontrolisana izgradnja solarnih elektrana, ekspanzija izgradnje apartmanskih naselja na planinama i sl)!”

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije