Građanski aktivizam u susjedstvu

Hrvatska: Zviždačica Cvrtila izgubila na sudu – Ovakvom pravosuđu nije za vjerovati

Zarobljenost pravosuđa, odnosno politički uticaj na njega, posredstvom imenovanih tužilaca i sudija koji se ponašaju kao "spavači" koje politički moćnici "bude" po potrebi i naručenim tužbama i presudama (ili njihovim izostankom) naplaćuju stare usluge, možda je i najozbiljniji problem u BiH. A i iz teksta koji prenosimo vidimo da na njega nije imuna ni susjedna nam članica Evropske unije. Pravna država rješenje je za većinu naših problema. No, nikako da dočekamo taj ponedeljak od koga ona počinje. (Antikorupcija)

Adrijana Cvrtila, zviždačica i bivša direktorica Eko Moslavine koja je razotkrila korupciju i pogodovanje u firmi u kojoj je bila zaposlena, danas je na Općinskom sudu u Kutini nepravomoćno izgubila tužbu za zaštitu prijavitelja nepravilnosti.

Za Index je ispričala kako je nezadovoljna presudom i da će se na nju žaliti. Cvrtila smatra da je ovakva presuda najbolji pokazatelj koliko su politika i sudstvo “prijateljice koje idu ruku pod ruku”.

“Svi dokazi i svjedoci bili su u moju korist”

“Nezadovoljna sam današnjom presudom i žalit ću se na nju. Ova presuda je najbolji pokazatelj koliko su politika i sudstvo prijateljice koje idu ruku pod ruku. Svi dokazi i svjedoci u predmetu za zaštitu prijavitelja nepravilnosti išli su u moju korist, no predsjednica Općinskog suda u Kutini nije presudila u moju korist jer da je, ja bih u ovom trenutku kao prijavitelj nepravilnosti imala u rukama nepravomoćnu presudu za povratak na radno mjesto u Eko Moslavini d.o.o., čiji je većinski vlasnik Grad Kutina, odnosno trenutno gradonačelnik Zlatko Babić, protiv kojeg je temeljem moje kaznene prijave u siječnju ove godine USKOK podigao Optužnicu kao prvookrivljenika za kazneno djelo podmićivanja zastupnika”, rekla je za Index.

“Poznato je da je upravo gradonačelnik Kutine u svom prvom mandatu, koji je trajao od 2017. do 2021. godine, zajedno s bivšim ministrom pravosuđa, saborskim zastupnikom HDZ-a i članom DSV-a Draženom Bošnjakovićem vratio Općinski sud u Kutinu te je za predsjednicu suda imenovana sutkinja koja je danas donijela presudu u korist Eko Moslavine, odnosno protiv mene.

U mojoj tužbi radi zaštite prijavitelja nepravilnosti, u kojem predmetu je danas donesena presuda u korist Eko Moslavine d.o.o., u svom tužbenom zahtjevu, koji sam podnijela sudu u prosincu 2021., zatražila sam da sud u Kutini donese presudu kojom se utvrđuje da je prema meni kao prijavitelju nepravilnosti poduzeta štetna radnja na način da sam zbog prijavljivanja nepravilnosti opozvana s mjesta direktorice, a nakon opoziva da mi tužena Eko Moslavina uskraćuje pravo da budem raspoređena na poslove radnog mjesta voditelj razvoja i zaštite okoliša te da mi uskraćuje pravo obavljanja bilo kakvih poslova.

Također, u presudi se nalaže da tužena Eko Moslavina povuče Odluku o mom opozivu s funkcije člana uprave – direktora Eko Moslavine d.o.o. te se zabranjuje poduzimanje i ponavljanje štetnih radnji prema meni kao tužiteljici. Presudom se također nalagalo da mi se nadoknade troškovi parničnog postupka, a sve to u roku od osam dana”, kaže Cvrtila.

“Sud je neosnovano odbio moje tužbene zahtjeve”

Kaže kako iz obrazloženja razloga presude zaključuje da je sud neosnovano odbio njene tužbene zahtjeve temeljene na Zakonu o zaštiti prijavitelja nepravilnosti.

“Kao prvo, sud mi nije priznao status prijavitelja nepravilnosti navodeći da ja nisam izvršila ni unutarnje, da sam vanjsko prijavljivanje nepravilnosti izvršila nepravilno te da nisam imala pravo na javno razotkrivanje nepravilnosti. Ništa od toga nije točno. Spisu suda priložen je kompletan spis pučkog pravobranitelja iz kojeg je vidljivo da je pučki pravobranitelj primio moju prijavu, kvalificirao je kao prijavu nepravilnosti te mi pružio zaštitu”, priča Cvrtila pa nastavlja:

“U pogledu prava na javno razotkrivanje nepravilnosti sud je u potpunosti zanemario odredbe Direktive EU i Vijeća o zaštiti osoba koje prijavljuju nepravilnosti, a prema kojima sam ja, i to neovisno o vanjskom ili unutarnjem prijavljivanju, imala puno pravo u konkretnom slučaju izaći u medije i javno razotkriti korupciju i kriminal koji se događao u javnoj tvrtki.

Nadalje, sud je u potpunosti zanemario i odredbe Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti o teretu dokazivanja, prema kojima je na suprotnoj strani bio teret dokazivanja da osvete prema meni nije bilo, a suprotna strana ne samo da nije dokazala da nije bilo osvete prema meni već suprotno – dio dokaza koji su izvedeni na njihov prijedlog jasno je ukazivao na osvetu zbog podnošenja prijava i javnog razotkrivanja nepravilnosti.”

“Presuda se temelji na pogrešnim i neutvrđenim činjenicama”

Smatra da se presuda temelji na pogrešno i nepotpuno utvrđenom činjeničnom stanju, ali i pogrešnoj primjeni materijalnog prava te da će svakako iskoristiti svoje zakonsko pravo na žalbu.

“Žalosno je što moramo uopće razmišljati o tome tko je čiji i na kojem sudu, a još žalosnije što ispada da su u sustavu posvuda instalirani ljudi kojima posao nije zaštita pravnog poretka, pravne sigurnosti i pravično suđenje, već odrađivanje poslova u ime politike i za politiku, praktički se osigurava pravna zaštita neovisno o razmjerima štete počinjene varanjem, nepotizmom, netransparentnošću i neodgovornošću.

Da bismo vjerovali pravosuđu, ono mora biti neovisno, a s ovakvim kadrovskim kombinacijama građani na to ne mogu računati. Takvim kadrovskim križaljkama i u najmanju ruku čudnovatim, da ne kažem sramotnim presudama – pogotovo kad su s druge strane postupka politički moćnici, šalje se snažna i opasna poruka da je bolje šutjeti i zatvarati oči pred kriminalom i kršenjem ljudskih i radnih prava. U protivnom će se vaš život pretvoriti u nepregledni niz pravnih postupaka, u kojima rijetko imate šanse za pravično i nepristrano suđenje”, zaključila je Adrijana Cvrtila.

Pogledaj više

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije