Građanski aktivizam u susjedstvu

Srbija: Sudski proces meštana Velikih Crljena protiv Elektroprivrede Srbije bez pomaka već dve i po godine

Što jača partitokratija i autokratija u jednoj državi, to je veće nasilje institucija nad njenim građanima i ignorisanje njihovih prava. I to je slabija pravna država, kao posljednja brana tom nasilju i posljednja nada žrtvama. Vidimo to širom Balkana, pa i u(nutar) BiH i u Srbiji, iz koje, kao potvrda te teze, stiže i priča o građanima Velikih Crljena. (Antikorupcija)

U sudskom procesu građana Velikih Crljena protiv EPS-a zbog zagađenja iz termoelektrane već dve i po godine nema pomaka, zbog čega je podnet prigovor zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku.

Građani Velikih Crljena su u februaru 2021. godine podneli tužbu Prvom Osnovnom sudom u Beogradu, tražeći uklanjanje izvora opasnosti i prestanak povreda ustavnih i zakonskih prava ličnosti uzrokovanih štetnim aktivnostima Termoelektrane Kolubara A.

Analizom zemljišta utvrđeno je da su na četiri lokacije na području TE Kolubara u Velikim Crljenima prekoračene remedijacione vrednosti arsena, a da su na svim mernim mestima prekoračene maksimalno dozvoljene vrednosti drugih zagađujućih materija u zemljištu.

U izveštaju, koji je Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije dostavilo Agenciji za zaštitu životne sredine, navodi se da je na svih 17 uzorkovanih mesta utvrđeno prekoračenje graničnih vrednosti zagađujućih i opasnih materija, među kojima su nikl, hrom, bakar, živa, kadmijum, olovo, cink i policiklični aromatični ugljovodonik.

Advokatska kancelarija Sretena Đorđevića, koja zastupa grupu meštana Velikih Crljena u tri sudska postupka protiv EPS-a, podnela je prigovor zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku predsedniku Prvog osnovnog suda u Beogradu, pozivajući se i na praksu Evropskog suda za ljudska prava.

“Od podnošenja tužbe do danas proteklo je više od dve godine i sedam meseci, a da u postupku nije sprovedena nijedna dokazna radnja. Štaviše, više od dve godine i pet meseci traje samo postupak utvrđivanja nadležnosti beogradskih sudova za suđenje u ovom predmetu, što je apsolutno suprotno Zakonu o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, Zakonu o parničnom postupku, Ustavu i Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima“, saopštila je advokatska kancelarija, istakavši da bi prema Zakonu o zaštiti životne sredine ovaj postupak trebalo da bude hitan.

U saopštenju se ukazuje da je Viši sud u Beogradu utvrdio povredu zakona od strane Prvog osnovnog suda, koja “uzrokuje višemesečno produženje postupka odlučivanja o nadležnosti, a direktno na štetu građana Velikih Crljena koji su konstantno i dalje izloženi neograničenom i nekontrolisanom zagađenju sredine u kojoj žive, rade, formiraju porodice i odgajaju svoju decu“.

Pogledaj više

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije