Vijesti

Sprema se gušenje kritičkih glasova u BiH

Ured UN-a u BiH objavljuje sveobuhvatan izvještaj o sigurnosti novinara, i to kontinuirano radi kako bi ukazali na važnost teme.

Rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini Ingrid Macdonald (juče, 26.06.2023.) je konferenciji “Medijske inovacije i trendovi – Sloboda medija i oblikovanje budućnosti medija” koju u Sarajevu organizira Federalna novinska agencija (FENA) naglasila da su medijske slobode tema koja je od centralnog značaja za Ujedinjene narode ne samo u BiH nego širom svijeta.

Važna je sloboda

”To je nešto na čemu radimo i podržavamo, ne samo kao predstavnici glavnog tajnika UN u BiH nego i UNESCO, Ured visokog komesara za ljudska prava i druge”, kazala je Macdonald koja je bila uvodničarka prvog panela na Konferenciji “Medijske slobode”.

Zabrinut za situaciju u kojoj se nalaze mediji i novinari na globalnoj razini, navela je ona, UN je uspostavio sveobuhvatan plan djelovanja o sigurnosti novinara i ukidanje nekažnjivosti protiv njih.

”Ne govorimo ovdje samo o fizičkim napadima, nego i online, ekonomskim i pravnim napadima. Postoji puno načina da se novinari napadaju i da im se prijeti”, rekla je Macdonald.

Govoreći o BiH, rekla je da najnovija dešavanja na političkoj sceni, posebno predložena kriminalizacija uvrede i klevete, izazivaju zabrinutost, te da bi se to moglo iskoristiti da se uguše kritički glasovi u medijima i među novinarima.

Dodala je da komentari posebnih izvjestitelja iz UN-a, na slobodu mišljenja, izražavanja, slobodu mirnog okupljanja i udruživanja, posebno kriminalizacija uvrede – definitivni su i izričiti u smislu demokratskih standarda i jako je važna sloboda izražavanja, te je potrebno ostvariti taj balans.

Kriminalizacija klevete

”Važno je da nadležni povuku nacrt amandmana i kriminalizaciji klevete i uvrede jer oni jesu u suprotnosti sa standardima”, naglasila je Macdonald.

Ured UN-a u BiH, rekla je, objavljuje sveobuhvatan izvještaj o sigurnosti novinara, i to kontinuirano radi kako bi ukazali na važnost teme.

 

”Mnogi će reći da postoji veliki broj izazova s kojima se novinari suočavaju u obavljanju svog posla. Ne samo da postoje politički pritisci na medije koji su primjetni, nego i ekonomski pritisci, verbalni napadi, prijetnje, online i pravosudno maltretiranje i ograničavanje prava na pristup informacijama”, naglasila je.

Direktor Federalne novinske agencije, Elmir Huremović, rekao je kako je namjera konferencije otvoriti raspravu o važnim pitanjima je BiH kao relativno mlado demokratsko društvo treba medije kojima smije vjerovati, treba znati kako se oduprijeti propagandi i prepoznati dezinformacije.

”Regulacija granice između slobode izražavanja i govora mržnje je izazov i za državu, za medije i za društvo u cjelini. Agresija Rusije na Ukrajinu i agresija koju smo u BiH preživjeli devedesetih godina nam daju obilje dokaza kako se mediji mogu zloupotrijebiti i upotrijebiti za ostvarenje zločinačkih namjera”, naveo je Huremović

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije