Komentari i analize

Hoće li direktorica BFS-a konačno odgovarati za kršenje zakona, ignorisanje zabrana rada koje izriču nadležne institucije i nanošenje štete građanima Kreševa?

Protesti protiv nelegalnog rada kamenoloma i krečnjare u Kreševu, 13.08.2021., u organizaciji Kreševskog građanskog pokreta
Da su firma i njena direktorica adekvatno sankcionisani nakon prvog neovlaštenog skidanja pečata i nezakonitog nastavka rada, problem bi davno bio riješen. I ne bi dolazilo do skandaloznog ponavljanja ovog krivičnog djela (za koje je propisana kazna do 3 godine zatvora), niti bi građani ovog područja i priroda bili ugroženi (nezakonitim) radom pomenute firme.

“Obavještavamo Vas da je dana 24.10.2022. godine Kantonalnom tužilaštvu Srednjobosanskog kantona od strane Federalne uprave za inspekcijske poslove Sarajevo dostavljen Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu, protiv Sanele Kozadre, zbog osnova sumnje da je počinila krivično djelo skidanje ili povreda pečata ili znaka iz člana 366. Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine. Predmet je formiran protiv Sanele Kozadra zbog osnova sumnje da je počinila naprijed navedeno krivično djelo.”, odgovor je koji je portal Antikorupcija dobio iz Tužilaštva SBK, o najnovijem skandalu firme BFS iz Kreševa, čiji je Kozadra direktor, a protiv čijeg nelegalnog rada i zagađenja životne sredine, se mještani ovdašnjeg naselja Bjelovići već godinama neuspješno bore.

Iako imaju sve argumente na svojoj strani, uključujući i inspekcijske nalaze, optužnice tužilaštva, javno izrečene stavove nekih ministara lokalne kantonalne vlade, nelegalan rad fabrike kreča i rudnika iz kojih uzimaju sirovinu se nastavlja. Kao i zagađenje vazduha i voda koje produkuju.

Doduše, kamenolom koji je radio i pored toga što ga je Federalna inspekcija zapečatila, odnosno zabranila njegov rad početkom oktobra, nakon intervencije policije, na zahtjev građana okupljenih oko Kreševskog građanskog pokreta, te medijskih napisa i najava da će tužilaštvo podići optužnicu, posljednju sedmicu dana ne radi.

„Dana 09.10. je  u policijsku stanicu Kreševo, u mjestu Bjelovići od strane građana prijavljeno da se u zadnjih nekoliko dana vrši eksploatacija sirovina bez obzira na to što je zapečaćen objekat od strane nadležne inspekcije. Pripadnici policije općine Kreševo su izašli na teren i u saradnji sa Tužilaštvom uradili na dokumentovanju i dokazivanju krivičnog djela povrede skidanja službenog pečata. O svemu su izvjestili i nadležnu inspekciju.”, izjavio je, svojevremeno, portparol MUP-a SBK Hasan Hodžić.

Od tada, pa sve do 21.10.2022., kamenolom je, prema riječima mještana koji žive u neposrednoj blizini, nastavio sa radom, iako nije nabavio vodnu dozvolu koja je bila uslov da se zabrana rada ukine. U tom periodu građani su se obraćali policiji, Tužilaštvu i Federalnom vodnom inspektoratu kako bi reagovali na ovo ozbiljno krešenje zakona, nakon čega je kamenolomu ponovo stavljen pečat i zaustavljen rad.

Slabost pravne države i oboljelost sistema, koga nagriza korupcija, uzrok su što problemi građana i njihova borba traju već godinama, bez značajnijeg efekta.

I najnoviji skandal, otvorenog ignorisanja i prezira prema institucijama i zakonima, od strane firme BFS, odnosno njenog rukovodstva, plod je zapravo neadekvatnog sankcionisanja (ili nesankcionisanja uopšte) ranijeg nezakonitog ponašanja firme, odnosno njenih čelnih ljudi.

Podsjećamo, naime, da ovo nije prva zabrana i prvo ignorisanje zabrane, od strane BFS-a i direktorice Kozadre.

BFS-ova krečnjara i kamenolomi, kao oziljci u prekrasnoj prirodi kreševskog kraja

Kantonalna rudarska inspekcija još 2019. godine zapečatila je kamenolome BFS-a, ali rad nije zaustavljen.

“Inspekcija je to zapečatila. No, u više navrata prilikom kontrole pronašla je tragove rudarenja. Dakle, sve skupa protuzakonito”, izjavio je, svojevremeno, za Radio Slobodna Evropa, ministar privrede SBK Nisvet Hrnjić.

2021. godine zapečaćen je i jedan pogon BFS-ove fabrike kreča, što je u nastavku rezultiralo optužnicom.

Kantonalno tužilaštvo Srednjobosanskog kantona, naime, u aprilu ove (2022.) godine podiglo optužnicu protiv Sanele Kozadra i pravnog lica BFS Gesellschaft fur Franchise-Systeme d.o.o. Kreševo, BFS d.o.o. Kreševo “zbog izvršenog krivičnog djela skidanje ili povreda službenog pečata ili znaka iz člana 366. Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine“, počinjenog 2021.

„Optužnicom potvrđenom od strane Općinskog suda u Kiseljaku, terete se da su neutvrđenog dana u vremenskom periodu od 21.05.2021.godine do 08.09.2021. godine Sanela Kozadra postupajući u svojstvu direktora društva BFS d.o.o. Kreševo koje se nalazi u mjestu Bjelovići bb, općina Kreševo, naložila da se sa proizvodnog pogona društva koje je bilo predmet kontrole Federalne uprave za inspekcijske poslove i kojem je zbog utvrđenih nepravilnosti izrečena administrativna mjera od strane federalnog inspektora zaštite okoliša na način da je privremeno zatvoren pogon tvornice vapna postavljenjem pvc trake sa oznakom STOP-FEDERALNA INSPEKCIJA-ZABRANJEN PRILAZ, te je postavljena plomba sa brojem 4 preko trake, i stavljena obavijest o pečaćenju i obrazac sa natpisom ZATVORENO GRADILIŠTE –INSPEKCIJA naložila da se skine službeni pečat  kao i traka sa obrascem i natpisom da je zatvoreno gradilište – inspekcija, te postupajući u svojim radnjama svjesno i sa namjerom u interesu firme BFS d.o.o Kreševo naložila da pogon otpočne sa radom, a što je sve utvrđeno prilikom kontrole  od strane Federalne uprava za inspekcijske poslove Sarajevo.“, navedeno je u službenoj informaciji Tužilaštva.

Dakle, radi se o višekratnom ponavljanju ozbiljnog krivičnog djela, za koje Zakon propisuje kaznu zatvora od tri mjeseca do tri godine. I pritom predviđa kažnjavanje i saučesnika u počinjenju krivičnog djela.

Osim konkretnog problema, zagađenja životne sredine ljudima iz Kreševa i (naravno, neprihvatljivog) kršenja zakona, ovaj slučaj ukazuje i na jedan globalni problem, s kojim se suočava BiH – neefikasnost pravosuđa i njegovo neblagovremeno reagovanje za posljedicu ima stimulisanje nastavka kršenja krivičnih djela, umjesto da ih se pravovremenim sankcijama destimuliše i osujeti.

Da su firma i njena direktorica adekvatno sankcionisani nakon prvog neovlaštenog skidanja pečata i nezakonitog nastavka rada, problem bi davno bio riješen. I ne bi dolazilo do skandaloznog ponavljanja ovog krivičnog djela, niti bi građani ovog područja i priroda bili ugroženi (nezakonitim) radom pomenute firme.

A još kad bi političari odgovarali za svoje sporne odluke i nezakonite dozvole koje dijele stranačkim tajkunima (pa i za nerad koji uzrokuje štetu) a nadležni organi se ozbiljno bavili korupcijom u pozadini ovakvih slučajeva, idući sve do stranačkih vrhova, gdje bi nam bio kraj.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije