Regija i svijet

Srbija – Privatno obezbeđenje presreće aktiviste koji se šetaju Fruškom gorom

U redovnoj rubrici vijesti iz regije i ostatka svijeta... Jedan primjer iz Srbije, kako Kapital i korumpirana vlast, prikrivajući sumnjive, nezakonite radnje, maltretiraju građane i uskraćuju im elementarna, ustavom garantovana, prava. "Zašto policija ne štiti prava građana, već interese privatne firme", pitaju iz tamošnjeg udruženja "Koraci". Isto pitanje koje muči i građane BiH. I koje se ovih dana, recimo, postavljalo, gledajući policijsko maltretiranje, nanošenje povreda i privođenje mirnih demonstranata, u okolini Livna. (Antikorupcija)

Privatno obezbeđenje presrelo je dvojicu aktivista koji su se šetali Fruškom gorom, saopštilo je društvo “Koraci”.

Kako tvrde, kod izvora “Neven” na Fruškoj gori pripadnici privatnog obezbeđenja firme Galens presreli su predsednika društva “Koraci” Marka Oljaču i aktivistu Ekološkog fronta Petra Holika dok su se šetali javnim putem i planinarskim stazama u nacionalnom parku.

Kako navode, dva muškarca srednjih godina u Toyoti RAV 4, za koje aktivisti tvrde da je u vlasništvu suvlasnice Galensa Sanje Petrić, pokušali su da ih zastraše.

Izvor Neven i brdo Kesten su od ranije poznati javnosti zbog nezakonitog pregrađivanja i ograđivanja javnog puta i planinarskih staza u nacionalnom parku Fruška gora, a sve po nezakonitom rešenju o postavljanju ograde koje je izdao Pokrajinski zavod za zaštitu prirode. Nakon kraće rasprave sa pripadnicima obezbeđenja, aktivisti su nastavili da hodaju padinom do brda Kesten, budući da je i taj javni put ograđen i nedostupan kako građanima tako i životinjama. Na povratku ka parkingu manastira Rakovac, ista lica sa istim automobilom su opet krenula ka aktivistima. Na kraju šumske staze, a ispred ulaza na posed, gde bračni par Petrić gradi turistički kompleks od 8.000 m2, put je bio blokiran sa nekoliko automobila, koji nisu bili tu kada su aktivisti krenuli ka izvoru Neven”, navode u društvu “Koraci”.

Kako dodaju, pored automobila, aktiviste je sačekala i policija koja je došla po prijavi građana, odnosno radnika privatnog obezbeđenja firme Galens, kako bi ih legitimisala i upozorila da je fotografisanje privatnog poseda krivično delo”, navodi se u saopštenju.

Građani i aktivisti se brinu i pitaju zašto ih u nacionalnom parku Fruška gora presreće i zastrašuje privatno obezbeđenje, dodaju iz društva “Koraci”.

Po kom osnovu policija legitimiše građane dok se šetaju javnim putem i planinarskom stazom i tom prilikom im daje netačne informacije koje za cilj imaju takođe zastrašivanje i maltretiranje građana kao što se to desilo danas kada su policajci aktivistima rekli kako je fotografisanje privatnih poseda krivično delo, što je netačno. Zašto policija nije reagovala što se motorno vozilo protivzakonito kreće šumom, a pritom su negirali da su pomenuti džip videli kako silazi sa šumske staze, budući da je isto vozilo na drugi put izašlo minut pre aktivista? Takođe, pitamo MUP zašto ne štiti ustavno pravo građana na slobodu kretanja, koje je u ovom slučaju garantovano i članom 58. i 59. Zakona o zaštiti prirode. Dalje se pitamo, zašto policija ne štiti prava građana, već interese privatne firme”, kažu u ovom udruženju.

Iz “Koraka” podsećaju javnost i nadležne institucije da se bilo koji nacionalni park ne sme ograđivati, a da se preko svakog privatnog poseda mora obezbediti prohodnost ljudi i životinja i zahtevaju hitnu rekaciju nadležnih inspekcija, institucija i MUP-a.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije