Građanski aktivizam

Krivci za potapanje Šamca prije 9 godina nastavili sa devastacijama u slivu rijeke Bosne. Stanje je sve gore. (FOTO i VIDEO)

Ovih dana su mještani Crkvine ponovo uputili poziv aktivistima neformalne grupe građana „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne“, da se, kako kažu, i sami uvjere u devastacije još većih razmjera, nego prije nepune dvije godine, kada su aktivisti takođe na njihov poziv posjetili ovo područje.

Naredni mjesec Šamac će obilježiti devet godina od katastrofalnih poplava, koje su gotovo u potpunosti potopile grad, a kao glavni krivac označeni su nadležni za uređenje korita rijeke Bosne. Takođe i šljunkari, koji unazad dvije decenije brutalno devastiraju ne samo korito, već i priobalje i zemljište duž korita nizvodno od Šamca, na području Pisara, Zasavice i Crkvine, pa sve do administrativne opštinske granice sa Modričom.

U Crkvini na nekim mjestima naprosto ne postoji jasno korito rijeke Bosne i pri iole značajnijim padavinama voda iz ove rijeke se razaspe po Posavini i ugrožava direktno susjednu Zasavicu, Pisare, pa i samo gradsko područje.

Ovih dana su mještani Crkvine ponovo uputili poziv aktivistima neformalne grupe građana „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne“, da se, kako kažu, i sami uvjere u devastacije još većih razmjera, nego prije nepune dvije godine, kada su aktivisti takođe na njihov poziv posjetili ovo područje.

Njihove tvrdnje potvrdilo je stanje na terenu, jer su, pored ranijih, vidljiva nova prekopapavaja terena uz i daleko od rijeke na poljoprivrednim parcelama. Pritom, čak i u vrijeme posjete aktivista teški kamioni šljunkara prolazili su kraj kuća mještana.

Inače, što se tiče inspekcija i njihovog djelovanja na šamačkom području, Poljoprivredna inspekcija Inspektorata RS je prije nešto više od godinu dana kaznila nekoliko šljunkara sa po 3.000 KM u svojstvu pravnog lica i odgovorno lice sa još po 500 KM, naloživši da treba izvršti promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta za čak 20 hiljada kvadratnih metra zemljišta, te su trebali uplatiti naknadu za pretvorbu namjene u visini od 40.000 KM. Kažnjeno je i više fizičkih lica, kojima je takođe zabranjena daljna eksploatacija na čak 54.274 kvadratna metra zemljišta.

Prema izvještaju Republičke inspekcije, među kažnjenim bilo je i SP „Stanković“, kojem je izdato rješenje o zabrani daljne eksploatacije na 11.494 kvadratna metra zemljišta. Ovaj slučaj naknadno je preuzelo Okružno javno tužilaštvo Doboj, pa je prošlog mjeseca optužnicu podiglo protiv odgovornog lica u ovom preduzeću S.M. (1974) iz Šamca, zbog postojanja osnovane sumnje da je učinio krivično djelo Protivzakonito zauzimanje i eksploatacija prirodnih bogatstava i dobara od opšteg značaja.

Optuženi S.M. se tereti da je u periodu od 2017. do 2022. godine, sa namjerom sticanja protivpravne imovinske koristi, kao fizičko lice i preduzetnik koji je obavljao preduzetničku djelatnost, protivno propisima vršio eksploataciju šljunka.

“Optuženi nije imao dodijeljenu koncesiju koja predstavlja pravo obavljanja privrednih djelatnosti korišćenjem prirodnih bogatstava niti zaključen ugovor o koncesiji za eksploataciju šljunka i pijeska sa Ministarstvom energetike i rudarstva RS” – stoji u optužnici i navodi da je optuženi za sebe pribavio protivpravnu imovinsku korist, te je predloženo da se od optuženog S.M. oduzme imovinska korist pribavljena krivičnim djelom, novac u iznosu od 475.318 KM.

A, šta je kamera uočila na terenu u Crkvini pogledajte u ovom eksluzivnom videu u nastavku.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije