Građanski aktivizam u susjedstvu

Najuporniji ne odustaju: Deveti po redu protest „Srbija protiv nasilja“ u Novom Sadu

Održati proteste aktuelnim i masovnim duži vremenski period krajnje je teško. Bez obzira o čemu se radi. Građani se, naime, brzo "zamore", početnu emociju zamijeni uobičajena apatija i osjećaj beznađa, a pritisak vlasti, koja cilja na prirodni strah za egzistenciju, te otvoreno ili prikriveno prijeti otkazima ili drugim sankcijama, svakim danom je sve veći. Tako da nije čudno da protesti u Srbiji, koji traju već treći mjesec, okupljaju manje ljudi nego na početku. Čudno je, odnosno fascinantno, da se oni još uvijek održavaju i da uskoro postaju dvocifreni. Zaslužuje to poštovanje, a iz bh. ugla, i stanovitu količinu stida. Povoda je, naime, i u BiH, bezbroj. Ali protesti, ako se i dese, svojom skromnošću prije stimulišu vlast na još gore ponašanje, nego što je zabrinu svojim postojanjem. Nedavni slučaj sa protestima zbog donošenja izmjena Krivičnog zakona RS, kojim se prijeti slobodi javne riječi, najbolji je primjer. (Antikorupcija)

Deveti po redu protest „Srbija protiv nasilja“ održan je 04.08. u Novom Sadu.

Građani su se okupili u Katoličkoj porti, gde su minutom ćutanja odali poštu trinaestogodišnjaku i njegovom dedi koji su poginuli u Bačkoj Palanci, kao žrtve nemara nadležnih usled nevremena.

Na početku je poručeno da ne treba da zabrinjava to što je građana manje nego na početku protesta pre tri meseca, te da je neophodno pojačati pritisak na jesen, kako bi se smenom vlasti što pre sprečile nove tragedije.

Usledila je šetnja centralnim gradskim ulicama do zgrade suda gde se okupljenima obratio Savo Đurđić, sudija u penziji i
bivši član Visokog saveta sudstva.

Između ostalog, Đurđić je ocenio da je u Srbiji jedan od najvećih problema selektivno postupanje pravosuđa, pre svega tužilaštva, koje je ažurno u predmetima prema aktivistima i građanima koji su protiv vlasti, dok u procesima protiv predstavnika vlasti ne postupa isto.

„Ja sam danas ovde da govorim na temu javnog tužilastva zbog drzanja predmeta u fiokama i radu pod pritiskom političkih moćnika. Imamo 150 predmeta protiv aktivista, građana, glumaca … A dok se predmeti koji imaju političku konotaciju razvlače po fiokama i vraćaju MUP-u, kao što je urađeno u vrhu pravosuđa u VJT u Beogradu. U Srbiji postoji selektivna pravda i to mora da se ispravi“, rekao je on.

Tužilaštvo i sud bi morali da budu samostalni u svom radu, a nemaju samostalnost jer izvršna vlast krši ustav, ocenio je Đurđić.

„Moramo da kažemo da je glavni problem u Beogradu – najveći problem je Aleksandar Vučić koji krši ustav, posebno od 2017. godine i Savamale“, rekao je on.

On se osvrnuo i na tragediju u Bačkoj Palanci, gde su zbog nemara vlasti od strujnog udara nastradali dečak i njegov deda, napominjući da nadležni moraji da daju ostavke i da se procesuiraju odgovorni za ovu nesreću. Takođe, rekao je da republučkom tužilaštvu treba drastična promena.

„Treba stvoriti novu atmosferu u tuzilaštvu i dovesti nove ljude, a Zagorki Dolivac onemogućiti da se ikada ponovo kandiduje“, poručio je Đurđić.

Govoreći o NovomSadu, on je istakao da niko ko je odgovoran za prebijanje građana pred Banovinom kada je usvajan Generalni urbanistički plan prošle godine nije odgovarao do sada, a da se protiv aktivista i građana koji su protestovali vodi ogroman broj postupaka.

Istakao je i da su pripadnici tog privatnog obezbeđenja bili u novosadskom parlamentu i ove nedelje, prilikom usvajanja plana za „Novi Sad na vodi“ što je, prema njegovim rečima, nedopustivo.

Pozvao je građane da daju podršku demonstrantima u Bačkoj Palanci, koji zahtevaju ostavku gradonačelnika zbog smrtnog slučaja i neadekvatnog ponašanja nadležnih tokom te tragedije.

Za kraj, građani su zasuli zgradu suda rolnama tolaet papira kako bi „svi oni iz Tužilaštva koji rade časno“ obrišu ljagu sa svog imena, a svi oni koji koji vrše pritisak na tužioce i sudije „obrišu suze sa lica, jer 6. oktobar će doći!“

Novo okupljanje zakazano je za sledeći petak.

 

Pogledaj više

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije