Građanski aktivizam U fokusu

Osim za zapošljavanje u javnim ustanovama, diplome neakreditovanih VŠU ne priznaju se ni za nastavak visokog obrazovanja na akreditovanim

Neformalna grupa studenata “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome” otkrila je još jedan problem s kojim se suočavaju studenti neakreditovanih visokoškolskih ustanova.

Kao što su otkrili da se diplome izdate od strane visokoškolskih ustanova koje nisu u registru Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta u BiH ne priznaju na konkursima za zapošljavanje u javnim institucijama i ustanovama, neformalna grupa studenata “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”, koja se bori za sređivanje stanja u visokom školstvu i za stvaranje situacije u kojoj će moći raditi samo oni fakulteti čije diplome će imati vrijednost na tržištu rada, kako u zemlji tako i van nje, otkrila je još jedan problem s kojim se suočavaju studenti neakreditovanih fakulteta – njihove se diplome ne priznaju za upis na viši stepen studija na akreditovanim visokoškolskim ustanovama.

“Obratio nam se inženjer računarstva i informatike sa 240 ECTS bodova, koji je stekao diplomu na  Visokoj školi za informacione tehnologije, ekonomiju i preduzetništvo (ITEP) u Banjoj Luci, koji je želio upisati postdiplomski studij na Univerzitetu u Sarajevu. Međutim, odbijen je sa obrazloženjem da VŠU koja mu je izdala diplomu nije upisana u Državni registar akreditovanih ustanova, te da ne mogu prihvatiti njegovu prijavu”, saopštili su nam iz neformalne grupe studenata “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”.

U obraloženju odbijenice, iz Ekonomskog fakulteta ovog univerziteta pojasnili su da pravo upisa imaju državljani BiH i strani državljani sa završenim odgovarajućim prvim ciklusom studija u BiH, kao i kandidati koji su prvi ciklus, odnosno predbolonjski studij završili izvan BiH na akreditovanoj ustanovi.

“Komisija, prilikom donošenja odluke o prijemu kandidata, prati listu akreditovanih VŠU koju objavljuje HEA BiH. Konkretno, ITEP se ne nalazi na listi Agencije, već se navodi da je u toku postupak provjere za akreditaciju za ovu ustanovu. Komisija smatra da dostavljena diploma kandidata nije izdata od strane VŠU koja se može smatrati akreditovanom, o čemu u konačnici svjedoči činjenica da se ista ne nalazi na popisu akreditovanih visokoškolskih institucija, koje objavljuje HEA BiH, te Komisija odbacuje žalbu”, stoji u obrazloženju ovog fakulteta.

Nezadovoljan ovakvim tumačenjem, Zlatko Mitić iz Sarajeva kaže da neće odustati i da je argumentacija na njegovoj strani. On navodi da je diplomu stekao od licencirane VŠU u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju RS, koja po sili zakona ima početnu akreditaciju. Da se za vrijeme njegovog studiranja primjenjivao taj zakon, koji na nešto drugačiji način uređuje pitanje akreditacije nego, u ovom slučaju, Zakon o visokom obrazovanju u Kantonu Sarajevo. Konkretno, tvrdi da je diplomu koju posjeduje priznata javna isprva u skladu sa zakonom.

“Stekao sam potpuno zakonitu diplomu, te je mogu koristiti legitimno u pravnom prometu na području cijele BiH, pa tako i za prijave na II ciklus studija. Svako ograničavanje ovog prava  ne samo da predstavlja ozbiljnu diskriminaciju nego i kršenje Zakona o važnosti javnih isprava u BiH. Neosnovan je, neprihvatljiv i nemoralan odgovor koji sam dobio da je to institucionalni stav, posebno i zbog toga što niti u jednom zakonu niti podzakonskom aktu nije propisano da se zakonom stečene diplome VSS od neakreditovanih ustanova neće prihvatati u pravnom prometu, odnosno prilikom nastavka studija na II ciklusu”, ne krije ogorčenje Mitić.

Bilo kako bilo, on očekuje i reagovanje nadležnih ministarstava na entitetskom i nivou BiH, kao i nadležnih Agencija za visoko obrazovanje.

Do tada, u studentskoj grupi su ukazali da bi se ovim stavom sarajevskog Univerziteta mogle povesti i druge VŠU sa akreditacijom, prilikom konkurisanja diplomiranih studenata sa drugih, neakreditovanih VŠU.

“Prema našim istraživanjima i sačinjenoj mapi akreditovanih VŠU na listi onih koji još uvijek nisu upisani u Državni registar, pored banjalučke Visoke škole za informacione tehnologije, ekonomiju i preduzetništvo su, iz RS, i Slobomir P Univerzitet sa Odjeljenjima u Bijeljini i Doboju,  Visoka medicinska škola zdravstva u Doboju, Visoka škola za ekonomiju i informatiku u Prijedoru, Visoka škola “Koledž kozmetologije i estetike” Banja Luka iz RS. Po tumačenju Ministarstva civilnih poslova BiH, prema zakonskim odbredbama o visokom obrazovanju BiH upitne su i diplome stečene na brčanskim VŠU Internacionalnog univerziteta Brčko distrikt BiH i Evropskog univerziteta u Brčko distriktu. Takođe i Evropskog univerziteta Kallos u Tuzli, kao i drugih ustanova za visoko obrazovanje iz FBiH, za koju još nije kreirana mapa neakreditovanih VŠU u tom entiteta”, kažu u grupi “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”, čija se borba za sređivanje stanja u visokom školstvu, s akcentom na akreditacije VŠU i vrijednost diploma koje student dobijaju, pokazala izuzetno značajnom.

U najmanju ruku javno je progovoreno o dosad potpuno zanemarivanom problemu i svojevrsnoj prevari studenata, koju su institucije sistema ignorisale. A to je početni uslov da se problem uopšte počne rješavati.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije